| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Przedsiębiorcy stają czasem przed problemem kradzieży leasingowanego samochodu w trakcie trwania umowy leasingowej.

Umowy leasingowe zawierają najczęściej postanowienia, na wypadek zaistnienia takiej sytuacji, na podstawie których ubezpieczenie wypłacone z tytułu utraty przedmiotu umowy przez ubezpieczyciela otrzymuje leasingodawca, a leasingobiorca jest zobowiązany do zapłacenia leasingodawcy wszelkich należności wynikających z umowy leasingowej (w tym wszystkich rat za okres od utraty przedmiotu umowy do dnia zakończenia umowy leasingu), które nie znalazły pokrycia w kwocie odszkodowania otrzymanego przez leasingodawcę.

Powstaje w takiej sytuacji pytanie czy kwota, którą w takim przypadku leasingodawca zapłaci leasingobiorcy, stanowić będzie dla leasingodawcy koszt uzyskania przychodu?

Zobacz: Podróż służbowa przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatki zaliczyć do kosztów między ich poniesieniem a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczyno-skutkowy. Decydujące znaczenie, dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu ma cel dla jakiego dany wydatek został poniesiony. 

Zgodnie z art. 17b ustawy o CIT opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego stanowią koszt uzyskania przychodów, o ile umowa spełnia warunki wynikające z tych przepisów. Nie ma decydującego znaczenia, czy opłaty te ponoszone są w trakcie trwania umowy, czy też po jej zakończeniu. W dalszym ciągu są to opłaty leasingowe wynikające z umowy leasingu. 

Pozostałe więc do zapłaty raty po zmniejszeniu ich o uzyskane przez leasingodawcę odszkodowanie z tytułu polisy AC należy uznać za koszty związane z umową leasingu i tym samym zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Należy zauważyć, że podobne stanowisko zostało przedstawione m.in. w interpretacji Naczelnika Drugiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., 1472/ROP1/423-322/06/KM.

Polecamy: Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK