| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Muszę w Polsce rozliczyć się z dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych za granicą. Dwustronna umowa z krajem, w którym osiągnąłem te dochody przewiduje do ich rozliczenia metodę odliczenia proporcjonalnego. W Polsce osiągam dochody z działalności gospodarczej opodatkowane liniową stawką podatku. Czy będę mógł skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Tak.

Z ulgi tzw. abolicyjnej mogą skorzystać nie tylko osoby rozliczające się według skali podatkowej, ale także podatnicy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej 19% liniową stawką podatku.

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. polscy rezydenci podatkowi (czyli ci podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce), zobowiązani do rozliczenia dochodów z zagranicy z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego, mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Zasady korzystania z tej ulgi precyzuje art. 27g ustawy o PIT.

Ulga ta polega na tym, że podatnicy ci mają prawo odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Należy pamiętać, że ulga abolicyjna ma zastosowanie do dochodów osiąganych za granicą, kwalifikujących się do ściśle określonych w ustawie źródeł przychodów.

Stosuje się ją więc do dochodów uzyskiwanych:
1) ze źródeł, o których mowa:
- w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (czyli ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy),
- art. 13 ustawy o PIT (czyli z działalności wykonywanej osobiście – np. z działalności artystycznej, literackiej, naukowej itp., z umów zlecenia bądź o dzieło),
- art. 14 ustawy o PIT (czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej
lub
2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Ulgi abolicyjnej nie można zatem zastosować do pozostałych dochodów, np. z odsetek, dywidend, zbycia majątku nieruchomego itp.

Warto zauważyć, że z ulgi abolicyjnej mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej stawką liniową na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także ci, którzy korzystają z opodatkowania tych dochodów ryczałtem ewidencjonowanym. To uprawnienie wynika wprost z art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy: Jak założyć firmę

Podstawa prawna:

- art. 27g ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »