Święta w firmie – rozliczanie obdarowanych pracowników i zleceniobiorców
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca może obdarować zatrudnione osoby zarówno gotówką, jak i przekazać im świadczenia niepieniężne. Zatrudniony może też współfinansować koszt świątecznych prezentów.
Świadczenia z funduszu socjalnego
Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, najczęściej finansują prezenty świąteczne dla zatrudnionych osób z jego środków. Zasoby finansowe funduszu powinny być jednak wydatkowane i przeznaczane na działalność socjalną zgodnie z postanowieniami regulaminu funduszu, który jednocześnie musi być zgodny z ustawą o zfśs.
Środki funduszu pracodawca przekazuje przeważnie m.in. na zapomogi, zakup bonów towarowych, paczek ze słodyczami lub z artykułami spożywczymi czy na karty przedpłacone.
Zasadniczo ze środków funduszu można sfinansować każdy rodzaj wsparcia zarówno pieniężnego, jak i rzeczowego, którego wartość można zróżnicować wykorzystując kryteria socjalne (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Oznacza to, że środki zfśs powinny być kierowane przede wszystkim do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia
W sferze działalności socjalnej mieści się również finansowanie świadczeń i usług nieulgowych, do których nie trzeba stosować kryteriów socjalnych. Tym samym wszystkie osoby uprawnione do korzystania z funduszu mają do nich dostęp na równych prawach i nie muszą składać indywidualnych wniosków, aby otrzymać wsparcie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r., II PK 74/08, OSNP 2010/7–8/88).
Działalność socjalna nie ogranicza się zatem wyłącznie do ulgowych usług i świadczeń (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Wśród nieulgowych świadczeń, które spełniają przesłanki działalności rekreacyjno-wypoczynkowej, należy wymienić np. pikniki i wycieczki zakładowe, spotkania okolicznościowe. Szczególnie spotkania opłatkowe z okazji świąt Bożego Narodzenia czy noworoczne można zaliczyć do takich, przy których trudno stosować jakiekolwiek kryteria socjalne. Do spotkania wigilijnego są bowiem zapraszani wszyscy pracownicy, bez rozpatrywania statusu materialnego każdego z nich.
Izabela Nowacka
Cały artykuł na INFORFK: Święta w firmie – rozliczanie obdarowanych pracowników i zleceniobiorców >>
Artykuł omawia zasady przyznawania świadczeń świątecznych dla pracowników z zfśs, z innych funduszy oraz ze środków obrotowych firmy. Wskazuje również na przykładach, w jaki sposób rozliczyć prezenty dla zleceniobiorców i wykonawców umowy o dzieło, prezenty dla byłych pracowników oraz udział w świątecznym spotkaniu. Tekst podpowiada również, które świadczenia zwolnione są z podatku i składek ZUS.
„Święta w firmie – przychody, koszty oraz składki ZUS” >>
„Jak wykazać bony towarowe dla pracowników w księgach rachunkowych” >>
„Jak rozliczyć przekazanie kalendarzy firmowych i katalogów” >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat