| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Jak dokumentować skup surowców wtórnych dla potrzeb ewidencji w kpir

Jak dokumentować skup surowców wtórnych dla potrzeb ewidencji w kpir

Czy na skup butelek i makulatury od drobnych zbieraczy należy wystawiać rachunki, czy z uwagi na niewielkie ilości zakupu, może być wystawiony jeden dowód wewnętrzny? Czy dowód wewnętrzny może stanowić podstawę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

NIE

Zakup butelek i makulatury nie może być dokumentowany jednym dowodem wewnętrznym sporządzonym na koniec każdego dnia.

W myśl przepisów § 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 6 rozporządzenia kpir na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).

Polecamy serwis: Koszty

Dowody wewnętrzne mogą dotyczyć, m.in. zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych.

Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, z zastrzeżeniem § 30, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Na podstawie wskazanych przepisów dotyczących prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zakup surowców wtórnych (butelek, makulatury) będących towarami handlowymi przeznaczonymi do sprzedaży w stanie nieprzerobionym jest obowiązek każdorazowego wystawienia „dowodu wewnętrznego”.

Przeczytaj też: Do czego służą poszczególne kolumny w pkpir

„Dowód wewnętrzny” stanowi podstawę dokonania zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zapisu dotyczącego zakupu towarów handlowych należy dokonać niezwłocznie po ich otrzymaniu najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »