REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Joanna Stolarek
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
50% koszty uzyskania przychodów
50% koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

REKLAMA

Koszty uzyskania przychodów w zryczałtowanej wysokości 50% można zastosować, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego. Można skorzystać z tych kosztów również wtedy, gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu - czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Autopromocja

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 sierpnia 2010 r. (ITPB2/415-538/10/RS).

Zobacz także ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Koszty uzyskania przychodów dla nauczycieli akademickich

Sprawa dotyczyła uczelni wyższej (politechniki), która zatrudniała nauczycieli akademickich do prowadzenia zajęć dydaktycznych i innych, np. promotorstwa i recenzowania prac. Oprócz tego zatrudniała również inne osoby fizyczne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formą zatrudnienia była zazwyczaj umowa o dzieło (od której naliczane są 50% koszty uzyskania przychodów) oraz umowa zlecenie (tu koszty stanowią 20%). W związku z powyższym, uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje jej prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów zarówno w odniesieniu do umów o dzieło, jak i umów zlecenia? 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Zdaniem spółki, traka praktyka w zakresie umów dotyczących wykładów, recenzji, tworzenia stron internetowych itp. byłaby prawidłowa, ponieważ art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), nie wprowadza ograniczenia co do rodzaju zawieranych umów.

Organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika. Wyjaśnił, że przychody z tytułu korzystania z praw autorskich albo rozporządzania nimi, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki.

Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi mieć postać wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

W umowach, które towarzyszą zamawianiu utworów, strony powinny wyraźnie postanowić, iż przedmiotem zamówienia jest właśnie dobro niematerialne, podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Ugruntowana praktyka

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie odbiega od innych wyrażonych przez organy podatkowe w tym zakresie. Przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT stanowi bowiem, iż zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów przysługują m.in. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich (…), lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Nie budzi wątpliwości, iż nie tylko cytowany przepis, ale także inne postanowienia ustawy nie zawierają żadnych wymagań odnoszących się podstawy prawnej, na mocy której do rozporządzania tymi prawami autorskimi dochodzi. 

Powyższe oznacza, iż aby dana osoba mogła korzystać z 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie jedynie dwóch przesłanek; po pierwsze osoba ta powinna tworzyć utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a po drugie, wynagrodzenie powinno być przez nią otrzymane z tytułu przeniesienia praw autorskich. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Decyduje przedmiot umowy

Nie jest przy tym istotne, czy podstawą transferu jest umowa o pracę, umowa o dzieło czy też umowa zlecenia. Ważne jest natomiast, aby zawierała ona odpowiednie postanowienia dotyczące przeniesienia praw autorskich przez twórcę. 

Warto przy tym podkreślić, iż w przypadku, w którym pracownik/zleceniobiorca/przyjmujący zamówienie poza pracą twórczą skutkującą powstaniem utworów wykonuje także na rzecz pracodawcy/zleceniodawcy/zamawiającego inne czynności (tj. takie, które nie skutkują powstaniem utworów), dla korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest wyodrębnienie tej części należnego mu wynagrodzenia, która związana jest z przeniesieniem praw autorskich. 

Nie ma także przeszkód, aby zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu były, pod pewnymi warunkami, stosowane przez osoby otrzymujące wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę zawartej z zagranicznym pracodawcą.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9 pkt 3):
Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA