Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Umowy leasingowe zawierają najczęściej postanowienia, na wypadek zaistnienia takiej sytuacji, na podstawie których ubezpieczenie wypłacone z tytułu utraty przedmiotu umowy przez ubezpieczyciela otrzymuje leasingodawca, a leasingobiorca jest zobowiązany do zapłacenia leasingodawcy wszelkich należności wynikających z umowy leasingowej (w tym wszystkich rat za okres od utraty przedmiotu umowy do dnia zakończenia umowy leasingu), które nie znalazły pokrycia w kwocie odszkodowania otrzymanego przez leasingodawcę.
REKLAMA
Powstaje w takiej sytuacji pytanie czy kwota, którą w takim przypadku leasingodawca zapłaci leasingobiorcy, stanowić będzie dla leasingodawcy koszt uzyskania przychodu?
Zobacz: Podróż służbowa przedsiębiorcy
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatki zaliczyć do kosztów między ich poniesieniem a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczyno-skutkowy. Decydujące znaczenie, dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu ma cel dla jakiego dany wydatek został poniesiony.
Zgodnie z art. 17b ustawy o CIT opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego stanowią koszt uzyskania przychodów, o ile umowa spełnia warunki wynikające z tych przepisów. Nie ma decydującego znaczenia, czy opłaty te ponoszone są w trakcie trwania umowy, czy też po jej zakończeniu. W dalszym ciągu są to opłaty leasingowe wynikające z umowy leasingu.
Pozostałe więc do zapłaty raty po zmniejszeniu ich o uzyskane przez leasingodawcę odszkodowanie z tytułu polisy AC należy uznać za koszty związane z umową leasingu i tym samym zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.
Należy zauważyć, że podobne stanowisko zostało przedstawione m.in. w interpretacji Naczelnika Drugiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., 1472/ROP1/423-322/06/KM.
Polecamy: Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat