Kiedy dochód uzyskany z działalności w specjalnej strefie ekonomicznej korzysta ze zwolnienia
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji ma Pan prawo zastosować zwolnienie z podatku dochodowego w odniesieniu do całego dochodu z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej zgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu, bez względu na to czy został on osiągnięty przy wykorzystaniu istniejących już, czy nowych środków produkcji.
REKLAMA
W związku z powyższym nie ma potrzeby wyodrębniania dochodu według tego klucza w prowadzonej przez Pana ewidencji.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych wprowadza zwolnienie z podatku dochodowego dla dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej na terenie strefy prowadzonej w ramach zezwolenia przez osoby prawne oraz osoby fizyczne - odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponieważ jest Pan osobą fizyczną, to mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczące Pana zwolnienie zostało zapisane w art. 21 ust. 1 pkt 63a) tej ustawy.
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.
Z tym zastrzeżeniem, że wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.
REKLAMA
Trzeba równocześnie pamiętać, że powyższe zwolnienie przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy. Oznacza to, że jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie jest w przypadku, gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy. Wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy i korzystania z pomocy publicznej. Określa ono zarówno przedmiot, jak i warunki prowadzenia działalności (art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).
Z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych wynika, że pomoc regionalna w postaci zwolnienia przyznawana jest przedsiębiorcom z tytułu nowych inwestycji oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji przysługuje więc Panu jako przedsiębiorcy, począwszy od miesiąca, w którym poniesie Pan wydatki inwestycyjne w okresie od dnia uzyskania zezwolenia, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej.
Natomiast zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy przysługuje Panu począwszy od miesiąca, w którym rozpocznie Pan ponoszenie kosztów pracy, aż do wyczerpania dopuszczalnej pomocy regionalnej, przy spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu.
Chodzi tu m.in. o:
- utrzymanie własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne - przez okres 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy, przez okres nie krótszy niż 3 bądź 5 lat (w zależności od „wielkości” przedsiębiorcy) od momentu, gdy cała inwestycja zostanie zakończona).
Z powyższych regulacji wynika więc, że jedynymi warunkami, których spełnienie umożliwia skorzystanie ze zwolnienia podatkowego jest uzyskanie zezwolenia oraz poniesienie określonych wydatków inwestycyjnych i osiągnięcie poziomu zatrudnienia.
Przepisy nie ograniczają natomiast zwolnienia podatkowego wyłącznie do przychodów wygenerowanych w oparciu o nową inwestycję, tj. nowe linie produkcyjne. Jedynym ograniczeniem jest zastosowanie zwolnienia wyłącznie do przychodów z działalności prowadzonej na terenie strefy w zakresie wymienionym w zezwoleniu.
Dlatego też w opisanej sytuacji zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT będzie miało również zastosowanie do przychodów z tytułu produkcji odbywającej się przy zastosowaniu już istniejących linii produkcyjnych.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Ponieważ zwolnieniem będzie objęty całych przychód z działalności na terenie strefy, to nie ma potrzeby wyodrębniania w ewidencji dochodów osiągniętych z wykorzystaniem nowych oraz już istniejących środków produkcji.
Podstawa prawna
• art. 12, art. 16 ust. 1 i 2, art. 21 ust. 4 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych - j. t. Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.;
• § 3 ust. 1, § 5 ust. 1- 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych- Dz. U. Nr 232, poz. 1548,
• art. 21 ust. 1 pkt 63a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat