| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wycofanie samochodu z działalności bez PIT - późniejsza sprzedaż może być opodatkowana

Wycofanie samochodu z działalności bez PIT - późniejsza sprzedaż może być opodatkowana

Po całkowitym zamortyzowaniu samochodu przedsiębiorca decyduje się przekazać go na potrzeby osobiste, a to oznacza, że musi wycofać taki pojazd ze swojej działalności. Taka decyzja nie wywołuje żadnych skutków w PIT-cie. Inaczej może być natomiast w przypadku późniejszej sprzedaży wycofanego pojazdu.

Wyksięgowanie samochodu z ewidencji środków trwałych firmy – jeśli ma na celu przekazanie go na cele prywatne przedsiębiorcy, czyli inaczej przesunięcie poziome w jego majątku – generalnie nie powoduje u przedsiębiorcy powstania opodatkowanego przychodu. Nie ma tu znaczenia stopień, w jakim samochód jest zamortyzowany – w części czy w całości. Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności gospodarczej uznaje się m.in. przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z firmą. „Wyjęcie” samochodu z majątku firmy do majątku prywatnego przedsiębiorcy nie ma charakteru odpłatnego.

W przypadku umowy spółki cywilnej, zakupiony do spółki samochód stanowi wspólny i niepodzielny majątek wszystkich jej wspólników i każdy z nich ma do niego równe prawa. Przy wycofaniu samochodu z działalności wspólnicy mogą przekształcić współwłasność z łącznej na ułamkową lub na własność jednej osoby.

PIT może pojawić się przy sprzedaży samochodu

Opodatkowanym przychodem może być już natomiast sprzedaż wycofanego samochodu – co więcej, może się okazać, że na potrzeby PIT-u mimo wycofania trzeba będzie rozliczyć ją w ramach działalności. Warto pamiętać, że mimo wyksięgowania auta z działalności gospodarczej, jeszcze przez 6 lat będzie z nią związany. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT odpłatne zbycie wycofanego uprzednio środka trwałego nie doprowadzi do powstania przychodu z działalności gospodarczej tylko wtedy, kiedy sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wycofano pojazd z majątku firmy.

Pan Adam i pan Michał tworzą spółkę cywilną i uczestniczą w jej zyskach i stratach po połowie. Wycofując z działalności samochód, przekształcili współwłasność z łącznej na ułamkową, a dokładnie tak, aby po wycofaniu każdemu ze wspólników przysługiwał 50-proc. udział w samochodzie. Po miesiącu od wycofania pan Michał sprzedał swoją część udziału synowi pana Adama. Decyzja o wycofaniu auta nie powoduje u żadnego ze wspólników powstania opodatkowanego przychodu. Wartość sprzedanego udziału natomiast będzie opodatkowanym przychodem dla pana Michała.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Niezamortyzowana wartość samochodu będzie kosztem dopiero przy sprzedaży

Wycofanie z działalności samochodu nie w pełni zamortyzowanego nie niesie ze sobą obowiązku skorygowania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych do momentu wycofania. Niezamortyzowana część wartości pojazdu w chwili wycofania nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu – możliwość rozliczenia jej w kosztach pojawi się natomiast przy sprzedaży wycofanego auta, jeśli ta będzie miała miejsce przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wyksięgowano auto.

Pani Hanna wyksięgowała ze swojej działalności samochód o wartości początkowej 20 000 zł. W momencie wycofywania auta odpisy amortyzacyjne wynosiły 16 000 zł. Niezamortyzowanych 4 000 zł pani Hanna nie zaliczyła do kosztów firmy. Do ich rozliczenia wróciła po dwóch miesiącach, kiedy sprzedawała ten samochód. Kupiec nabył auto za 5 000 zł. Sprzedaż wycofanego z firmy auta przedsiębiorczyni rozliczyła w swojej działalności gospodarczej, wykazując dochód z niej do opodatkowania PIT-em w wysokości 1 000 zł (5 000 zł – 4 000 zł).

Katarzyna Miazek, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »