| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma płacić zaliczkę na PIT lub CIT

Akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej ma płacić zaliczkę na PIT lub CIT

Inwestycja w akcje ma charakter kapitałowy. Inwestor kupuje akcje i jeżeli taka jest jego wola może o nich zapomnieć ograniczając się np. do pobierania dywidendy. Z posiadaniem akcji nie wiążą się żadne obowiązki podatkowe. Tak jest jednak tylko w przypadku bycia akcjonariuszem spółki akcyjnej. Zupełnie inna sytuacja jest akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

Podatnik wskazał też, że prawo do dywidendy mają wyłącznie akcjonariusze, którym przysługują akcje w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku. Może się zdarzyć więc, że dywidendy nie otrzyma akcjonariusz, który opodatkował zaliczkowo dochód z akcji w trakcie roku, ale przed otrzymaniem dywidendy sprzedał akcje. Zapłacenie podatku nie ma w takiej sytuacji żadnego związku z prawem do skonsumowania zysków spółki. 

Na te argumenty MF w odpowiedzi stwierdziło, że zgodnie z art. 125 K.s.h, spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Spółka komandytowo-akcyjna nie posiada osobowości prawnej. Nie jest więc podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami są wszyscy wspólnicy tej spółki.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania do spółek niemających osobowości prawnej. Z kolei art. 147 § 1 K.s.h. stanowi, że komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów, chyba że statut spółki stanowi inaczej.

Jeżeli akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest osoba prawną, to przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w sposób określony w art. 5 updop. Zgodnie z tym przepisem dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

W efekcie akcjonariusz jest zobowiązany wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego, a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Ustawodawca nie czyni żadnego wyjątku w zakresie opodatkowania dochodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej uzyskanych z udziału w tej spółce w stosunku do jego pozostałych dochodów, a także w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez wspólników innych spółek osobowych. Dlatego akcjonariusz obliczając miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych powinien uwzględniać część przychodów i kosztów spółki komandytowo-akcyjnej, przypadających m. in. na posiadane w trakcie roku obrachunkowego akcje, zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 updop.

Z kolei podstawę udokumentowania przychodu i dochodu stanowią księgi rachunkowe, do których prowadzenia zobowiązana jest spółka komandytowo-akcyjna na zasadach uregulowanych w ustawie o rachunkowości. Przychód wynikający z ksiąg stanowi podstawę do określenia wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku z tytułu udziału w spółce osobowej dla każdego ze wspólników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »