Jak rozliczać bezpośrednie i pośrednie koszty uzyskania przychodu
REKLAMA
REKLAMA
W przedstawionym stanie faktycznym, koszty aktów notarialnych zaliczać się będą do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodu.
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2017r., 2461-IBPB-1-2.4510.100.2017.1.AK.
Sprawa dotyczyła spółki, która planuje przeprowadzić remont i przebudowę istniejących pomieszczeń mieszkalnych, wykonać utwardzenie placu i przygotować zewnętrzne miejsca postojowe przeznaczone do odrębnej sprzedaży. W dalszej kolejności, planuje wykonać nadbudowę ostatniego piętra budynku i uzyskać w ten sposób dodatkową powierzchnię mieszkalną.
Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy spółka przyjęła prawidłową metodologię rozliczania kosztów bezpośrednich i pośrednich dotyczących realizowanego projektu.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika w jedynie odnoście kosztów notarialnych za nieprawidłowe.
Zdaniem organu wydatki związane bezpośrednio z realizowanym przedsięwzięciem, które przekładają się wprost na osiągniecie przychodów z tytułu sprzedaży lokali i miejsc postojowych, w tym koszty aktów notarialnych, są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w momencie, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast koszty pośrednio związane z realizowanym projektem, jak wymienione we wniosku koszty reklamy, pośrednictwa w sprzedaży oraz koszty związane z ogólnym administrowaniem firmą stanowią koszty podatkowe w dacie ich poniesienia.
Stanisław Kędzierski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat