REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla pracowników finansowane przez pracodawcę – skutki podatkowe

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Szkolenia dla pracowników finansowane przez pracodawcę – skutki podatkowe
Szkolenia dla pracowników finansowane przez pracodawcę – skutki podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki na finansowania szkoleń pracowników pojawiają się coraz częściej w większości firm. Jakie skutki podatkowe (w PIT, CIT i VAT) niesie za sobą takie działanie dla pracodawcy i pracownika?

Skutki po stronie pracodawcy

Autopromocja

Koszty podatkowe

Wydatki na szkolenie pracowników nie zostały wprost wyłączone z katalogu wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów (art. 16 ustawy o CIT; art. 23 ustawy o PIT). Wobec tego, to pracodawca powinien określić czy dany wydatek może przyczynić się do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów firmy. Podstawowym warunkiem, który daje możliwość zaliczenia szkolenia pracownika do kosztów uzyskania przychodów jest kierunek kształcenia pracownika (szkolenie pozwalające uzyskać wiedzę specjalistyczną, zwiększając jego kwalifikacje i umiejętności zawodowe). Zakładając, że wydatki na szkolenie pracownika będą niosły potencjalne korzyści dla pracodawcy, może on owe wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie ma w tym wypadku znaczenia forma zatrudnienia pracownika.

Analogiczne są kryteria oceny dotyczące wydatków na szkolenia przedsiębiorców oraz osób współpracujących. Przy kwalifikacji przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu należy kierować się kryterium racjonalności poniesionego wydatku.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie szkolenia pracowników stanowi wydatek, od nabycia którego przedsiębiorcy przysługuje, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeśli przedsiębiorca jest w stanie wykazać związek szkoleń z prowadzoną przez siebie działalnością opodatkowaną (art. 86 ustawy o VAT).

Wydatki na szkolenia pracowników/ zleceniobiorców stanowiące nieodpłatne świadczenie usług, a także nieodpłatne świadczenie usług (szkoleń) na rzecz kontrahenta (jako „wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług”) będą, co do zasady, związane z prowadzoną działalnością, a to wyklucza konieczność zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, który określa zasady opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Przychód w momencie zwrotu wydatków szkoleniowych przez pracownika

Pracodawca zobowiązując się do sfinansowania szkolenia pracownikowi, może w umowie zastrzec obowiązek dokonania zwrotu wydatków w razie zaistnienia określonych zdarzeń (na przykład rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę przed upływem określonego terminu od momentu zakończenia szkolenia). W takim przypadku dokonany przez pracownika zwrot wydatków szkoleniowych będzie stanowił przychód pracodawcy w momencie jego otrzymania.

Skutki po stronie pracownika

Umowa o pracę

W sytuacji, gdy pracodawca pokrywa koszty szkolenia pracownika (zatrudnionego w ramach umowy  pracę), po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy.

Jednak nie zawsze przychód tego rodzaju będzie powodował obowiązek zapłaty podatku dochodowego przez pracownika. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub z części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Przez owe odrębne przepisy, należy rozumieć przepisy Kodeksu pracy, a dokładniej art. 1031-1035 KP, dotyczące podnoszenia kwalifikacji z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

W związku powyższym, jeżeli pracodawca przyzna pracownikowi dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryje opłaty za kształcenie, to korzystają one ze zwolnienia od podatku dochodowego. Przy czym, te same reguły dotyczą sfinansowania pracownikom kosztów kształcenia, jak i dofinansowania kosztów kształcenia.

Warto w tym miejscu nadmienić, że powyższe zwolnienie nie obejmuje świadczenia polegające np. na opłaceniu kosztów kształcenia pracownika, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. W rezultacie tego typu świadczenia stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Autopromocja

Umowa zlecenie / umowa o dzieło

Inaczej jest w przypadku zleceniobiorców. Koszt szkolenia zleceniobiorcy należy doliczyć zleceniobiorcy do przychodów i opodatkować łącznie z otrzymywanym wynagrodzeniem. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, jak wynika z ogólnej definicji przychodów (art. 11 ust. 1 ustawy PIT), należy zaliczyć zarówno wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcy, jak również świadczenia w naturze i wszelkie inne nieodpłatne świadczenia (przysporzenia majątkowe) otrzymane przez tę osobę w związku z zawartą umową zlecenia. Sfinansowanie kosztu szkolenia zleceniobiorcy będzie podlegało także oskładkowaniu.

Nie ma znaczenia w tym przypadku ani forma edukacji zleceniobiorcy (szkolna, pozaszkolna), ani to, czy nauczanie odbywa się na podstawie skierowania wydanego przez zleceniodawcę, czy też bez takiego skierowania.

Autopromocja

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Wartość szkolenia sfinansowanego przez kontrahenta stanowi dla przedsiębiorcy w nim uczestniczącego podatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń. Przychód ten przedsiębiorca zobowiązany jest sam uwzględnić w przychodach z działalności gospodarczej wraz z pozostałymi przychodami z tego źródła przy rozliczeniu podatku za okres, w którym dane świadczenie otrzymał.

W tym celu kontrahent powinien przekazać mu informację na temat jego wartości, tzn. określić wielkość poniesionych kosztów szkolenia, która przypada na uczestnika. Czynność ta ma się odbyć nie poprzez wystawienie informacji PIT-8C, ale dokumentu w dowolnej formie (np. mail, pismo), który będzie dla przedsiębiorcy podstawą do rozliczenia szkolenia w przychodach.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podsumowując, wydatki poniesione na sfinansowanie szkolenia kontrahenta stanowią dla niego przychód z działalności gospodarczej. Podobnie rzecz ma się w przypadku zleceniobiorcy – co do zasady – ponoszone wydatki na jego szkolenie muszą zostać doliczone do przychodu zatrudnionego, podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu. Przepisy podatkowe zwalniają z obciążeń niektóre wydatki ponoszone na edukację, jednak zwolnienia te dotyczą wyłącznie pracowników (zatrudnionych w ramach umowy o pracę).

Marta Wiącek, Mł. konsultant ds. cen transferowych

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp.k. ul. Antoniego Słonimskiego 6, 50-304 Wrocław

Podatki 2019

VAT 2019

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  REKLAMA