reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Zwolnienia i ulgi > Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową

Warunki zwolnienia z CIT wspólnika spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową

Spółka z o.o. będąca wspólnikiem innej spółki z o.o., przekształconej w spółkę komandytową, korzysta ze zwolnienia z CIT, o ile spełnione są przesłanki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT oraz celem transakcji nie jest uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego, a podejmowane czynności mają charakter rzeczywisty.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r., 0111-KDIB2-1.4010.280.2018.1.EN.

Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która planowała przekształcenie w spółkę komandytową. Wspólnikiem tej spółki była inna spółka z o.o., która w wyniku przekształcenia miała stać się komandytariuszem w nowoutworzonej spółce komandytowej. Na dzień przekształcenia spółka będąca wspólnikiem posiadała bezpośrednio ponad 10% udziałów w innej spółce z o.o.  nieprzerwanie przez okres przekraczający dwa lata.Na dzień przekształcenia spółka posiadała niewypłacone wspólnikom zyski, wygenerowane w poprzednich latach, jak również od początku roku podatkowego do dnia przekształcenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Na tym tle spółka zadała pytanie, czy przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem, który powstanie w związku z przekształceniem spółki w spółkę komandytową, będzie korzystał ze zwolnienia z CIT, a nowoutworzona spółka komandytowa nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Spółka stała na stanowisku, że w tej sytuacji spółka z o.o. będąca wspólnikiem skorzysta z takiego zwolnienia, wobec czego spółka po przekształceniu nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółka wskazała, że spółka z o.o. będąca wspólnikiem spełniła warunki określone w art. 22 ust 4 ustawy o CIT, w szczególności:

- spółka wykazująca zyski na moment przekształcenia, stanowiące dla spółki będącej wspólnikiem przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie miała na dzień przekształcenia siedzibę na terytorium Polski;

- uzyskującą przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka kapitałowa, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

- spółka będąca wspólnikiem posiadała na dzień przekształcenia więcej niż 10% udziałów w kapitale spółki przez co najmniej dwa lata, a posiadane udziały wynikały z tytułu własności;

- spółka będąca wspólnikiem nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Organ zgodził się ze spółką i wskazał, że przychód spółki z o.o. będącej wspólnikiem innej spółki spełnia warunki niezbędne do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, pod warunkiem, że głównym lub jednym z głównych celów przeprowadzonej transakcji nie będzie uzyskanie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie ww. przepisu, a podejmowane czynności będą miały charakter rzeczywisty, czyli dokonywane są z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Stanisław Nidecki

Źródłó: taxonline.pl 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama