REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R – praktyka organów podatkowych

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R) została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już w 2016 roku, w miejsce poprzednio funkcjonującej tzw. ulgi technologicznej, i praktycznie corocznie podlega kolejnym modyfikacjom wprowadzanym przez ustawodawcę.

W obecnym kształcie ulga B+R pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o określone rodzaje kosztów, zwanymi kosztami kwalifikowanymi, przy czym wysokość oraz rodzaj kosztów uznanych za kwalifikowane zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i od charakteru podmiotu ponoszącego wydatki. W praktyce oznacza to, że dany wydatek może być ujęty w odliczeniu dwukrotnie – raz jako standardowy koszt uzyskania przychodów, o który pomniejsza się przychody podatkowe, a drugi raz jako koszt, o który pomniejsza się – w określonej procentem części – wyliczoną podstawę opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga jest kierowana do wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą w Polsce opodatkowaną podatkiem dochodowym, o ile jest to chociaż w części działalność badawczo-rozwojowa. To pojęcie zostało zdefiniowane w ustawach o podatku dochodowym i dotyczy takich działań, które mają charakter twórczy, obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe, są wykonywane w sposób systematyczny, a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zarówno definicja badań naukowych, jak i prac rozwojowych mieści się w katalogu słownika pojęć używanych w ustawie, i w obydwu przypadkach odwołuje się do odpowiednich regulacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dość szeroki i otwarty zakres definicji działalności B+R z jednej strony może przysparzać pewnych wątpliwości interpretacyjnych, ale z drugiej strony daje szeroką możliwość do objęcia tą kategorią znacznego spektrum działań podejmowanych przez podatników. Ulga B+R jest kierowana do wszystkich podatników, nie tylko do tych prowadzących stricte naukową działalność czy też wdrażających nowe technologie. Takie podejście przyjmują też co do zasady organy podatkowe. Poniżej wskazujemy na przykładowe rozstrzygnięcia organów podatkowych z ostatnich miesięcy w zakresie uznania określonego rodzaju działalności za spełniającą przesłanki badawczo-rozwojowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Podmiot prowadzący działalność w zakresie importu i dystrybucji samochodowych części zamiennych i akcesoriów. Organ potwierdził, że tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie IT, mających na celu zastosowanie w systemie logistyczno-sprzedażowym Spółki, a także realizacja autorskich rozwojowych projektów, które są pochodną obserwacji wewnętrznych procesów, analizy kluczowych wskaźników efektywności, pracy z mapami procesów, analizy pozyskiwanych danych, wiedzy technicznej, a także wniosków z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałów od klientów – stanowi prace badawczo rozwojowe uprawniające do ulgi (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 5 listopada 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.404.2019.PC).
  • Podmiot prowadzi działalność w zakresie produkcji kurków i zaworów (przedmiot przeważającej działalności), odlewnictwa miedzi i stopów miedzi, produkcji pozostałych gotowych wyrobów metalowych. W ramach prowadzonej działalności ma wykonywać tzw. „omodelowanie”, czyli formy do odlewania odlewów, formy wulkanizacyjne do wykonywania uszczelnień, formy wtryskowe do wykonania elementów z różnego rodzaju tworzyw. Organ potwierdził, że takie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 29 października 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2019.2.BM).
  • Spółka jest podmiotem z branży meblarskiej, specjalizującym się w produkcji szeroko rozumianych mebli dla biznesu. Prace prowadzone w ramach następujących działań: przywracanie produktów obecnych w przeszłości w ofercie Spółki, wprowadzenie nowej kolorystyki elementów produkcji, nowych rodzajów tkanin oraz zmiana sposobu pakowania/dostarczania produktów na rzecz klientów – nie mogą być uznane za prace badawczo-rozwojowe (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 24 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.295.2019.2.PC).
  • Spółka zajmuje się wykonywaniem usług w zakresie specjalistycznych wyrobów szklanych dla przemysłu. W ramach wykonywanych prac podejmuje działania celem zmodyfikowania procesu technologicznego w celu obniżenia kosztów poprzez zmniejszenie strat technologicznych. Takie działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2019.2.IZ).
  • Podmiot prowadzi prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów cukierniczych na podstawie nowych lub modyfikowanych receptur oraz ulepszaniem procesów technologiczno-produkcyjnych w zakładach. Prace dotyczą min. opracowania odpowiedniego produktu w oparciu o wymagania dostarczone przez klienta, opracowania smaku i składu produktu, wprowadzania nowego surowca do produkcji wyrobów, pracy nad procesem produkcji, prac badawczych nad ustaleniem terminu przydatności nowego produktu itd. Wg organu podatkowego stanowią one prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.352.2019.2.BM).
  • Spółka jest wydawcą muzyki, a tą działalność uzupełnia o kolejne aspekty, przyjmując funkcje dystrybutora muzyki, organizatora wydarzeń kulturalnych, a nawet dostawcy usług merchandisingowych, tj. przygotowania i sprzedaż produktów w postaci ubrań lub gadżetów oznaczonych marką, sloganem lub logiem artysty. Celem prowadzonych prac w ramach pionu B+R jest: (i) możliwość określenia listy działań, które pozwolą usprawnić działanie poszczególnych elementów już funkcjonujących w firmie (projektów, zadań) oraz (ii) prowadzenie działań dotyczących nowych projektów, wprowadzenie innowacji, badanie nowych dziedzin. W szczególności, spółka przygotowuje system samodzielnej zautomatyzowanej dystrybucji i promocji utworów muzycznych, a także system zarządzania magazynem oraz logistyką w e-commerce. Te działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0112-KDIL3-3.4011.289.2019.1.MM).
  • Spółka zajmuje się produkcją, projektowaniem, dystrybucją odzieży oraz biżuterii i dodatków dla kobiet i mężczyzn. Działania badawczo-rozwojowe polegają m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz poszukiwaniu nowych, nieszablonowych form dystrybucji. Organ potwierdził, że podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.339.2019.2.MD).
  • Trzonem działalności Spółki jest konstruowanie - wraz z fazą projektowania - linii produkcyjnych o zindywidualizowanym charakterze na zamówienie klientów. Każda linia produkcyjna stanowi nowy, dotychczas nieoferowany przez spółkę lub innych dostawców produkt. Wg organu działalność spółki ma charakter badawczo-rozwojowy (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 3 lipca 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR).

Jak wynika z powyższych przykładów, ulga może być wykorzystana przez podatników z różnych branż, przy różnego rodzaju projektach, które nie muszą być związane z działalnością czysto badawczą czy innowacyjną. Podatnik, który chciałby skorzystać z ulgi B+R, powinien przeprowadzić kilkuetapową analizę swojej działalności. Przede wszystkim, należy zweryfikować, czy jakakolwiek działalność podejmowana przez dany podmiot nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i wypełnia przesłanki z definicji ustawowych. W kolejnym kroku trzeba zidentyfikować koszty, jakie z taką działalnością są związane. Wreszcie na końcu należy dopełnić obowiązku właściwego zaewidencjonowania takich kosztów, w taki sposób, żeby jednoznacznie wyodrębnić w ewidencji rachunkowej koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA