| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Opodatkowanie PIT wynagrodzeń członków zarządu spółki z o.o.

Opodatkowanie PIT wynagrodzeń członków zarządu spółki z o.o.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają, jakiego rodzaju stosunek prawny ma wiązać członka zarządu ze spółką. Praktyka obrotu gospodarczego wykształciła trzy podstawowe formy prawne, w ramach których członek zarządu może realizować nałożone na niego zadania, tj.: - stosunek powołania, - umowa o pracę oraz - umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski lub umowa o podobnym charakterze.

Kontrakt menedżerski

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie wyłączają także zawarcia z członkiem zarządu umowy cywilnoprawnej, np. kontraktu menedżerskiego. Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, przychodami z działalności osobistej są również przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Oznacza to, że przychody z tytułu umów cywilnoprawnych dotyczących pełnienia funkcji członka zarządu są kwalifikowane jako przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

Jeżeli czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej nie pokrywają się z zakresem czynności wykonywanych w ramach pełnienia funkcji członka zarządu, dochody z tej działalności będą mogły podlegać opodatkowaniu według 19% liniowej stawki PIT. W konsekwencji, jeżeli członek zarządu poza pełnioną funkcją świadczy na rzecz spółki np. usługi reklamowe, to przychody z tego tytułu, uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą mogły podlegać opodatkowaniu według stawki liniowej 19%.

Opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu z tytułu umowy cywilnoprawnej związanej z zarządzaniem przedsiębiorstwem odbywa się na analogicznych zasadach jak w przypadku stosunku powołania z tą jednak różnicą, że podstawa opodatkowania ulega pomniejszeniu o pobrane przez spółkę składki na ubezpieczenie społeczne. Następnie ustalona zaliczka na podatek dochodowy pomniejszana jest o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »