REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC

Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC /Fot. Fotolia
Kiedy aport udziałów do spółki nie podlega PCC /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa, w zakresie której ma miejsce podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze wniesienia przez udziałowców aportu udziałów drugiej spółki kapitałowej (w wyniku czego uzyska ona wszystkie prawa głosów w drugiej spółce kapitałowej), nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Generalnie umowa spółki lub też zmiana umowy, powodująca podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, są opodatkowane tym podatkiem (art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Pod pojęciem zmiany umowy przy spółce kapitałowej ustawodawca rozumie podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów niepieniężnych lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy). Poza tym oczywiście pod PCC podlegają zmiany umowy, jeśli w chwili dokonania czynności siedziba spółki lub jej rzeczywisty ośrodek zarządzania znajdują w Polsce.

Autopromocja

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość i ciąży na spółce. Stawka PCC w tej sytuacji wynosi 0,5% wartości wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Wyżej wspomniana ustawa jako spółkę kapitałową traktuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną oraz spółkę europejską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez PCC

Nieopodatkowane PCC jest natomiast wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje:

 • przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
 • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku kiedy spółka przyjmująca te wkłady posiada już większość głosów (art. 2 ust. 6 lit. c).

Pożyczki odnawialne a podatek od czynności cywilnoprawnych

Jednym słowem, wyjątkiem od opodatkowania PCC zmiany umowy spółki kapitałowej z tytułu podwyższenia jej kapitału zakładowego może być sytuacja, w której spółka otrzymuje w zamian za wyemitowanie udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym udziały (akcje) innej spółki kapitałowej, uzyskując w niej większość praw głosu.

Fiskus potwierdza wyjątek

Z pytaniem o możliwość zastosowania powyższego zwolnienia zwróciła się do izby skarbowej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie RP, która planowała transakcję wymiany udziałów. W przyszłości miała zostać udziałowcem innej spółki z o.o. Dokładniej, zamierzała nabyć od udziałowców spółki z o.o. udziały spółki oraz w zamian za te udziały przekazać udziałowcom własne udziały w podwyższonym kapitale zakładowym. W wyniku powyższej wymiany udziałów spółka z o.o. ma uzyskać wszystkie prawa głosu w innej spółce z o.o. Zdaniem wnioskującej o interpretację przepisów podatkowych spółki, uniknie ona podatku od czynności cywilnoprawnych.

Autopromocja

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 marca 2016 r. o sygn. IBPB-2-1/4514-60/16/PM przyznał wnioskodawcy rację. Spółka nabędzie udziały w drugiej spółce kapitałowej w drodze wniesienia przez udziałowców wkładu niepieniężnego w postaci całości posiadanych przez nich udziałów w ilości, która zapewni jej wszystkie prawa głosu w drugiej spółce. Planowana transakcja ma być przeprowadzona w następstwie podjęcia przez wspólników spółki jednomyślnej uchwały o podwyższeniu jej kapitału zakładowego oraz o pokryciu podwyższenia w drodze wniesienia przez udziałowców aportu udziałów drugiej spółki kapitałowej (w ramach jednego aktu notarialnego). W konsekwencji podwyższenie kapitału w spółce i wniesienie aportem udziałów w spółce kapitałowej spowoduje, że spółka uzyska wszystkie prawa głosów w spółce kapitałowej, czyli spełnione zostaną warunki przewidziane w art. 2 ust. 6 lit. c ustawy o PCC.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT - opublikowano założenia projektu. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA