REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowany jest dochód ze sprzedaży akcji

Piotr Bronny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie dochody z papierów wartościowych jako dochody kapitałowe stanowią źródło przychodu. Dochody z tego źródła osiągnięte przez podatnika w ciągu roku podatkowego podlegają opodatkowaniu liniową stawką podatku w wysokości 19 proc. i nie łączą się z żadnymi innymi dochodami.

Zgodnie z treścią przepisu art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liniowej 19 proc. stawce podatku podlegają dochody z:

• odpłatnego zbycia papierów wartościowych i z realizacji praw z nich wynikających,

• odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających,

• odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

• tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W przypadku opodatkowania dochodów z akcji nie ma zastosowania system zaliczkowego poboru podatku. Wypłacanie przychodów nie implikuje obowiązku potrącenia przez podmiot wypłacający zaliczki na podatek. Zaliczki nie odprowadza także sam podatnik uzyskujący dochód. Cały podatek wykazany w zeznaniu należy zatem zapłacić przy składaniu zeznania rocznego.

Zeznanie roczne dotyczące dochodów z papierów wartościowych składane jest na formularzu PIT-38. Wzór formularza określa rozporządzenie ministra finansów z dnia 2 sierpnia 2007 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2007 r. nr 148, poz. 1044).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązuje podmioty, za pośrednictwem których podatnik uzyskuje dochody z papierów wartościowych do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz właściwemu organowi podatkowemu informacji o wysokości uzyskanego dochodu na formularzu PIT-8C.

Dochody zagraniczne

Podatnicy o nieograniczonym obowiązku podatkowym podlegają opodatkowaniu od całości swych dochodów (niezależnie od miejsca ich położenia).

Podatnicy osiągający dochody z akcji za granicą powinni dołączać do zeznania PIT-38 załącznik PIT/ZG. W nich wykazuje się dochód osiągnięty za granicą i zapłacony (pobrany) tam podatek. Do zeznania rocznego należy dołączyć tyle informacji PIT/ZG, w ilu państwach zagranicznych podatnik osiągał dochody.

Dochody z akcji

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w określonych sytuacjach zeznanie roczne PIT-38 będą składać także podatnicy o ograniczonym obowiązku podatkowym. Podlegają oni bowiem opodatkowaniu od dochodów z papierów wartościowych osiągniętych w Polsce. Przepis art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowiący o obowiązku złożenia zeznania PIT-38 - odnosi się do wszystkich podatników osiągających dochody określone w art. 30b. Ponadto z przepisu art. 45 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika, że zeznanie składają także podatnicy, na których w Polsce ciąży ograniczony obowiązek podatkowy.

Odmienności, które występują przy składaniu zeznań PIT-38 przez osoby o ograniczonym obowiązku podatkowym dotyczą głównie stawki podatku, terminu składania zeznania oraz właściwości organu podatkowego, do którego kierowane będzie zeznanie.

 

Jeśli chodzi o stawkę podatku, to nie jest wykluczone, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta przez Polskę z krajem miejsca zamieszkania danego podatnika może przewidywać inną stawkę podatkową dla opodatkowania tych dochodów. Wówczas zastosowanie znajdować będą postanowienia tych umów, jednakże pod warunkiem, że podatnik będzie w stanie udokumentować swoją niepolską rezydencję podatkową certyfikatem rezydencji.

W odniesieniu do podatników, na których w Polsce ciąży ograniczony obowiązek podatkowy, przewidziano także szczególną regulację dotyczącą terminu złożenia zeznania rocznego PIT-38. Otóż z przepisów art. 45 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku, gdy podatnicy ci zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed terminem złożenia zeznania rocznego (tj. przed dniem 30 kwietnia), są oni obowiązani złożyć zeznanie za dany rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Regulacja ta dotyczy tylko tych podatników, którzy zamierzają opuścić terytorium Polski na stałe lub jedynie czasowo, lecz co najmniej do dnia 1 maja roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie PIT-38. Krótki wyjazd nie skutkuje koniecznością natychmiastowego składania zeznania rocznego, także jeśli ma on miejsce w styczniu czy lutym.

Właściwość urzędu

Dla podatników o ograniczonym obowiązku podatkowym w szczególny sposób określono także właściwość urzędów skarbowych, do których powinno zostać złożone zeznanie roczne, czyli do urzędów skarbowych właściwych w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Jak wynika z przepisu par. 5 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371), właściwi w tym przypadku są naczelnicy urzędów skarbowych właściwi ze względu na miejsce uzyskania przychodu. Miejscem tym wydaje się być siedziba podmiotu, za pośrednictwem którego lub (w dalszej kolejności) od którego uzyskiwany jest przychód. Zazwyczaj jednak przychody takie uzyskiwane będą w wielu miejscach i wówczas właściwy do odebrania zeznania będzie Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. Wykaz właściwych urzędów skarbowych w przypadku poszczególnych województw zawiera przepis par. 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

OGRANICZONY I NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

TERMIN ROZLICZENIA

Zeznanie PIT-38 podlega złożeniu w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte dochody. Składa się je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium.

PIOTR BRONNY

radca prawny, Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy

ksiegowosc@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Będzie obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup od składek za kwiecień

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA