Kategorie

Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”?

Kancelaria LTCA
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
Grzegorz Niebudek
Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek
Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”? /Fot. Fotolia
Fotolia
Pod koniec lutego 2019 r., Jarosław Kaczyński zaprezentował na konwencji PiS nowy program rządu nazwany „nową piątką PiS-u”. Zgodnie z zapowiedziami autorów, celem wprowadzanych zmian ma być podniesienie poziomu życia Polaków. „Nowa piątka PiSu” jest ściśle związana z podatkami z dwóch powodów. Po pierwsze, wśród rządowych koncepcji znalazły się również propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu PIT. Po drugie, to właśnie wpływy podatkowe mają sfinansować obietnice rządzących.

Zerowy PIT dla młodych

Pierwsza propozycja rządu zakłada wprowadzenie zerowego podatku dochodowego PIT dla osób które nie ukończyły 26 roku życia. Zgodnie z zapowiedziami, pomysł ma objąć osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, nie ma potrzeby wprowadzania obniżonego PIT-u dla osób prowadzących działalność gospodarczą, albowiem dla tej grupy zostały już wprowadzone inne rozwiązania pomocowe (m.in. mały ZUS).

Reklama

Za pomocą zerowej stawki nie będzie można rozliczać również dochodów z zysków kapitałowych. Rząd w tym wypadku obawia się sytuacji w której rodzice będący właścicielami akcji czy udziałów, przepisują je na dzieci by uniknąć opodatkowania przy wypłacie dywidendy.

Warunkiem skorzystania z preferencyjnej stawki będzie również nieprzekroczenie granicy dochodu na poziomie 85.528 zł netto rocznie (7.127,33 zł netto miesięcznie). Wykonując prostą kalkulację, wyniki faktycznie wychodzą korzystne. Zakładając że „młody podatnik” zarabia 3000 zł brutto miesięcznie, po wprowadzeniu zmian zamiast otrzymywać co miesiąc „do ręki” 2156,72 zł, będzie otrzymywał 2355,72 zł. Rząd przewiduje, że wydatki na wprowadzenie omawianej preferencji wyniosą około 2-3 mld zł rocznie.

Została również ogłoszona „mapa drogowa”, określająca kiedy nastąpią poszczególne fazy wprowadzania projektu w życie. Szczegóły projektu mamy poznać już pod koniec marca, wtedy bowiem przewidywana jest publikacja projektu. Kwiecień będzie miesiącem w którym mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne. Rząd przewiduje, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i przekazany do prac parlamentarnych już w maju tego roku.

Według rządowych prognoz, do połowy czerwca pod ustawą podpis złoży prezydent, by rozwiązanie mogło wejść w życie już od 1 października 2019 r. Rozwiązanie ma być dodatkowym bodźcem przekonującym osoby młode do pozostania w kraju zamiast szukania korzystniejszych możliwości zarobkowych za granicą.

Niższy PIT

Reklama

Rząd w swoich obietnicach nie zapomniał również o pozostałych podatnikach PITu. Stawka PIT ma zostać zmniejszona z 18% do 17%, a koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy zostaną zwiększone co najmniej o 100% - jak wskazują członkowie obozu rządzącego.

Korzystniejsze warunki mają jednak obejmować podobnie jak w przypadku „zerowego PITu dla młodych”, tylko osoby które nie przekroczą pierwszego progu podatkowego czyli takie których dochód miesięczny nie przekracza wspomnianych wyżej 7.127,33 zł netto miesięcznie. Wdrożenie pomysłu ma kosztować ok. 7-10 mld zł rocznie.

Pozostaje pytanie jak bardzo korzystne będzie wprowadzenie takiego rozwiązania. Według wyliczeń pracownik który obecnie zarabia 4.000 zł brutto, otrzymuje obecnie wynagrodzenie w wysokości 2.854 zł netto. Obniżenie stawki PIT oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodu będzie oznaczało dla takiego pracownika wzrost wynagrodzenia netto o ok. 40 zł.

Rząd nie określił co stanie się z pracownikami przekraczającymi miesięcznie dochód 7.127,33 zł netto, pojawiają się jednak wśród ekspertów niepokojące głosy, sugerujące że opodatkowanie tej grupy osób wzrośnie.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Również w przypadku 17%-towej stawki przedstawiony został harmonogram wprowadzania nowego rozwiązania. Data ogłoszenia projektu została przewidziana na koniec marca 2019 r. Podobnie jak w przypadku zerowej stawki dla młodych konsultacje mają odbyć się w kwietniu, a maju mają odbyć się prace parlamentarne. Data wejścia w życie będzie tożsama z tą przewidzianą dla zerowej stawki dla młodych – 1 października 2019 r.

Obie przedstawione powyżej zmiany mają być jednak nie tylko obciążeniem dla budżetu, ale mają przynieść kolejne impulsy dla gospodarki. Rząd przewiduje, że dzięki zastosowaniu niższych stawek PIT uda się zwiększyć popyt wewnętrzny co ma pozytywnie przełożyć się na wskaźniki ekonomiczne.

Źródła finansowania

Według szacunków „nowa piątka PISu” ma kosztować rocznie ok. 30-40 mld złotych. Kancelaria premiera opublikowała na Twitterze informacje w jaki sposób będą finansowane nowe programy.

Oszacowano, że samo zmniejszenie luki w podatku VAT ma przynieść od 4 do nawet 6 mld złotych rocznie. Taką poprawę „ściągalności” VAT ma zapewnić zastosowanie bardziej zaawansowanej technologicznie administracji podatkowej. Ograniczenie luki CIT poprzez wprowadzenie nowych regulacji administracji podatkowej ma zapewnić podobny wpływ do budżetu jak uszczelnienie luki VAT. Dzięki cyfryzacji administracji publicznej, rząd zamierza zagwarantować sobie dodatkowe 2-3 mld złotych. Wdrożenie nowych rozwiązań przez NFZ, takich jak e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania ma nie tylko poprawić szybkość i jakość obsługi pacjentów ale również przynieść dodatkowe 1-2 mld zł rocznie. Nieco więcej, bo 2-3 mld zł rocznie rząd zamierza natomiast zyskać dla budżetu poprzez uszczelnienie FUS, takie efekty ma przynieść wdrożenie wspomnianych już wyżej e-zwolnień i e-składek. Dodatkowe środki rząd zamierza pozyskać również od firm świadczących w Polsce usługi cyfrowe takie jak VOD, streaming muzyki czy reklamy online. Firmy z branży cyfrowej mają w zamierzeniu wpłacić do budżetu ok. 1 mld zł rocznie.

Czekamy na szczegóły zawarte w projektach ustaw.

Grzegorz Niebudek
Adwokat, Doradca Podatkowy
Partner zarządzający LTCA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Rejestracja w CRPA (Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych) do 30 czerwca

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2021 r. upływa termin (okres przejściowy) na dokonanie: zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. nie były objęte obowiązkiem dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych w podatku akcyzowym albo zgłoszenia uzupełniającego w CRPA dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. zostały zarejestrowane na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

  Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

  Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

  Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

  Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

  Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

  Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

  Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

  Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

  Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

  Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

  Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

  Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

  CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

  CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.

  Jak firmy wpływają na edukację ekologiczną?

  Zrównoważony rozwój trafia do domu Kowalskich, czyli jak firmy i marketing wpływają na edukację ekologiczną.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

  Zmiany w deklaracjach akcyzowych. Ministerstwo Finansów udzieliło informacji i wyjaśnień odnośnie obowiązujących od 1 lipca 2021 r. zmian w zakresie deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym. Zmiany te są wprowadzane do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694).

  Podmioty akcyzowe - aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r.

  Podmioty akcyzowe już zarejestrowane muszą dokonać aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych do 30 czerwca 2021 r. Aktualizacja to efekt uruchomienia Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA).

  Interpretacja 590, czyli porozumienie inwestycyjne z MF

  Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) oznacza wiążącą opinię dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Jest to nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu. Na czym konkretnie będzie polegało? Kiedy wejdzie w życie?

  Polski Ład - ryczałt szansą dla przedsiębiorców?

  Polski Ład - ryczałt. Konferencja Premiera Mateusza Morawieckiego z 2 czerwca br. na temat Polskiego Ładu przyniosła nowe wskazówki odnośnie zmiany zasad opodatkowania jednoosobowych działalności gospodarczych od 2022 r. Z zapowiedzi wynika, że promowaną przez rządzących formą opodatkowania zarobków przedsiębiorców podatkiem PIT będzie ryczałt.

  Podatkowe Grupy Kapitałowe - zmiany w ramach Polskiego Ładu

  Podatkowe Grupy Kapitałowe. Ministerstwo Finansów poinformowało o planowanych ułatwieniach dla Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) w ramach Polskiego Ładu: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego uprawniającego do stworzenia PGK, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności, korzystniejsze warunki rozliczania strat.

  Profil zaufany - zmiany od 17 czerwca 2021 r.

  Profil zaufany. Od 17 czerwca 2021 r. w trakcie wideospotkania z urzędnikiem będzie można założyć tradycyjny, a nie tymczasowy profil zaufany (PZ) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Ponadto od 17 czerwca wydane wcześniej tymczasowe PZ staną się "tradycyjnymi" profilami zaufanymi, ważnymi przez 3 lata (tymczasowy profil był ważny tylko 3 miesiące).

  Polski Ład. Tworzenie Grup VAT

  Tworzenie Grup VAT (PGK VAT) to nowe rozwiązanie Polskiego Ładu, w ramach którego spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej nie będą musiały w transakcjach między sobą rozliczać VAT. Na czym będzie polegało tworzenie Grupy VAT? Od kiedy będzie to możliwe?

  Fundacja rodzinna z ulgą repolonizacyjną

  Fundacje rodzinne. Propozycje zawarte w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej zostały uzupełnione; ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych. Planowane jest m.in. wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej, skierowanej do osób które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej.

  Wpłaty do PPK - kiedy pobrać zaliczkę na PIT?

  Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika oszczędzającego w PPK (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Oznacza to, że pracodawca powinien naliczyć i pobrać od tych wpłat zaliczkę na PIT zgodnie z obowiązującą danego pracownika skalą podatkową (17% lub 32%).

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT w 2022 roku – jak być powinno

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne a PIT. Jak rozwiązać problem składki na ubezpieczenie zdrowotne w nowym systemie opodatkowania dochodów osób fizycznych (PIT), który ma obowiązywać od 2022 roku? Profesor Witold Modzelewski proponuje, by – przy spełnieniu dwóch innych warunków - kwota składki była dla wszystkich podatników kosztem uzyskania przychodów lub była wyłączona z podstawy opodatkowania.

  Opłata reprograficzna a komputery przenośne i stacjonarne

  Opłata reprograficzna nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych, natomiast w przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan.

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

  Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”

  KSR „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” - to nowy standard rachunkowości, którego projekt został właśnie skierowany do dyskusji publicznej. Termin zgłaszania uwag do projektu upływa 8 sierpnia 2021 r. Co zawiera nowy KSR?

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.