Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstaje przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, bowiem nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia. Powyższe stwierdzenie to najważniejsza teza wynikająca z wyroku WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. I SA/Ke 120/10).
REKLAMA
Nieruchomość jako dywidenda
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, detalicznego i wynajmu nieruchomości. Jej Zgromadzenie Wspólników miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy w formie rzeczowej; przedmiotem tej dywidendy miała być cześć nieruchomości spółki, o łącznej wartości rynkowej odpowiadającej kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.
W związku z takim stanem faktycznym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Celem tego wniosku było ustalenie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego. Pytanie to nawiązywało do kilku interpretacji organów podatkowych, które stwierdzały, że taki przychód powstaje.
Ten sam pogląd został wyrażony w interpretacji uzyskanej przez spółkę. Dyrektor IS, działając w imieniu Ministra Finansów uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi – po stronie spółki – do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT.
Polecamy: serwis Koszty
Podobnie, jak w innych interpretacjach na ten sam temat, teza ta była zwieńczeniem rozumowania, wedle którego przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty dywidendy powinno być traktowane tak samo, jak wypłata dywidendy w formie pieniężnej, poprzedzona sprzedażą nieruchomości. Gdyby spółka wybrała ten drugi sposób postępowania, to – bez wątpienia – na sprzedaży nieruchomości musiałaby rozpoznać przychód zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT.
Nie ma przychodu bez przysporzenia
Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA; ten zaś uznał, że skarga była uzasadniona i uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że dla powstania przychodu muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Z przepisu tego można wywnioskować, że nie ma przychodu, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia.
Odnosząc to do stanu faktycznego sprawy, sąd uznał, że ze względu na cel i charakter dywidendy nie sposób określić, jakie przysporzenie miałoby powstać stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Zdaniem sądu, jednostronna czynność prawna polegająca na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną (w szczególności: nie jest czynnością odpłatną).
Polecamy: serwis VAT
REKLAMA
W tym kontekście sąd podkreślił, że świadczeniu spółki wypłacającej rzeczową dywidendę nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. Sąd zauważył też, że dywidenda jest – co do zasady – opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.
Wedle naszych informacji, przedstawione powyżej orzeczenie jest pierwszym rozstrzygnięciem sądowym, które dotyczy pytania, czy dywidenda w formie rzeczowej pociąga za sobą powstanie przychodu po stronie spółki, która tę dywidendę wypłaca. Wcześniej były na ten temat wyłącznie interpretacje organów administracji – jednolicie niekorzystne dla podatników.
Wybór przepisów
Ustawa o CIT
Art. 12 ust. 1 Przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności
1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe
(…)
Art. 14 ust. 1
Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat