reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC

Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC

Umowa, w zakresie której ma miejsce podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia przez udziałowców aportu udziałów drugiej spółki kapitałowej (w wyniku czego uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Generalnie umowa spółki lub też zmiana umowy, powodująca podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, są opodatkowane tym podatkiem (art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Pod pojęciem zmiany umowy przy spółce kapitałowej ustawodawca rozumie podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów niepieniężnych lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy). Poza tym oczywiście pod PCC podlegają zmiany umowy, jeśli w chwili dokonania czynności siedziba spółki lub jej rzeczywisty ośrodek zarządzania znajdują w Polsce.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość i ciąży na spółce. Stawka PCC w tej sytuacji wynosi 0,5% wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Wyżej wspomniana ustawa jako spółkę kapitałową traktuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Bez PCC

Nieopodatkowane PCC jest natomiast wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku kiedy spółka przyjmująca te wkłady posiada już większość głosów (art. 2 ust. 6 lit. c).

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Jednym słowem, wyjątkiem od opodatkowania PCC zmiany umowy spółki kapitałowej z tytułu podwyższenia jej kapitału zakładowego może być sytuacja, w której spółka otrzymuje w zamian za wyemitowanie udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym udziały (akcje) innej spółki kapitałowej, uzyskując w niej większość praw głosu.

Fiskus potwierdza wyjątek

Z pytaniem o możliwość zastosowania powyższego zwolnienia zwróciła się do izby skarbowej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie RP, która planowała transakcję wymiany udziałów. W przyszłości miała zostać udziałowcem innej spółki z o.o. Dokładniej, zamierzała nabyć od udziałowców spółki z o.o. udziały spółki oraz w zamian za te udziały przekazać udziałowcom własne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W wyniku powyższej wymiany udziałów spółka z o.o. ma uzyskać wszystkie prawa głosu w innej spółce z o.o. Zdaniem wnioskującej o interpretację przepisów podatkowych spółki, uniknie ona podatku od czynności cywilnoprawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama