| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

Poszerzenie katalogu dowodów księgowych dokumentujących zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych oraz zwiększenie przychodów, jest wynikiem zmiany obligującej przedsiębiorcę do wyksięgowania faktur nieopłaconych w terminie (zgodnie z terminami wskazanymi ustawą).

Koszty związane z pojazdem niefirmowym

Zmiany wprowadzone kwietniowym Rozporządzeniem znoszą konieczność podawania numeru rejestracyjnego na fakturach dotyczących użytkowania pojazdu niefirmowego. Oznacza to, iż poprawnie rozliczona faktura nie musi już zawierać odniesienia do konkretnego pojazdu i wystarczą dane z faktury pokrywające się z danymi firmowy przedsiębiorcy. Zapisu do KPiR dokonuje się w dalszym ciągu na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków dokonywanego po zakończeniu miesiąca.

Podsumowanie

Z uwagi na rozpiętość zmian przepisów w 2013 r., Rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPiR w brzmieniu z sierpnia 2003 r. nie mogło pozostać w tej samej formie. Wprowadzona Rozporządzeniem nowelizacja KPiR rozwiała wątpliwości jakie powstały z początkiem stycznia w sprawie księgowań korekt kosztów, jak również wdrożyła kwietniową zmianę przepisów dotyczącą kas fiskalnych.

Z jednej strony katalog obowiązków przedsiębiorcy został poszerzony, nowe dokumenty księgowe, dodatkowe oznaczenia w remanencie rocznym. Z drugiej strony Rozporządzenie ułatwiło podatnikowi księgowania: od 11 maja 2013 r. przedsiębiorca może już śmiało księgować raporty miesięczne, a nie jak do tej pory zestawienie raportów dobowych; w momencie kiedy na fakturze nie ma numeru rejestracyjnego pojazdu, przedsiębiorca nie musi już występować o korektę.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł powstał na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 551).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »