REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga B+R – praktyka organów podatkowych

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Nexia Advicero
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
Ulga B+R – praktyka organów podatkowych
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R) została wprowadzona do polskiego porządku prawnego już w 2016 roku, w miejsce poprzednio funkcjonującej tzw. ulgi technologicznej, i praktycznie corocznie podlega kolejnym modyfikacjom wprowadzanym przez ustawodawcę.

W obecnym kształcie ulga B+R pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o określone rodzaje kosztów, zwanymi kosztami kwalifikowanymi, przy czym wysokość oraz rodzaj kosztów uznanych za kwalifikowane zależy zarówno od rodzaju prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i od charakteru podmiotu ponoszącego wydatki. W praktyce oznacza to, że dany wydatek może być ujęty w odliczeniu dwukrotnie – raz jako standardowy koszt uzyskania przychodów, o który pomniejsza się przychody podatkowe, a drugi raz jako koszt, o który pomniejsza się – w określonej procentem części – wyliczoną podstawę opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga jest kierowana do wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą w Polsce opodatkowaną podatkiem dochodowym, o ile jest to chociaż w części działalność badawczo-rozwojowa. To pojęcie zostało zdefiniowane w ustawach o podatku dochodowym i dotyczy takich działań, które mają charakter twórczy, obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe, są wykonywane w sposób systematyczny, a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zarówno definicja badań naukowych, jak i prac rozwojowych mieści się w katalogu słownika pojęć używanych w ustawie, i w obydwu przypadkach odwołuje się do odpowiednich regulacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dość szeroki i otwarty zakres definicji działalności B+R z jednej strony może przysparzać pewnych wątpliwości interpretacyjnych, ale z drugiej strony daje szeroką możliwość do objęcia tą kategorią znacznego spektrum działań podejmowanych przez podatników. Ulga B+R jest kierowana do wszystkich podatników, nie tylko do tych prowadzących stricte naukową działalność czy też wdrażających nowe technologie. Takie podejście przyjmują też co do zasady organy podatkowe. Poniżej wskazujemy na przykładowe rozstrzygnięcia organów podatkowych z ostatnich miesięcy w zakresie uznania określonego rodzaju działalności za spełniającą przesłanki badawczo-rozwojowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Podmiot prowadzący działalność w zakresie importu i dystrybucji samochodowych części zamiennych i akcesoriów. Organ potwierdził, że tworzenie innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w dziedzinie IT, mających na celu zastosowanie w systemie logistyczno-sprzedażowym Spółki, a także realizacja autorskich rozwojowych projektów, które są pochodną obserwacji wewnętrznych procesów, analizy kluczowych wskaźników efektywności, pracy z mapami procesów, analizy pozyskiwanych danych, wiedzy technicznej, a także wniosków z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałów od klientów – stanowi prace badawczo rozwojowe uprawniające do ulgi (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 5 listopada 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.404.2019.PC).
  • Podmiot prowadzi działalność w zakresie produkcji kurków i zaworów (przedmiot przeważającej działalności), odlewnictwa miedzi i stopów miedzi, produkcji pozostałych gotowych wyrobów metalowych. W ramach prowadzonej działalności ma wykonywać tzw. „omodelowanie”, czyli formy do odlewania odlewów, formy wulkanizacyjne do wykonywania uszczelnień, formy wtryskowe do wykonania elementów z różnego rodzaju tworzyw. Organ potwierdził, że takie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 29 października 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.343.2019.2.BM).
  • Spółka jest podmiotem z branży meblarskiej, specjalizującym się w produkcji szeroko rozumianych mebli dla biznesu. Prace prowadzone w ramach następujących działań: przywracanie produktów obecnych w przeszłości w ofercie Spółki, wprowadzenie nowej kolorystyki elementów produkcji, nowych rodzajów tkanin oraz zmiana sposobu pakowania/dostarczania produktów na rzecz klientów – nie mogą być uznane za prace badawczo-rozwojowe (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 24 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.295.2019.2.PC).
  • Spółka zajmuje się wykonywaniem usług w zakresie specjalistycznych wyrobów szklanych dla przemysłu. W ramach wykonywanych prac podejmuje działania celem zmodyfikowania procesu technologicznego w celu obniżenia kosztów poprzez zmniejszenie strat technologicznych. Takie działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2019.2.IZ).
  • Podmiot prowadzi prace związane z tworzeniem i wprowadzaniem na rynek wyrobów cukierniczych na podstawie nowych lub modyfikowanych receptur oraz ulepszaniem procesów technologiczno-produkcyjnych w zakładach. Prace dotyczą min. opracowania odpowiedniego produktu w oparciu o wymagania dostarczone przez klienta, opracowania smaku i składu produktu, wprowadzania nowego surowca do produkcji wyrobów, pracy nad procesem produkcji, prac badawczych nad ustaleniem terminu przydatności nowego produktu itd. Wg organu podatkowego stanowią one prace o charakterze rozwojowym i tym samym spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 18 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.352.2019.2.BM).
  • Spółka jest wydawcą muzyki, a tą działalność uzupełnia o kolejne aspekty, przyjmując funkcje dystrybutora muzyki, organizatora wydarzeń kulturalnych, a nawet dostawcy usług merchandisingowych, tj. przygotowania i sprzedaż produktów w postaci ubrań lub gadżetów oznaczonych marką, sloganem lub logiem artysty. Celem prowadzonych prac w ramach pionu B+R jest: (i) możliwość określenia listy działań, które pozwolą usprawnić działanie poszczególnych elementów już funkcjonujących w firmie (projektów, zadań) oraz (ii) prowadzenie działań dotyczących nowych projektów, wprowadzenie innowacji, badanie nowych dziedzin. W szczególności, spółka przygotowuje system samodzielnej zautomatyzowanej dystrybucji i promocji utworów muzycznych, a także system zarządzania magazynem oraz logistyką w e-commerce. Te działania podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0112-KDIL3-3.4011.289.2019.1.MM).
  • Spółka zajmuje się produkcją, projektowaniem, dystrybucją odzieży oraz biżuterii i dodatków dla kobiet i mężczyzn. Działania badawczo-rozwojowe polegają m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz poszukiwaniu nowych, nieszablonowych form dystrybucji. Organ potwierdził, że podlegają uldze B+R (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 4 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.339.2019.2.MD).
  • Trzonem działalności Spółki jest konstruowanie - wraz z fazą projektowania - linii produkcyjnych o zindywidualizowanym charakterze na zamówienie klientów. Każda linia produkcyjna stanowi nowy, dotychczas nieoferowany przez spółkę lub innych dostawców produkt. Wg organu działalność spółki ma charakter badawczo-rozwojowy (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 3 lipca 2019 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.259.2019.1.MR).

Jak wynika z powyższych przykładów, ulga może być wykorzystana przez podatników z różnych branż, przy różnego rodzaju projektach, które nie muszą być związane z działalnością czysto badawczą czy innowacyjną. Podatnik, który chciałby skorzystać z ulgi B+R, powinien przeprowadzić kilkuetapową analizę swojej działalności. Przede wszystkim, należy zweryfikować, czy jakakolwiek działalność podejmowana przez dany podmiot nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i wypełnia przesłanki z definicji ustawowych. W kolejnym kroku trzeba zidentyfikować koszty, jakie z taką działalnością są związane. Wreszcie na końcu należy dopełnić obowiązku właściwego zaewidencjonowania takich kosztów, w taki sposób, żeby jednoznacznie wyodrębnić w ewidencji rachunkowej koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

REKLAMA

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

REKLAMA

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA