REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż złomu – kwestie podatkowe

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
sprzedaż złomu podatek
sprzedaż złomu podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od tego, czy odbywa się w ramach działalności gospodarczej czy okazjonalnie.

Opodatkowanie sprzedaży złomu – osoba fizyczna bez działalności gospodarczej

Jeżeli sprzedajemy złom okazjonalnie np. w ramach wygenerowanych w naszym gospodarstwie domowym odpadów, być może w ogóle nie musimy martwić się o podatek. Wszystko za sprawą art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – sprzedaż złomu (gdy nie odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), jeśli będzie miała miejsce po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Gdy nie udało nam się odczekać wspomnianych sześciu miesięcy – w świetle art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Autopromocja

I tyle. Nie martwi nas VAT czy PCC. Ten pierwszy nie, ponieważ nie jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, a ten drugi – ponieważ obciąży on nabywcę (będzie on zobligowany do odprowadzenia 2% daniny na rachunek właściwego urzędu w terminie 14 dni).

Sytuacja, jak z bajki… Jednak z podatkami nigdy nie wiadomo, prawda? A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy sprzedaż ma rzeczywiście charakter okazjonalny? Może jesteśmy już profesjonalistami w obrocie złomem, bo co rano wózkiem sklepowym obchodzimy osiedle? Nie można zapomnieć, że w przypadku osoby fizycznej o zorganizowanym charakterze działalności nie przesądza jej formalny status jako przedsiębiorcy.

Opodatkowanie sprzedaży złomu w przypadku przedsiębiorcy

Kluczem do sprawy pozostaje zatem definicja działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem sprzedaż złomu pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – będzie stanowiła przychód wpływający na wysokość podatku dochodowego z tego źródła i możemy zapomnieć o rozliczeniu opisanym wyżej.

Definicję działalności gospodarczej odnajdziemy w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będziemy przez nią rozumieli działalność zarobkową:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy (czyli np. stosunek pracy czy najem).

Działalność gospodarcza w interpretacjach podatkowych

Oczywiście z pomocą interpretacyjną dla powyższych zapisów spieszy nam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (por. np. Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 13 września 2022 r.0113-KDIPT2-2.4011.603.2022.2.ST; Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 04.09.2021 r. nr 0112-KDWL.4011.33.2020.2.DK).

Tak oto przez działalność zarobkową będziemy rozumieli działalność, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Istotny pozostaje postawiony sobie cel, a nie rzeczywiste wygenerowanie dochodu. Sprzedając złom, nawet ze stratą, nie ochronimy się wyłącznie argumentem o braku przysporzenia.

O zorganizowanym charakterze naszej działalności będzie świadczyło działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Planowane działanie w tym przypadku nie powinno być jednak mylone z normalnymi procesami dotyczącymi składowania odpadów gospodarstwa domowego.

Z powyższymi przesłankami będzie wreszcie łączyła się ciągłość prowadzenia działalności – wiąże się ona z jej planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń. Ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest wyłącznie zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu.

W przypadkach niejednoznacznych oczywiście dobrze jest zabezpieczyć się indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego.

Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników

Jak widać, opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników, które będą wskazywały na jej charakter. Musimy określić – czy sprzedaż ma wyłącznie charakter okazjonalny, czy też spełnia już znamiona działalności gospodarczej. W przypadku sprzedaży „prywatnej” stoimy przed możliwością uniknięcia podatków. Jeżeli natomiast dokonywana przez nas sprzedaż przybiera postać działalności gospodarczej, nie uciekniemy od nich. W toku oceny przesłanek wskazujących na to drugie pamiętajmy jednak, że podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem (tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny), nie będą stanowiły pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

Joanna Zawadzka, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA