REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty organizacji otwartych zawodów sportowych przez firmę a koszty uzyskania przychodów

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Koszty organizacji otwartych zawodów sportowych przez firmę a koszty uzyskania przychodów
Koszty organizacji otwartych zawodów sportowych przez firmę a koszty uzyskania przychodów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy niejednokrotnie angażują się w organizację przedsięwzięć (wydarzeń) sportowego w tym otwartych biegów czy maratonów. W tym zakresie ponoszą różnego rodzaju wydatki związane z organizacją wydarzenia sportowego w tym m.in. wydatki związane z zapewnieniem miejsca przeprowadzenia zawodów, zapewnienia niezbędnego zaplecza organizacyjnego i osobowego, zabezpieczenia imprezy, zapewnienia nagród dla zwycięzców i innych wydatków (w zależności od zasięgu i rozmiaru przedsięwzięcia) niezbędnych do prawidłowego ich przeprowadzenia.

Co do zasady tego rodzaju przedsięwzięcia są doskonałą okazją do różnego rodzaju działań o charakterze marketingowym, promocyjnym czy reklamowym przedsiębiorcy (organizatora, patrona), sprzedawanych przez niego towarów czy usług lub samej marki lub logo. Również realizacja tego rodzaju celów wymaga nakładów pozwalających je zrealizować, w tym zakresie można przykładowo wskazać na wydatki obejmujące koszty reklamy w prasie, radiu czy telewizji, zakup banerów, plakatów, materiałów reklamowych, gadżetów, strojów sportowych z logo przedsiębiorcy i innych realizujących ten cel.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Umowy terminowe po zmianach (książka)

Na gruncie ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Dla prawno podatkowej kwalifikacji danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został on poniesiony. Wydatek zostanie bowiem uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy (zarówno bezpośredni jak i pośredni). Wydatki na promocję, reklamę jako działania o charakterze marketingowym nie są co do zasady na gruncie przywołanych regulacji kwestionowane jako koszty uzyskania przychodów.

Jeśli zakładanym celem wydarzenia sportowego jest przekazanie szerokiej publiczności (uczestnikom biegu, kibicom i innym osobom biorących w nim udział) informacji o działalności organizatora (współorganizatora, patrona) a dodatkowo ma również na celu zdobycie nowych klientów oraz zwiększenie przychodów ze sprzedaży towarów czy usług poprzez organizację wydarzenia sportowego o istotnym wymiarze i rozgłosie medialnym to powyższa kwalifikacja znajdzie swoje uzasadnienie i pozwoli zaliczyć tego rodzaju wydatki do kosztów uzyskania przychodów. W tym zakresie należy jednak zauważyć, że wydarzenia o charakterze sportowym same w sobie nie oznaczają automatycznie wydarzenia marketingowego (reklamowego czy promującego Spółkę) lecz dopiero poszczególne działania i czynności towarzyszące organizacji imprezy (poszczególne wydatki), które mają określony, reklamowy charakter, taki przymiot nadają danemu wydarzeniu co pozwala na ich zaliczenie przez organizatora (współorganizatora czy patrona) do kosztów uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powyższe kwalifikacja ponoszonych wydatków na organizację wydarzenia sportowego powinna bezpośrednio wskazywać na związek tego rodzaju wydatku z podjętym działaniem marketingowym (reklamowym, promocyjnym). W tym zakresie wszelkie wydatki takie jak: koszty reklam (w tym reklamy w mediach), banerów, ulotek, plakatów, billboardów, strojów sportowych dla uczestników zawodów z logo, marką czy produktem przedsiębiorcy a także nagrody dla zwycięzców (w tym zarówno pieniężne jak i rzeczowe) wręczane z wyraźnym wskazaniem sponsora nagród czy opakowaniu z logo czy nazwą firmy pozwala zakwalifikować tego rodzaju wydatki do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy jako realizujące cel marketingowy (reklamowy) przedsiębiorcy.  

W trakcie organizacji tego rodzaju przedsięwzięć ponoszone są również inne wydatki, które jakkolwiek związane z organizacją samej imprezy sportowej nie pozwalają równocześnie w uchwytny sposób wskazać na realizację celów marketingowych (promocyjno reklamowych) przedsiębiorcy. Do tego rodzaju wydatków można zaliczyć: wynagrodzenia dla sędziów, koszty ochrony imprezy, zabezpieczenia medycznego, wynajmu niezbędnych urządzeń (przykładowo, bramek zabezpieczających, sceny, urządzeń startowych czy przenośnych toalet), wydatki cateringowe (przykładowo dla uczestników czy osób uczestniczących w wydarzeniu) czy koszty noclegów.

Wydatki tego rodzaju wskazują na brak związku z podstawowym celem przedsięwzięcia – działaniem marketingowym przedsiębiorcy a jeśli dodatkowo nie są w żaden sposób związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą (co do zasady organizator zawodów, czy sponsor nie jest bowiem podmiotem prowadzącym działalność w zakresie organizacji imprez sportowych, masowych) to tego rodzaju wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Mając na uwadze że tego rodzaju wydatki nie są związane ani z działaniami marketingowymi przedsiębiorcy ani też nie pozwalają wskazać na związek z zakresem prowadzonej działalności to tego rodzaju wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP. Powyższe stanowisko potwierdzają również organy podatkowe (przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. ITPB3/423-416/13/MK).

Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA