reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak zaksięgować w pkpir nabycie usługi transportowej

Jak zaksięgować w pkpir nabycie usługi transportowej

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie przewozu towarów. Dysponuję tylko jednym samochodem dostawczym. Obecnie z powodu naprawy samochód ten jest w warsztacie samochodowym. Mój stały kontrahent zlecił mi przewóz zakupionych towarów. Ponieważ nie mam samochodu, zleciłam przewóz tego towaru innej firmie. Za transport otrzymałam fakturę. W której kolumnie mam ją zaksięgować?

rada

Fakturę za zleconą usługę transportową Czytelniczka powinna zaksięgować w kolumnie 13 „pozostałe wydatki” podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

uzasadnienie

Z pytania wynika, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie przewozu towarów Czytelniczka zleciła wykonanie usługi transportowej innej firmie. Sytuacja ta ma najczęściej miejsce w przypadkach, gdy w danym momencie podatnik nie może świadczyć usługi z powodu np. braku środków do jej wykonania. Poniesiony przez Czytelniczkę wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Został on bowiem poniesiony w celu osiągnięcia przychodów i nie został wymieniony w katalogu negatywnym, zawierającym wydatki, które nie są kosztami.

Zakupiona przez Czytelniczkę usługa nie stanowi zakupu towarów handlowych i materiałów. W związku z tym otrzymaną od firmy transportowej fakturę Czytelniczka powinna zaewidencjonować w kolumnie 13 pkpir. Kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-12 pkpir).

WAŻNE!

W kolumnie 13 pkpir należy księgować usługi obce, takie jak usługi transportowe oraz czynsz za lokal, opłaty ze energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłaty za telefon.

PRZYKŁAD

Pan Jan Kowalski prowadzi firmę świadczącą usługi w zakresie przewozu towarów. Nawiązał stałą współpracę z paroma klientami, w tym z firmą „Z”. W maju podczas świadczenia usługi przewozu samochód dostawczy uległ uszkodzeniu w wypadku. Z uwagi na to, że pan Kowalski nie mógł wyświadczyć usługi przewozu dla firmy „Z”, musiał zlecić jej wykonanie innej firmie - firmie „X”. Za wykonaną usługę transportową firma „X” wystawiła 5 maja br. panu Kowalskiemu fakturę opiewającą na kwotę 6000 zł + VAT. Pan Kowalski wystawił 10 maja br. firmie „Z” fakturę na kwotę 7000 zł + VAT.

Wyciąg z księgi za maj 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

l § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

l art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243


Justyna Tarantowicz

księgowa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama