| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Kiedy samochód należy uznać za nowy środek transportu

Kiedy samochód należy uznać za nowy środek transportu

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku o sygn. akt I FSK 9/06 uznał, że nowy środek transportu objęty jest zawsze obowiązkiem podatkowym w trybie art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli wystąpi choćby jedna z sytuacji faktycznych wymienionych alternatywnie w art. 2 pkt 10 lit. a) tej ustawy, tj. był używany przez okres krótszy niż 6 miesięcy lub nie przejechał 6000 km.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył: Skarga kasacyjna nie ma usprawiedliwionych podstaw.
Trafnie Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę strony, która domagała się stwierdzenia i zwrotu nadpłaty podatku VAT wpłaconego z tytułu uznania sprowadzonego z Niemiec samochodu osobowego za pojazd nowy. Wprawdzie samochód nabyty przez (...) legitymował się przebiegiem znacznie przekraczającym przewidziany spornym przepisem limit, jednakże od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło z kolei, licząc do momentu wystąpienia obowiązku podatkowego, znacznie mniej czasu niż przewidziane ponad 6 miesięcy.
Należy w jednym przyznać rację stronie skarżącej. Rzeczywiście w definicji nowego środka transportu zawartej w cyt. art. 2 pkt 10 lit. a) ustawy o VAT uregulowanie przybrało postać alternatywy. Natomiast należy odmówić racji stronie, gdy z jego konstrukcji wyciąga wniosek, iż z braku wystąpienia łącznie obydwu wymienionych w nim przesłanek połączonych słowem »lub« samochód, który nabyła w obrocie wewnątrzwspólnotowym, był pojazdem niepodlegającym podatkowi VAT. Niesporne jest w sprawie, że ustawodawca obejmuje obowiązkiem podatkowym nowy środek transportu. Z tym zaś, według słowniczka pojęciowego pomieszczonego w art. 2 ptu, mamy do czynienia wówczas, gdy wystąpi (m.in.) choćby jedna z dwóch sytuacji, a mianowicie gdy pojazd przejechał nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia go do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.
W definicji wyrażenia »nowy środek transportu«, obok innych wymogów, istotnie zawarte zostały uwarunkowania przedstawione w postaci alternatywy nierozłącznej, zwanej też zwykłą. Alternatywa nierozłączna jest prawdziwa wtedy i tylko wtedy, gdy przynajmniej jedno z jej zdań składowych jest prawdziwe. Alternatywa taka jest fałszywa tylko w jednym przypadku, a mianowicie wówczas, gdy wszystkie zdania składowe są fałszywe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK