reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Dowody księgowe > Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

Poszerzenie katalogu dowodów księgowych dokumentujących zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych oraz zwiększenie przychodów, jest wynikiem zmiany obligującej przedsiębiorcę do wyksięgowania faktur nieopłaconych w terminie (zgodnie z terminami wskazanymi ustawą).

Przepisy dokładnie określają jak taki prawidłowo wystawiony dowód księgowy powinien wyglądać.

Dowód określający zmniejszenie kosztu (zwiększenie przychodu) powinien zawierać:

- datę wystawienia,

- miesiąc, w którym dokonywane jest zmniejszenie,

- dane dokumentu (faktura, rachunek) stanowiącego podstawę do pomniejszenia kosztu lub powiększenia przychodu,

- kwotę pomniejszenia lub powiększenia,

- podpis osoby sporządzającej.

Wydatek, który został wyksięgowany, na nowo staje się kosztem w dacie opłacenia. Należy pamiętać, że ponowne księgowanie kosztu powoduje konieczność wystawienia dokumentu księgowego.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Dokument księgowy wystawiony w takim przypadku, oprócz wymienionych wyżej pozycji, powinien dodatkowo zawierać wskazanie na dowód potwierdzający uregulowanie zobowiązania, o które zostają zwiększone koszty uzyskania przychodu.

Kasa fiskalna a księgowanie przychodów

Zapis dotyczący możliwości księgowania zapisów z kasy fiskalnej na podstawie miesięcznego wydruku, czyli § 20 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z dnia 26 sierpnia 2003 roku budził przed tegoroczną zmianą wiele wątpliwości.

O ile kwestia dokonywania zapisów na podstawie dziennych raportów była jasna, o tyle zapis mówiący o tym, iż „zapisów można dokonać na koniec każdego miesiąca (…) na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych” wzbudzał wątpliwości co do poprawności prowadzenia KPiR. Przepisy z dnia 26 sierpnia 2003 roku obligowały do księgowania zestawienia zgodnie z dokładnym opisem zamieszczonym w Rozporządzeniu.

Nowy zapis wprowadzony Rozporządzeniem z dnia 30 kwietnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 551) w brzmieniu: „(…) na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu”, sprawia że kwestia księgowania raportów miesięcznych nie powinna już sprawiać przedsiębiorcy trudności.

Korygowanie w KPiR danych wynikających z raportów powinno odbywać się na podstawie prowadzonych odrębnie ewidencji do kasy fiskalnej. Dla wszelkich zwrotów towarów, uznanych reklamacji czy jakichkolwiek pomyłek powinny być prowadzone szczegółowe ewidencje – sporządzone zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi, które zawiera Rozporządzenie.

Nowelizacja Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) z dnia 30 kwietnia 2013 roku weszła w życie w dniu 11 maja 2013 roku.

Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Remanent na koniec i początek roku

Nieterminowe płatności wpływają również na zmiany w sposobie rozliczenia remanentu (spisu z natury). Wartość spisu zgodnie z brzmieniem §29 ust. 4a zmniejsza się o kwotę, o którą podatnik:

  • zmniejszył koszty,
  • zwiększył przychody.

Kwota zmniejszenia nie może być wyższa niż wycena towarów.

Jeśli zaległa faktura została opłacona w trakcie roku i koszty uzyskania przychodów uległy ponownemu zwiększeniu, nie dokonuje się zmniejszenia wartości spisu.

Ustawodawca pierwotnie planował wprowadzenie przepisu działającego również wstecz. W związku z tym, że ten zamiar nie wszedł w życie, zmiana Rozporządzenia nie wpłynie na wyliczanie remanentu początkowego za rok 2013.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama