| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Nasza spółka z o.o. na podstawie umowy świadczy usługi polegające na wynajmowaniu pracowników: monterów i spawaczy oraz pracowników nadzoru do realizacji prac montażowo – spawalniczych. Nasi pracownicy wyjeżdżają na Litwę i tam na miejscu świadczą pracę. Ich pobyt na Litwie będzie kilkumiesięczny (od 3 do 11 miesięcy). Gdzie będą podlegać opodatkowaniu wynagrodzenia tych pracowników wypłacane przez naszą spółkę – w Polsce, czy na Litwie? Nadmieniam, że nasza spółka nie posiada na Litwie żadnego oddziału ani filii.

Jeśli pobyt danego pracownika na Litwie przekroczy 183 dni w okresie jakichkolwiek 12 miesięcy rozpoczynającym lub kończącym w danym roku podatkowym, to ich dochody mogą być opodatkowane na Litwie – zgodnie z postanowieniami umowy polsko-litewskiej.

Dochody pracowników przebywających na Litwie przez okres nieprzekraczający 183 dni w okresie jakichkolwiek 12 miesięcy rozpoczynającym lub kończącym w danym roku podatkowym wypłacane im przez polską spółkę nieposiadającą na Litwie zakładu w rozumieniu polsko-litewskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą

Zasady opodatkowania dochodów pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce, a wykonujących pracę za granicą reguluje odpowiednia dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (jeśli taka umowa została zawarta z krajem, w którym praca jest wykonywania). Dlatego oceniając zakres obowiązku podatkowego trzeba uwzględniać odpowiednie jej postanowienia. W sytuacji opisanej w pytaniu taką umową jest umowa polsko-litewska.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. umowy, z uwzględnieniem postanowień artykułów 16, 18, 19 i 21, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Natomiast w świetle art. 15 ust. 2 umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:

• odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, i
• wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, i
• wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy, wynagrodzenia pracowników mających miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest na terytorium Litwy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »