REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R – praktyka organów podatkowych

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
fot. Fotolia

REKLAMA

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R) została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już w 2016 roku, w miejsce poprzednio funkcjonującej tzw. ulgi technologicznej, i praktycznie corocznie podlega kolejnym modyfikacjom wprowadzanym przez ustawodawcę.

W obecnym kształcie ulga B+R pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o określone rodzaje kosztów, zwanymi kosztami kwalifikowanymi, przy czym wysokość oraz rodzaj kosztów uznanych za kwalifikowane zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i od charakteru podmiotu ponoszącego wydatki. W praktyce oznacza to, że dany wydatek może być ujęty w odliczeniu dwukrotnie – raz jako standardowy koszt uzyskania przychodów, o który pomniejsza się przychody podatkowe, a drugi raz jako koszt, o który pomniejsza się – w określonej procentem części – wyliczoną podstawę opodatkowania.

Autopromocja

Ulga jest kierowana do wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą w Polsce opodatkowaną podatkiem dochodowym, o ile jest to chociaż w części działalność badawczo-rozwojowa. To pojęcie zostało zdefiniowane w ustawach o podatku dochodowym i dotyczy takich działań, które mają charakter twórczy, obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe, są wykonywane w sposób systematyczny, a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zarówno definicja badań naukowych, jak i prac rozwojowych mieści się w katalogu słownika pojęć używanych w ustawie, i w obydwu przypadkach odwołuje się do odpowiednich regulacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dość szeroki i otwarty zakres definicji działalności B+R z jednej strony może przysparzać pewnych wątpliwości interpretacyjnych, ale z drugiej strony daje szeroką możliwość do objęcia tą kategorią znacznego spektrum działań podejmowanych przez podatników. Ulga B+R jest kierowana do wszystkich podatników, nie tylko do tych prowadzących stricte naukową działalność czy też wdrażających nowe technologie. Takie podejście przyjmują też co do zasady organy podatkowe. Poniżej wskazujemy na przykładowe rozstrzygnięcia organów podatkowych z ostatnich miesięcy w zakresie uznania określonego rodzaju działalności za spełniającą przesłanki badawczo-rozwojowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Podmiot prowadzący działalność w zakresie importu i dystrybucji samochodowych części zamiennych i akcesoriów. Organ potwierdził, że tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie IT, mających na celu zastosowanie w systemie logistyczno-sprzedażowym Spółki, a także realizacja autorskich rozwojowych projektów, które są pochodną obserwacji wewnętrznych procesów, analizy kluczowych wskaźników efektywności, pracy z mapami procesów, analizy pozyskiwanych danych, wiedzy technicznej, a także wniosków z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałów od klientów – stanowi prace badawczo rozwojowe uprawniające do ulgi (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 5 listopada 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.404.2019.PC).
 • Podmiot prowadzi działalność w zakresie produkcji kurków i zaworów (przedmiot przeważającej działalności), odlewnictwa miedzi i stopów miedzi, produkcji pozostałych gotowych wyrobów metalowych. W ramach prowadzonej działalności ma wykonywać tzw. „omodelowanie”, czyli formy do odlewania odlewów, formy wulkanizacyjne do wykonywania uszczelnień, formy wtryskowe do wykonania elementów z różnego rodzaju tworzyw. Organ potwierdził, że takie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 29 października 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2019.2.BM).
 • Spółka jest podmiotem z branży meblarskiej, specjalizującym się w produkcji szeroko rozumianych mebli dla biznesu. Prace prowadzone w ramach następujących działań: przywracanie produktów obecnych w przeszłości w ofercie Spółki, wprowadzenie nowej kolorystyki elementów produkcji, nowych rodzajów tkanin oraz zmiana sposobu pakowania/dostarczania produktów na rzecz klientów – nie mogą być uznane za prace badawczo-rozwojowe (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 24 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.295.2019.2.PC).
 • Spółka zajmuje się wykonywaniem usług w zakresie specjalistycznych wyrobów szklanych dla przemysłu. W ramach wykonywanych prac podejmuje działania celem zmodyfikowania procesu technologicznego w celu obniżenia kosztów poprzez zmniejszenie strat technologicznych. Takie działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2019.2.IZ).
 • Podmiot prowadzi prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów cukierniczych na podstawie nowych lub modyfikowanych receptur oraz ulepszaniem procesów technologiczno-produkcyjnych w zakładach. Prace dotyczą min. opracowania odpowiedniego produktu w oparciu o wymagania dostarczone przez klienta, opracowania smaku i składu produktu, wprowadzania nowego surowca do produkcji wyrobów, pracy nad procesem produkcji, prac badawczych nad ustaleniem terminu przydatności nowego produktu itd. Wg organu podatkowego stanowią one prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.352.2019.2.BM).
 • Spółka jest wydawcą muzyki, a tą działalność uzupełnia o kolejne aspekty, przyjmując funkcje dystrybutora muzyki, organizatora wydarzeń kulturalnych, a nawet dostawcy usług merchandisingowych, tj. przygotowania i sprzedaż produktów w postaci ubrań lub gadżetów oznaczonych marką, sloganem lub logiem artysty. Celem prowadzonych prac w ramach pionu B+R jest: (i) możliwość określenia listy działań, które pozwolą usprawnić działanie poszczególnych elementów już funkcjonujących w firmie (projektów, zadań) oraz (ii) prowadzenie działań dotyczących nowych projektów, wprowadzenie innowacji, badanie nowych dziedzin. W szczególności, spółka przygotowuje system samodzielnej zautomatyzowanej dystrybucji i promocji utworów muzycznych, a także system zarządzania magazynem oraz logistyką w e-commerce. Te działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0112-KDIL3-3.4011.289.2019.1.MM).
 • Spółka zajmuje się produkcją, projektowaniem, dystrybucją odzieży oraz biżuterii i dodatków dla kobiet i mężczyzn. Działania badawczo-rozwojowe polegają m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz poszukiwaniu nowych, nieszablonowych form dystrybucji. Organ potwierdził, że podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.339.2019.2.MD).
 • Trzonem działalności Spółki jest konstruowanie - wraz z fazą projektowania - linii produkcyjnych o zindywidualizowanym charakterze na zamówienie klientów. Każda linia produkcyjna stanowi nowy, dotychczas nieoferowany przez spółkę lub innych dostawców produkt. Wg organu działalność spółki ma charakter badawczo-rozwojowy (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 3 lipca 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR).

Jak wynika z powyższych przykładów, ulga może być wykorzystana przez podatników z różnych branż, przy różnego rodzaju projektach, które nie muszą być związane z działalnością czysto badawczą czy innowacyjną. Podatnik, który chciałby skorzystać z ulgi B+R, powinien przeprowadzić kilkuetapową analizę swojej działalności. Przede wszystkim, należy zweryfikować, czy jakakolwiek działalność podejmowana przez dany podmiot nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i wypełnia przesłanki z definicji ustawowych. W kolejnym kroku trzeba zidentyfikować koszty, jakie z taką działalnością są związane. Wreszcie na końcu należy dopełnić obowiązku właściwego zaewidencjonowania takich kosztów, w taki sposób, żeby jednoznacznie wyodrębnić w ewidencji rachunkowej koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  VAT 2023/2024. Zmiany w rozliczaniu sprzedaży mieszanej

  Zbliża się koniec roku a wraz z nim kolejne rozliczenie i zamknięcie roku podatkowego. I w tym roku nie obędzie się bez zmian, które wpłyną na sposób zamknięcia roku ubiegłego. Nowelizacja ustawy o VAT z 26 maja 2023 r. zwana potocznie "SLIM VAT 3" została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 5 czerwca 2023 poz.1059 weszła w życie 1 lipca 2023 r. Nowelizacja ta wprowadziła kolejne zmiany, które z założenia mają uprościć system podatku VAT. Zmiany, które dotyczą między innymi sprzedaży mieszanej i prewspółczynnika odliczenia VAT będą miały zastosowanie od 01 stycznia 2024 i będą obowiązywały za cały rok 2023. 

  REKLAMA