reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Korekta kosztów podatkowych przy płatnościach gotówkowych ponad 15 tys. zł

Korekta kosztów podatkowych przy płatnościach gotówkowych ponad 15 tys. zł

W 2015 r. zmianie uległy przepisy nakazujące korektę kosztów uzyskania przychodu w wyniku braku terminowej zapłaty z tytułu nabytych towarów i usług. Obecnie przedsiębiorcy zobligowani są do kontroli swoich zobowiązań pod kątem sposobu uiszczenia zapłaty.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności określa, że dokonanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy spełnione są dwa warunki łącznie:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz;
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 PLN, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła zmiana przepisów w zakresie podatku dochodowego zarówno od osób fizycznych (art. 22p ust.1) jak i od osób prawnych (art. 15d ust.1).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Konsekwencją tych zmian może być konieczność wprowadzenia korekt. Jeżeli przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów transakcje o wartości powyżej 15 000 PLN, a zapłatę zrealizuje poprzez pominięcie rachunku płatniczego, będzie zobowiązany do skorygowania kosztów podatkowych. Jeżeli pomniejszenie kosztów nie będzie możliwe, należy korekty dokonać poprzez zwiększenie przychodów podatkowych.

Korekta kosztów uzyskania przychodów może być kłopotliwa zważywszy na fakt:

  • stosowania odroczonych w czasie terminów płatności,
  • płatności mogą dotyczyć nabywanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których ujęcie kosztowe rozkłada się w czasie,
  • zakup towarów, które mogą być kosztem dopiero w chwili ich wydania

Korekty należy dokonać w okresie dokonania zapłaty gotówką.

Nadmienić należy, że Ministerstwo Finansów w komunikacie dostępnym na stronie internetowej wskazało, że kompensaty, wymiana barterowa oraz regulowanie płatności za pośrednictwem instrumentów płatniczych takich jak karty płatnicze, płatności elektroniczne takie jak DotPay, PayByNet, PayPal, PayU itp. spełnia wymóg dokonania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Kontakt:

Katarzyna Suchożebrska, Accounting Supervisor

poland@accace.com

+48 223132950

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Korekta kosztów podatkowych przy płatnościach gotówkowych ponad 15 tys. zł
Korekta kosztów podatkowych przy płatnościach gotówkowych ponad 15 tys. zł

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama