Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry
Przychód z tytułu wykupu akcji wirtualnych...
W wyroku z 30 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Aby instrument finansowy mógł być przedmiotem jakiegokolwiek obrotu bez wątpienia musi być zmaterializowany - czyli musi istnieć.
W przedmiotowej sprawie pomiędzy prezesem spółki, a spółką została zawarta umowa, na podstawie której prezes spółki ma otrzymać wynagrodzenie, którego wysokość - po zaistnieniu zdarzenia inicjującego określonego w umowie lub po złożeniu i umorzeniu rzeczonej akcji wirtualnej - została ustalona jako kwota równa wartości księgowej jednej zwykłej akcji spółki po wartości księgowej obliczonej jako wartość księgowa spółki według ostatniego zweryfikowanego sprawozdania, podzielona przez liczbę akcji z prawem głosu lub też w takiej samej proporcji obliczonej wartości jednego udziału w kwocie pieniężnej, papierach wartościowych lub innej formie zapłaty jaka może być otrzymana za sprzedaż lub wymianę akcji lub w publicznej ofercie.
Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT
Zdaniem sądu akcje wirtualne nie mają odzwierciedlenia w kapitale spółki i nie dają nabywcy żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki. Posiadacz takich akcji nie jest uważany za akcjonariusza spółki z tytułu posiadania tych akcji, ani za jakiegokolwiek jej uczestnika. W szczególności posiadaczowi akcji wirtualnych nie przysługuje z racji posiadania tych akcji prawo głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. Tym samym, zgodnie z wyrokiem NSA, akcje wirtualne nie istnieją w obrocie.
Sąd podkreślił, że nie miał na celu wskazanie, że instrument taki musi być dokumentem ale wskazanie, iż instrument taki musi istnieć w obrocie.
Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT
...nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19%
Tak więc przychód, uzyskany np. przez prezesa, z tytułu wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu KSH i niepodlegających obrotowi nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19% od zbycia udziałów i instrumentów finansowych. Przychód powinien zostać zaliczony do przychodu z kontraktu managerskiego.
Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 324/12
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Maciej Górski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat