reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Objęcie udziałów w spółce nabywającej aportem udziały w innej spółce a przychód w PIT

Objęcie udziałów w spółce nabywającej aportem udziały w innej spółce a przychód w PIT

W związku z objęciem udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki z o.o. przez podatnika PIT, nie powstanie dla niego przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 maja 2019 r., ITPB4/4511-554/16-6/MS.

Sprawa dotyczyła podatnika, który nabył od podmiotu niepowiązanego udziały w spółce z o.o., której siedziba i zarząd znajdowały się na terenie Polski. Udziałowcami w spółce z o.o. byli podatnik oraz inna osoba będąca podatnikiem PIT w Polsce. Żaden z udziałowców nie posiadał samodzielnie większości udziałów w spółce z o.o. ani też nie posiadał udziałów dających mu bezwzględną większość praw głosu w spółce. Do spółki w drodze aportów miały zostać wniesione udziały w innej spółce z o.o. (spółce nabywającej), której siedziba oraz zarząd znajdowały się na terytorium Polski. Udziałowcami wnoszącymi aportem udziały spółki z o.o. miały być dwie osoby fizyczne, w tym podatnik. Udziały spółki wnoszone przez wspólników miały zapewnić spółce nabywającej bezwzględną większość praw głosów w spółce. W zamian za wnoszone wkłady niepieniężne wspólnicy mieli otrzymać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nabywającej. Wniesienie wkładów niepieniężnych miało nastąpić w ten sposób, że pomiędzy pierwszym nabyciem udziałów spółki z o.o. przez spółkę nabywającą, na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego przez danego wspólnika, a ostatnim takim nabyciem, miał minąć okres krótszy niż 6 miesięcy. W okresie tych 6 miesięcy w wyniku wniesienia wkładów niepieniężnych spółka nabywająca miała uzyskać bezwzględną większość praw głosu w spółce z o.o. W związku z wniesieniem wkładów niepieniężnych do spółki nabywającej, ani podatnik, ani też inny wspólnik nie mieli otrzymać żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce.

Podatnik powziął wątpliwość, czy po jego stronie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że planowana transakcja objęcia udziałów w spółce nabywającej nie spowoduje powstania przychodu po jego stronie. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska podatnik przywołał szereg interpretacji indywidualnych wydanych przez Ministerstwo Finansów.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że po stronie podatnika nie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce nabywającej.

Ustawa o PIT wymaga, że w sytuacji, gdy wymiana udziałów jest dokonywana w ramach więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów, takie nabycia muszą mieć miejsce w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy. W przedmiotowej sprawie nie zostanie przekroczony okres 6 miesięcy, gdyż transakcje nabycia udziałów będą przeprowadzone albo jednego dnia albo w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy. Wyłączenie z opodatkowania związane z instytucją wymiany udziałów będzie mogło mieć zastosowanie także, gdy nabycie bezwzględnej większości praw głosu w spółce z o.o. przez spółkę nabywającą nastąpi w ramach jednego lub kilku następujących po sobie w przeciągu 6 miesięcy wkładów niepieniężnych lub gdy takie nabycie nastąpi w ramach wkładów niepieniężnych dokonanych jednocześnie przez kilku udziałowców.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl  

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama