REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód służbowy na wakacjach

Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.
Samochód służbowy na wakacjach
Samochód służbowy na wakacjach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniająca się kultura biznesu wpływa na zmianę spojrzenia na korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych. Pojmowanie takich pojazdów jedynie jako narzędzi pracy ewoluuje i obecnie co raz częściej traktuje się je jako dodatkową formę wynagrodzenia pracownika.

Stąd też koniecznym staje się wskazanie uregulowań precyzujących dozwolony sposób korzystania z firmowej floty. Tego typu przepisy stanowią wewnętrzny temat każdego przedsiębiorstwa i powinny znaleźć się w regulaminie pracy lub w odrębnym regulaminie korzystania z samochodów przedsiębiorstwa. W praktyce zdarza się również umieszczanie stosownych klauzul bezpośrednio w umowie z pracownikiem. Jeśli w zakładzie pracy nie sporządzono wymienionych dokumentów lub nie zawierają one interesujących nas unormowań, należy uznać, że co do zasady korzystanie ze służbowego pojazdu do wskazanych celów osobistych jest zabronione. Koniecznym staje się uzyskanie osobistego, pisemnego zezwolenia od pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Wyjazd samochodem na urlop stanowi jedną z najdalej posuniętych możliwości używania pojazdu służbowego we własnym zakresie. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „umyślne wykorzystanie przez pracownika stanowiska służbowego dla celów prywatnych (…), stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych[1]”. Podany wyrok SN odnosi się do przypadku dysponowania środkami finansowymi, jednakże należy go rozpatrywać w szerszym kontekście i odnieść także do samowolnego zarządzania pojazdem służbowym. Dlatego niedostosowanie się do polityki zakładu pracy w tej materii, może prowadzić do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Sąd Najwyższy wskazał, że rozwiązanie umowy z winy pracownika może nastąpić jeszcze w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego[2]. Na ciężar naruszenia obowiązków pierwszorzędny wpływ ma rozmiar poniesionej szkody przez pracodawcę. Jednakże zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie uzasadnia nawet kradzież kwoty jednego złotego przez biletera, w sytuacji gdy był on już uprzednio dwukrotnie karany za podobne wykroczenie[3]. W związku z tym tłumaczenie pracownika, że pracodawca nie poniósł szkody, ponieważ i tak nikt inny nie korzystałby z tego samochodu, nie ma racji bytu.

Pisemna zgoda pracodawcy nabiera szczególnego podczas wyjazdu na wakacje poza granicę Polski. Dokument ten świadczy o prawie do używania pojazdu i do jego okazania możemy zostać zobowiązani podczas kontroli drogowej. W przypadku jego braku istnieje duże ryzyko zatrzymania auta. W przypadku państw spoza Unii Europejskiej służby drogowe mogą dodatkowo zażądać jego poświadczenia notarialnego lub tłumaczenia na język używany w danym kraju. Co istotne, zaświadczenie musi być wystawione przez właściciela pojazdu, a takim wielokrotnie nie jest pracodawca, a np. leasingodawca.

Samochody służbowe do celów prywatnych - rozliczenie PIT w 2015 roku

REKLAMA

Używając samochodu służbowego w celach prywatnych należy mieć na uwadze osiąganą z tego tytułu korzyść, która może zostać uznana za nieodpłatne świadczenie z tytułu stosunku pracy. Osiągnięty pożytek stanowi więc przychód w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu. Wartość pieniężną przysporzenia w tym przypadku, co do zasady należy obliczyć na podstawie cen rynkowych, czyli np. kosztów wynajmu samochodu o podobnych parametrach u profesjonalnego usługodawcy, a w sytuacji auta leasingowanego według ceny korzystania z niego w podanym okresie. Tak obliczony dodatkowy przychód zostaje opodatkowany zgodnie z zasadami ogólnymi wraz z pozostałymi przychodami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, pracownik, który chce skorzystać z samochodu służbowego wyjeżdżając na wakacje zostaje zobowiązany do sprawdzenia, czy może to uczynić zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami zakładu pracy. Nie wypełnienie tego obowiązku grozi nawet rozwiązaniem stosunku pracy z winy pracownika. Wybierając się poza granicę Polski kierowca musi posiadać pisemną zgodę właściciela pojazdu, którym nie zawsze jest pracodawca, a do jego przedstawienia może zostać wezwany przez służby drogowe. Ponadto nieodpłatne używanie samochodu do celów prywatnych powoduje powstanie przychodu, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Udostępnianie pracownikowi samochodu służbowego w czasie wakacji

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.1998.21.94 j.t. z późn. zm.);
  2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2012.1137 j.t. z późn. zm.);
  3. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. z późn. zm.);
  4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2003 r. I PK 267/02;
  5. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2004 r. II PK 109/04;
  6. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1997 r., I PKN 378/97;

Zapraszamy do dyskusji na forum


Konrad Kacprzak

Associate

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.[1] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 2003 r., I PK 267/02;

[2] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2004 r., II PK 109/04;

[3] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1997 r., I PKN 378/97;

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA