reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).


Polecamy:
INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

 


Przychód z tytułu wykupu akcji wirtualnych...


W wyroku z 30 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że ustawa o obrocie instrumentami finansowymi reguluje zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Aby instrument finansowy mógł być przedmiotem jakiegokolwiek obrotu bez wątpienia musi być zmaterializowany - czyli musi istnieć.

W przedmiotowej sprawie pomiędzy prezesem spółki, a spółką została zawarta umowa, na podstawie której prezes spółki ma otrzymać wynagrodzenie, którego wysokość - po zaistnieniu zdarzenia inicjującego określonego w umowie lub po złożeniu i umorzeniu rzeczonej akcji wirtualnej - została ustalona jako kwota równa wartości księgowej jednej zwykłej akcji spółki po wartości księgowej obliczonej jako wartość księgowa spółki według ostatniego zweryfikowanego sprawozdania, podzielona przez liczbę akcji z prawem głosu lub też w takiej samej proporcji obliczonej wartości jednego udziału w kwocie pieniężnej, papierach wartościowych lub innej formie zapłaty jaka może być otrzymana za sprzedaż lub wymianę akcji lub w publicznej ofercie.

Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Zdaniem sądu akcje wirtualne nie mają odzwierciedlenia w kapitale spółki i nie dają nabywcy żadnych praw udziałowych w stosunku do spółki. Posiadacz takich akcji nie jest uważany za akcjonariusza spółki z tytułu posiadania tych akcji, ani za jakiegokolwiek jej uczestnika. W szczególności posiadaczowi akcji wirtualnych nie przysługuje z racji posiadania tych akcji prawo głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. Tym samym, zgodnie z wyrokiem NSA, akcje wirtualne nie istnieją w obrocie.

Sąd podkreślił, że nie miał na celu wskazanie, że instrument taki musi być dokumentem ale wskazanie, iż instrument taki musi istnieć w obrocie.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


...nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19%


Tak więc przychód, uzyskany np. przez prezesa, z tytułu wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu KSH i niepodlegających obrotowi nie stanowi przychodu opodatkowanego podatkiem 19% od zbycia udziałów i instrumentów finansowych. Przychód powinien zostać zaliczony do przychodu z kontraktu managerskiego.

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. II FSK 324/12

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Maciej Górski

 

 
reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama