Spółka może zapłacić podatek za wspólnika jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł
REKLAMA
REKLAMA
Wykładnia tego przepisu stała się przedmiotem interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2016 r. (sygn. IBPB-1-1/4511-788/15/ZK). Spółka, która zwróciła się do organu, dokonywała wypłaty wspólnikom zaliczek na poczet przewidywanego zysku. Kwota wypłaty była jednak pomniejszana o wartość zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Spółka wskazywała, że właścicielem wypłacanych środków jest wspólnik, który w każdej chwili może zrezygnować z opłacania zaliczek przez spółkę. Ta pełni jedynie funkcję pośrednika.
REKLAMA
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Organ podatkowy zgodził się z tym podejściem. Jego zdaniem w tej sytuacji spełnione zostaną wszystkie określone w ordynacji warunki niezbędne, by uznać zobowiązanie podatkowe za wygasłe na skutek zapłaty podatku przez osobę trzecią: wartość należności nie przekracza 1000 zł, pieniądze pochodzą ze środków własnych podatnika oraz nie ma wątpliwości co do przeznaczenia dokonywanej zapłaty.
Jest to pierwsza interpretacja poświęcona tej problematyce w odniesieniu do obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. przepisów.
Do końca 2015 r. wiele spółek komandytowych dokonywała płatności podatku za swoich wspólników w oparciu o instytucję wyręczyciela/posłańca. Czynności takie były akceptowane przez organy podatkowe, które opierały się na uchwale NSA z dnia 26 maja 2008 r., sygn. akt I FPS 8/07.
NSA wskazał w niej, że obowiązek zapłaty podatku wynika ze zobowiązania podatkowego, a zobowiązanym do jego zapłacenia jest podatnik. Tym samym za słuszną należy uznać tezę, że tylko zapłata podatku przez podatnika prowadzi do realizacji zobowiązania podatkowego i tym samym do jego wygaśnięcia. Jednocześnie jednak NSA uznał, że powyższe rozważania nie dotyczą sytuacji, w której osoba wpłacająca podatek dokonuje tego ze środków powierzonych mu przez podatnika. Dokonuje wówczas czynności technicznej – wpłaca podatek za podatnika, działa jednak jedynie jako "posłaniec".
Wciąż nie wiadomo w jaki sposób organy podatkowe będą interpretowały umowy posłańca lub wyręczyciela w odniesieniu do płatności przekraczających 1000 PLN. Jeśli dokonują Państwo lub w Państwa imieniu dokonywane są takie płatności, bezwzględnie zalecamy wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Służymy Państwu w tym zakresie pomocą.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat