| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Zbycie udziałów w sp. z o.o. przez spółkę osobową powstałą z przekształcenia spółki kapitałowej – koszty podatkowe

Zbycie udziałów w sp. z o.o. przez spółkę osobową powstałą z przekształcenia spółki kapitałowej – koszty podatkowe

W razie odpłatnego zbycia udziałów przez spółkę osobową, podatnik jako wspólnik spółki osobowej będzie uprawniony do rozpoznania – proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku spółki osobowej – kosztów uzyskania przychodów, w wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym przez spółkę kapitałową na nabycie udziałów w ramach wymiany udziałów, tj. wartości nominalnej udziałów wydanych przez spółkę kapitałową w zamian za udziały.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 15 listopada 2017 r., 0111-KDIB2-2.4011.288.2017.1.MM.

Sprawa dotyczyła podatnika będącego udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.), która z kolei jest udziałowcem w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka zależna). W 2015 r. spółka z o.o. nabyła udziały spółki zależnej w drodze tzw. wymiany udziałów, w ramach której podatnik, jako ówczesny większościowy udziałowiec spółki zależnej, wniósł aportem udziały spółki zależnej do spółki z o.o.. W rezultacie wymiany udziałów spółka z o.o. uzyskała bezwzględną większość głosów w spółce zależnej.

Polecamy: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

W dalszej kolejności po wymianie udziałów spółka z o.o. dokonała odpłatnego zbycia części udziałów w spółce zależnej. Następnie, w ramach realizacji planów biznesowych, podatnik planuje przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową . W skład majątku spółki z o.o.j na moment przekształcenia będą wchodzić m.in. udziały. Nie można wykluczyć, że w związku z realizacją dalszych planów biznesowych, w przyszłości spółka osobowa dokona odpłatnego zbycia udziałów.

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, w jaki sposób powinien ustalić koszty uzyskania przychodów w podatku PIT, w związku z ewentualnym zbyciem udziałów przez spółkę osobową?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że w razie odpłatnego zbycia udziałów przez spółkę osobową, podatnik jako wspólnik spółki osobowej będzie uprawniony do rozpoznania – proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku spółki osobowej – kosztów uzyskania przychodów, w wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym przez spółkę kapitałową na nabycie udziałów w ramach wymiany udziałów, tj. wartości nominalnej udziałów wydanych przez spółkę kapitałową w zamian za udziały.

W związku z przekształceniem spółka osobowa wstąpi w ogół praw i obowiązków podatkowych spółki z o.o.. Wśród podlegających sukcesji praw będzie m.in. prawo do ujęcia przez spółkę osobową wydatków na nabycie udziałów poniesionych przez spółkę z o.o., jako kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tych udziałów. Konsekwentnie wydatki na nabycie udziałów podlegać będą ujęciu w księgach podatkowych prowadzonych przez spółkę osobową i podlegać będą rozliczeniu podatkowemu, wraz z pozostałymi kosztami związanymi z działalnością gospodarczą spółki osobowej.

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »