| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Podwyższenie kapitału zakładowego – jak ustalić podstawę opodatkowania PCC

Podwyższenie kapitału zakładowego – jak ustalić podstawę opodatkowania PCC

Podstawą opodatkowania PCC przy podwyższeniu kapitału zakładowego jest tylko wartość o jaką zostanie podwyższony ten kapitał. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lipca 2018 r., 0111-KDIB2-2.4014.77.2018.1.HS.

Sprawa dotyczy spółki z o.o., której jedynym jej wspólnikiem jest spółka holenderska. W celu poprawy płynności finansowej spółki, w szczególności w celu spłaty części zobowiązania wierzyciela, planowane jest dokapitalizowanie spółki przez jej udziałowca, poprzez wniesienie wkładu pieniężnego zgodnie z art. 257 § 3 KSH. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zostaną objęte przez wspólnika po wartości wyższej od nominalnej i pokryte w całości wkładem pieniężnym. Nadwyżka wartości wkładu pieniężnego nad wartością nominalną udziałów zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy spółki.

Na tym tle spółka zwróciła się z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała o sposób obliczenia podstawy opodatkowania na gruncie PCC przy opisanym zdarzeniu.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że podstawą opodatkowania PCC będzie wyłącznie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy spółki, natomiast nadwyżka ceny udziałów ponad wartością nominalną (tzw. agio) nie będzie podlegało PCC. W uzasadnieniu spółka wskazała, że zgodnie ustawą o PCC, opodatkowaniu PCC podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. Za taką zmianę umowy, uznaje się podwyższenie kapitału zakładowego.

Stosowanie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PCC, podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego, stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Ponadto podatnik wskazał, że przepisy ustawy o PCC nie regulują kwestii związanej z podwyższeniem kapitału zapasowego, zatem bez znaczenia dla określenia podstawy opodatkowania pozostaje okoliczność objęcia udziałów po cenie wyższej niż nominalna i przekazanie nadwyżki na kapitał zapasowy. Spółka wskazała, że stanowisko to zostało potwierdzone przez organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych ( m.in. IBPB-2-1/4514-9/16/PM, 2461-IBPB-2-1.4514.666.2016.1.BB, 2461-IBPB-2-1.4514.667.2016.1.PM).

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Stanisław Nidecki

Źródło: taxonline.pl  

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »