reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia – skutki w CIT

Dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia – skutki w CIT

Obniżenie kapitału zakładowego w trybie tzw. procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu po stronie spółki, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT, a w konsekwencji transakcja ta pozostanie bez wpływu na dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2018 r., 0111-KDIB2-3.4010.80.2018.2.LG.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której wspólnikami jest inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz inna spółka. Wspólnicy spółki posiadają łącznie 294.800 udziałów po 500 zł każdy. Spółka od kilku lat odnotowuje straty (z wyłączeniem roku 2017). W celu pokrycia strat bilansowych spółka planuje dokonać obniżenia kapitału zakładowego. Obniżenie odbędzie się poprzez umorzenie udziałów bez wynagrodzenia (wartość umorzonych udziałów będzie odpowiadać łącznej kwocie straty), za zgodą wspólników, w drodze nabycia udziałów przez spółkę (w trybie tzw. procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy planowane nabycie przez nią udziałów własnych, w trybie tzw. procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, które to umorzenie spowoduje obniżenie kapitału zakładowego, a kwota z jego obniżenia zostanie przeznaczona na pokrycie strat z lat ubiegłych, będzie skutkować powstaniem przychodu (dochodu) podatkowego dla spółki?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że obniżenie kapitału zakładowego spółki przeprowadzone w trybie tzw. procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, nie będzie rodzić konsekwencji w podatku dochodowym od osób prawnych dla spółki, gdyż nie wystąpi przychód, a w konsekwencji transakcja ta pozostanie bez wpływu na dochód spółki. Skutek umorzenia widoczny będzie jedynie w bilansie rocznym spółki. Udziały własne zostaną nabyte przez spółkę wyłącznie w celu ich umorzenia, a co za tym idzie nie można mówić o nieodpłatnym nabyciu jakichkolwiek praw.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz     

Źródło: taxonline.pl 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama