Korekta kosztów podatkowych przy płatnościach gotówkowych ponad 15 tys. zł

REKLAMA
Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności określa, że dokonanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy spełnione są dwa warunki łącznie:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz;
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 PLN, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Od 1 stycznia 2017 r. nastąpiła zmiana przepisów w zakresie podatku dochodowego zarówno od osób fizycznych (art. 22p ust.1) jak i od osób prawnych (art. 15d ust.1).
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Konsekwencją tych zmian może być konieczność wprowadzenia korekt. Jeżeli przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów transakcje o wartości powyżej 15 000 PLN, a zapłatę zrealizuje poprzez pominięcie rachunku płatniczego, będzie zobowiązany do skorygowania kosztów podatkowych. Jeżeli pomniejszenie kosztów nie będzie możliwe, należy korekty dokonać poprzez zwiększenie przychodów podatkowych.
Korekta kosztów uzyskania przychodów może być kłopotliwa zważywszy na fakt:
- stosowania odroczonych w czasie terminów płatności,
- płatności mogą dotyczyć nabywanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których ujęcie kosztowe rozkłada się w czasie,
- zakup towarów, które mogą być kosztem dopiero w chwili ich wydania
Korekty należy dokonać w okresie dokonania zapłaty gotówką.
Nadmienić należy, że Ministerstwo Finansów w komunikacie dostępnym na stronie internetowej wskazało, że kompensaty, wymiana barterowa oraz regulowanie płatności za pośrednictwem instrumentów płatniczych takich jak karty płatnicze, płatności elektroniczne takie jak DotPay, PayByNet, PayPal, PayU itp. spełnia wymóg dokonania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego.
Kontakt:
Katarzyna Suchożebrska, Accounting Supervisor
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: