reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy wydatek na ubezpieczenie samochodu jest kosztem

Czy wydatek na ubezpieczenie samochodu jest kosztem

Wykupiłem dwa ubezpieczenia na samochód w leasingu. Jedno jest na cały okres leasingu tj. 3 lata, a drugie na rok. Czy mogę od razu całość wydatków wpisać w koszty tak jak opłatę wstępną, czy muszę podzielić proporcjonalnie na lata?


TERESA MAJEWSKA,

adwokat, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Tak

Podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów w sposób uproszczony może ująć całość zapłaconej składki ubezpieczeniowej jako koszt w roku podatkowym, w którym została wystawiona polisa ubezpieczenia samochodu.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się za pomocą księgi przychodów i rozchodów przy zastosowaniu metody kasowej, art. 22 ust. 6b w zw. z art. 22 ust. 4 i 6 ustawy o PIT umożliwia takim podatnikom rozliczanie kosztów w momencie ich faktycznego poniesienia (tj. w przypadku czytelnika w dniu wystawienia polisy ubezpieczeniowej), w roku podatkowym, w którym koszt ten został poniesiony, nawet jeżeli koszt ten dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy. Uznaje się, co potwierdzają stanowiska urzędów skarbowych, że art. 22 ust. 6b ustawy o PIT wprowadza dla podatników rozliczających się przy zastosowaniu metody uproszczonej wyjątek od ogólnie obowiązującej zasady, określonej w art. 22 ust. 5c tej ustawy, zgodnie z którą koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia, ale z tym zastrzeżeniem, że jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zatem podatnik prowadzący KPiR w sposób uproszczony może ująć całość zapłaconej składki ubezpieczeniowej jako koszt w roku podatkowym, w którym została wystawiona polisa ubezpieczenia samochodu, bez względu na to, że ubezpieczenie to dotyczy kolejnych lat podatkowych. Do takiego podatnika nie stosuje się bowiem zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Stanowisko takie potwierdził np. Urząd Skarbowy we Włodawie w interpretacji z 11 września 2007 r. (NPD/406/01/NO-07/07) czy też Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w interpretacji z 11 września 2007 r. (PG2/415-18/07). Należy zaznaczyć, że wyjątek ten nie dotyczy podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową.

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama