REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż złomu – kwestie podatkowe

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
sprzedaż złomu podatek
sprzedaż złomu podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od tego, czy odbywa się w ramach działalności gospodarczej czy okazjonalnie.

Opodatkowanie sprzedaży złomu – osoba fizyczna bez działalności gospodarczej

Jeżeli sprzedajemy złom okazjonalnie np. w ramach wygenerowanych w naszym gospodarstwie domowym odpadów, być może w ogóle nie musimy martwić się o podatek. Wszystko za sprawą art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – sprzedaż złomu (gdy nie odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), jeśli będzie miała miejsce po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Gdy nie udało nam się odczekać wspomnianych sześciu miesięcy – w świetle art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Autopromocja

I tyle. Nie martwi nas VAT czy PCC. Ten pierwszy nie, ponieważ nie jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, a ten drugi – ponieważ obciąży on nabywcę (będzie on zobligowany do odprowadzenia 2% daniny na rachunek właściwego urzędu w terminie 14 dni).

Sytuacja, jak z bajki… Jednak z podatkami nigdy nie wiadomo, prawda? A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy sprzedaż ma rzeczywiście charakter okazjonalny? Może jesteśmy już profesjonalistami w obrocie złomem, bo co rano wózkiem sklepowym obchodzimy osiedle? Nie można zapomnieć, że w przypadku osoby fizycznej o zorganizowanym charakterze działalności nie przesądza jej formalny status jako przedsiębiorcy.

Opodatkowanie sprzedaży złomu w przypadku przedsiębiorcy

Kluczem do sprawy pozostaje zatem definicja działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem sprzedaż złomu pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – będzie stanowiła przychód wpływający na wysokość podatku dochodowego z tego źródła i możemy zapomnieć o rozliczeniu opisanym wyżej.

Definicję działalności gospodarczej odnajdziemy w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będziemy przez nią rozumieli działalność zarobkową:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy (czyli np. stosunek pracy czy najem).

Działalność gospodarcza w interpretacjach podatkowych

Oczywiście z pomocą interpretacyjną dla powyższych zapisów spieszy nam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (por. np. Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 13 września 2022 r.0113-KDIPT2-2.4011.603.2022.2.ST; Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 04.09.2021 r. nr 0112-KDWL.4011.33.2020.2.DK).

Tak oto przez działalność zarobkową będziemy rozumieli działalność, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Istotny pozostaje postawiony sobie cel, a nie rzeczywiste wygenerowanie dochodu. Sprzedając złom, nawet ze stratą, nie ochronimy się wyłącznie argumentem o braku przysporzenia.

O zorganizowanym charakterze naszej działalności będzie świadczyło działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Planowane działanie w tym przypadku nie powinno być jednak mylone z normalnymi procesami dotyczącymi składowania odpadów gospodarstwa domowego.

Z powyższymi przesłankami będzie wreszcie łączyła się ciągłość prowadzenia działalności – wiąże się ona z jej planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń. Ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest wyłącznie zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu.

W przypadkach niejednoznacznych oczywiście dobrze jest zabezpieczyć się indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego.

Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników

Jak widać, opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników, które będą wskazywały na jej charakter. Musimy określić – czy sprzedaż ma wyłącznie charakter okazjonalny, czy też spełnia już znamiona działalności gospodarczej. W przypadku sprzedaży „prywatnej” stoimy przed możliwością uniknięcia podatków. Jeżeli natomiast dokonywana przez nas sprzedaż przybiera postać działalności gospodarczej, nie uciekniemy od nich. W toku oceny przesłanek wskazujących na to drugie pamiętajmy jednak, że podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem (tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny), nie będą stanowiły pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Joanna Zawadzka, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA