Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.280.2018.1.EN.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która planowała przekształcenie w spółkę komandytową. Wspólnikiem tej spółki była inna spółka z o.o., która w wyniku przekształcenia miała stać się komandytariuszem w nowoutworzonej spółce komandytowej. Na dzień przekształcenia spółka będąca wspólnikiem posiadała bezpośrednio ponad 10% udziałów w innej spółce z o.o. nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata.Na dzień przekształcenia spółka posiadała niewypłacone wspólnikom zyski, wygenerowane w poprzednich latach, jak również od początku roku podatkowego do dnia przekształcenia.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
Na tym tle spółka zadała pytanie, czy przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem, który powstanie w związku z przekształceniem spółki w spółkę komandytową, będzie korzystał ze zwolnienia z CIT, a nowoutworzona spółka komandytowa nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.
Spółka stała na stanowisku, że w tej sytuacji spółka z o.o. będąca wspólnikiem skorzysta z takiego zwolnienia, wobec czego spółka po przekształceniu nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółka wskazała, że spółka z o.o. będąca wspólnikiem spełniła warunki określone w art. 22 ust 4 ustawy o CIT, w szczególności:
- spółka wykazująca zyski na moment przekształcenia, stanowiące dla spółki będącej wspólnikiem przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie miała na dzień przekształcenia siedzibę na terytorium Polski;
- uzyskującą przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka kapitałowa, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
- spółka będąca wspólnikiem posiadała na dzień przekształcenia więcej niż 10% udziałów w kapitale spółki przez co najmniej dwa lata, a posiadane udziały wynikały z tytułu własności;
- spółka będąca wspólnikiem nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.
Organ zgodził się ze spółką i wskazał, że przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem innej spółki spełnia warunki niezbędne do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, że głównym lub jednym z głównych celów przeprowadzonej transakcji nie będzie uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ww. przepisu, a podejmowane czynności będą miały charakter rzeczywisty, czyli dokonywane są z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Stanisław Nidecki
Źródłó: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat