REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone zaliczki na PIT, a zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej

Kornelia Kazior
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej a uproszczone zaliczki na PIT
Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej a uproszczone zaliczki na PIT

REKLAMA

REKLAMA

W odniesieniu do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawa o PIT przewiduje możliwość skorzystania z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek. Jednym z warunków skorzystania z tej formy jest niemożliwość zrezygnowania z niej w ciągu roku podatkowego. Warunek ten powoduje wiele wątpliwości przede wszystkim w sytuacji, gdy przedsiębiorca w trakcie trwania roku podatkowego zmienia formę prowadzenia działalności gospodarczej.

Przykładem może być wystąpienie podatnika ze spółki jawnej i rozpoczęcie działalności w formie spółki cywilnej. Czy w takim wypadku, obowiązek wpłacania zaliczek w formie uproszczonej istnieje nadal, aż do końca roku podatkowego?

Autopromocja

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą są zobowiązani do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek. Wyjątkiem od tej reguły są mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej (podmioty te mają prawo do wyboru  wpłacania zaliczek w terminach miesięcznych lub kwartalnych).

Niemniej, dla wszystkich podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustawodawca przewidział pewne ułatwienie, tj. możliwość wpłacania zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie.

Zaliczkę ustala się wtedy w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, przy zastosowaniu odpowiedniej skali podatkowej, od dochodu wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), które zostało złożone w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w pewnych sytuacjach w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

POLECAMY: Jak płacić uproszczone zaliczki na PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłacając zaliczki w formie uproszczonej, przedsiębiorca musi pamiętać między innymi o tym, aby:

1) do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy; zawiadomienie to dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji

2) stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy

Nie ulega wątpliwości, że obowiązek stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy wygasa wraz z likwidacją działalności gospodarczej. Problematyczna jest jednak kwestia zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

Ustawa nie precyzuje czy przedsiębiorca w takim wypadku musi nadal wpłacać zaliczki w uproszczonej formie. Wątpliwości rodzi to czy zmiana formy działalności jest tożsama w skutkach z likwidacją dotychczasowej działalności.

W wyroku z dnia 20 lipca 2011r., sygn. akt I SA/Bk 180/11, WSA w Białymstoku stwierdził, że zawiadomienie w formie pisemnej o likwidacji prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej jest równoznaczne w skutkach ze złożeniem oświadczenia o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

POLECAMY: Chcesz przejść na uproszczone zaliczki na PIT - do 20 lutego zawiadom urząd skarbowy

Podatnik likwidując działalność w formie spółki jawnej (wykreślając ją z KRS) przerywa prowadzenie działalności gospodarczej. Ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej nie sposób domniemywać nawet wtedy, gdy podatnik w następnym miesiącu rozpoczyna działalności w formie spółki cywilnej. Wynika to z braku  tożsamości podmiotowej.

Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej jest nową działalnością gospodarczą podatnika. Wobec tego, w takiej sytuacji nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek w uproszczonej formie przez cały rok podatkowy.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy nie następuje likwidacja prowadzonej działalności, ale jedynie zmiana jej formy. Zdaniem organów podatkowych, zmiana formy działalności gospodarczej nie skutkuje wygaśnięciem obowiązku stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Autopromocja

Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 stycznia 2009r., sygn. IBPBI/1/415-7/09/KB. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację, podatnik wystąpił z pięcioosobowej spółki jawnej i w miesiącu następnym rozpoczął prowadzenie działalności w formie jednoosobowej. Nie doszło tutaj do likwidacji spółki jawnej (zakończeniem jej bytu prawnego). W tym przypadku, działalność jest kontynuowana, ale w innej formie. 

Organ podatkowy wskazał, że nie wygasło źródło przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego względu, podatnik pomimo zmiany formy prowadzenia tej działalności, obowiązany jest do wpłacania zaliczek w uproszczonej formie aż do końca tego roku podatkowego.

Reasumując, warunek stosowania przez cały rok podatkowy uproszczonej formy wpłacania zaliczek, w pewnych przypadkach nie ma zastosowania. Szczególnie istotne jest odróżnienie, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z likwidacją działalności gospodarczej czy jedynie ze zmianą formy jej prowadzenia. Poprawne rozstrzygnięcie tej kwestii umożliwi określenie czy na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wpłacania uproszczonych zaliczek aż do końca roku podatkowego.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA