Uproszczone zaliczki na PIT, a zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Przykładem może być wystąpienie podatnika ze spółki jawnej i rozpoczęcie działalności w formie spółki cywilnej. Czy w takim wypadku, obowiązek wpłacania zaliczek w formie uproszczonej istnieje nadal, aż do końca roku podatkowego?
REKLAMA
Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą są zobowiązani do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek. Wyjątkiem od tej reguły są mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej (podmioty te mają prawo do wyboru wpłacania zaliczek w terminach miesięcznych lub kwartalnych).
Niemniej, dla wszystkich podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawodawca przewidział pewne ułatwienie, tj. możliwość wpłacania zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie.
Zaliczkę ustala się wtedy w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, przy zastosowaniu odpowiedniej skali podatkowej, od dochodu wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), które zostało złożone w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w pewnych sytuacjach w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
POLECAMY: Jak płacić uproszczone zaliczki na PIT
Wpłacając zaliczki w formie uproszczonej, przedsiębiorca musi pamiętać między innymi o tym, aby:
1) do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy; zawiadomienie to dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji
2) stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy
Nie ulega wątpliwości, że obowiązek stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy wygasa wraz z likwidacją działalności gospodarczej. Problematyczna jest jednak kwestia zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.
Ustawa nie precyzuje czy przedsiębiorca w takim wypadku musi nadal wpłacać zaliczki w uproszczonej formie. Wątpliwości rodzi to czy zmiana formy działalności jest tożsama w skutkach z likwidacją dotychczasowej działalności.
W wyroku z dnia 20 lipca 2011r., sygn. akt I SA/Bk 180/11, WSA w Białymstoku stwierdził, że zawiadomienie w formie pisemnej o likwidacji prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej jest równoznaczne w skutkach ze złożeniem oświadczenia o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.
POLECAMY: Chcesz przejść na uproszczone zaliczki na PIT - do 20 lutego zawiadom urząd skarbowy
Podatnik likwidując działalność w formie spółki jawnej (wykreślając ją z KRS) przerywa prowadzenie działalności gospodarczej. Ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej nie sposób domniemywać nawet wtedy, gdy podatnik w następnym miesiącu rozpoczyna działalności w formie spółki cywilnej. Wynika to z braku tożsamości podmiotowej.
Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej jest nową działalnością gospodarczą podatnika. Wobec tego, w takiej sytuacji nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek w uproszczonej formie przez cały rok podatkowy.
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy nie następuje likwidacja prowadzonej działalności, ale jedynie zmiana jej formy. Zdaniem organów podatkowych, zmiana formy działalności gospodarczej nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek.
REKLAMA
Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 stycznia 2009r., sygn. IBPBI/1/415-7/09/KB. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację, podatnik wystąpił z pięcioosobowej spółki jawnej i w miesiącu następnym rozpoczął prowadzenie działalności w formie jednoosobowej. Nie doszło tutaj do likwidacji spółki jawnej (zakończeniem jej bytu prawnego). W tym przypadku, działalność jest kontynuowana, ale w innej formie.
Organ podatkowy wskazał, że nie wygasło źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego względu, podatnik pomimo zmiany formy prowadzenia tej działalności, obowiązany jest do wpłacania zaliczek w uproszczonej formie aż do końca tego roku podatkowego.
Reasumując, warunek stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek, w pewnych przypadkach nie ma zastosowania. Szczególnie istotne jest odróżnienie, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z likwidacją działalności gospodarczej czy jedynie ze zmianą formy jej prowadzenia. Poprawne rozstrzygnięcie tej kwestii umożliwi określenie czy na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wpłacania uproszczonych zaliczek aż do końca roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat