reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Dowód wewnętrzny podstawą zapisu w kpir podatników VAT kupujących od rolników ryczałtowych.

Dowód wewnętrzny podstawą zapisu w kpir podatników VAT kupujących od rolników ryczałtowych.

W jaki sposób należy dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane przez podatników podatku VAT od rolników ryczałtowych?

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kpir na udokumentowanie zakupu produktów rolnych dokonanego bezpośrednio od krajowego producenta mogą być sporządzane dowody wewnętrzne określające nazwę towaru, jego ilość, cenę jednostkową i wartość.

Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są między innymi faktury VAT RR. Powyższe oznacza, że dowody wewnętrzne mogą być wystawiane w sytuacji gdy z obowiązujących przepisów prawa nie wynika obowiązek wystawiania faktur VAT RR.

Porównaj: Faktura VAT od rolników ryczałtowych w kpir

Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolników ryczałtowych zobowiązany jest zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do wystawiania w dwóch egzemplarzach faktury dokumentującej nabycie tych produktów. Oryginał faktury powinien być przekazany dostawcy.

Faktura VAT RR powinna być wystawiona w każdym przypadku, gdy sprzedającym produkty rolne jest rolnik ryczałtowy. 

Pod pojęciem rolnika ryczałtowego należy rozumieć rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (opodatkowanego na zasadach ogólnych).

Z powołanych przepisów wynika, że w przypadku gdy nabywcą produktów rolnych jest podatnik podatku od towarów i usług transakcja powinna być udokumentowana fakturą VAT RR. Jeżeli natomiast zakupu dokonuje przedsiębiorca niebędący podatnikiem podatku VAT, fakt ten może być udokumentowany dowodem wewnętrznym.

Polecamy serwis: Ryczałt

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama