REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”?

Kancelaria LTCA
Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.
Grzegorz Niebudek
Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek
Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”? /Fot. Fotolia
Co w podatkach zmieni „nowa piątka PiS”? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec lutego 2019 r., Jarosław Kaczyński zaprezentował na konwencji PiS nowy program rządu nazwany „nową piątką PiS-u”. Zgodnie z zapowiedziami autorów, celem wprowadzanych zmian ma być podniesienie poziomu życia Polaków. „Nowa piątka PiSu” jest ściśle związana z podatkami z dwóch powodów. Po pierwsze, wśród rządowych koncepcji znalazły się również propozycje dotyczące zmian w opodatkowaniu PIT. Po drugie, to właśnie wpływy podatkowe mają sfinansować obietnice rządzących.

Zerowy PIT dla młodych

Pierwsza propozycja rządu zakłada wprowadzenie zerowego podatku dochodowego PIT dla osób które nie ukończyły 26 roku życia. Zgodnie z zapowiedziami, pomysł ma objąć osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, nie ma potrzeby wprowadzania obniżonego PIT-u dla osób prowadzących działalność gospodarczą, albowiem dla tej grupy zostały już wprowadzone inne rozwiązania pomocowe (m.in. mały ZUS).

Autopromocja

Za pomocą zerowej stawki nie będzie można rozliczać również dochodów z zysków kapitałowych. Rząd w tym wypadku obawia się sytuacji w której rodzice będący właścicielami akcji czy udziałów, przepisują je na dzieci by uniknąć opodatkowania przy wypłacie dywidendy.

Warunkiem skorzystania z preferencyjnej stawki będzie również nieprzekroczenie granicy dochodu na poziomie 85.528 zł netto rocznie (7.127,33 zł netto miesięcznie). Wykonując prostą kalkulację, wyniki faktycznie wychodzą korzystne. Zakładając że „młody podatnik” zarabia 3000 zł brutto miesięcznie, po wprowadzeniu zmian zamiast otrzymywać co miesiąc „do ręki” 2156,72 zł, będzie otrzymywał 2355,72 zł. Rząd przewiduje, że wydatki na wprowadzenie omawianej preferencji wyniosą około 2-3 mld zł rocznie.

Została również ogłoszona „mapa drogowa”, określająca kiedy nastąpią poszczególne fazy wprowadzania projektu w życie. Szczegóły projektu mamy poznać już pod koniec marca, wtedy bowiem przewidywana jest publikacja projektu. Kwiecień będzie miesiącem w którym mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne. Rząd przewiduje, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i przekazany do prac parlamentarnych już w maju tego roku.

Według rządowych prognoz, do połowy czerwca pod ustawą podpis złoży prezydent, by rozwiązanie mogło wejść w życie już od 1 października 2019 r. Rozwiązanie ma być dodatkowym bodźcem przekonującym osoby młode do pozostania w kraju zamiast szukania korzystniejszych możliwości zarobkowych za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niższy PIT

Rząd w swoich obietnicach nie zapomniał również o pozostałych podatnikach PITu. Stawka PIT ma zostać zmniejszona z 18% do 17%, a koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy zostaną zwiększone co najmniej o 100% - jak wskazują członkowie obozu rządzącego.

Korzystniejsze warunki mają jednak obejmować podobnie jak w przypadku „zerowego PITu dla młodych”, tylko osoby które nie przekroczą pierwszego progu podatkowego czyli takie których dochód miesięczny nie przekracza wspomnianych wyżej 7.127,33 zł netto miesięcznie. Wdrożenie pomysłu ma kosztować ok. 7-10 mld zł rocznie.

Pozostaje pytanie jak bardzo korzystne będzie wprowadzenie takiego rozwiązania. Według wyliczeń pracownik który obecnie zarabia 4.000 zł brutto, otrzymuje obecnie wynagrodzenie w wysokości 2.854 zł netto. Obniżenie stawki PIT oraz zwiększenie kosztów uzyskania przychodu będzie oznaczało dla takiego pracownika wzrost wynagrodzenia netto o ok. 40 zł.

Rząd nie określił co stanie się z pracownikami przekraczającymi miesięcznie dochód 7.127,33 zł netto, pojawiają się jednak wśród ekspertów niepokojące głosy, sugerujące że opodatkowanie tej grupy osób wzrośnie.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Również w przypadku 17%-towej stawki przedstawiony został harmonogram wprowadzania nowego rozwiązania. Data ogłoszenia projektu została przewidziana na koniec marca 2019 r. Podobnie jak w przypadku zerowej stawki dla młodych konsultacje mają odbyć się w kwietniu, a maju mają odbyć się prace parlamentarne. Data wejścia w życie będzie tożsama z tą przewidzianą dla zerowej stawki dla młodych – 1 października 2019 r.

Obie przedstawione powyżej zmiany mają być jednak nie tylko obciążeniem dla budżetu, ale mają przynieść kolejne impulsy dla gospodarki. Rząd przewiduje, że dzięki zastosowaniu niższych stawek PIT uda się zwiększyć popyt wewnętrzny co ma pozytywnie przełożyć się na wskaźniki ekonomiczne.

Źródła finansowania

Według szacunków „nowa piątka PISu” ma kosztować rocznie ok. 30-40 mld złotych. Kancelaria premiera opublikowała na Twitterze informacje w jaki sposób będą finansowane nowe programy.

Oszacowano, że samo zmniejszenie luki w podatku VAT ma przynieść od 4 do nawet 6 mld złotych rocznie. Taką poprawę „ściągalności” VAT ma zapewnić zastosowanie bardziej zaawansowanej technologicznie administracji podatkowej. Ograniczenie luki CIT poprzez wprowadzenie nowych regulacji administracji podatkowej ma zapewnić podobny wpływ do budżetu jak uszczelnienie luki VAT. Dzięki cyfryzacji administracji publicznej, rząd zamierza zagwarantować sobie dodatkowe 2-3 mld złotych. Wdrożenie nowych rozwiązań przez NFZ, takich jak e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania ma nie tylko poprawić szybkość i jakość obsługi pacjentów ale również przynieść dodatkowe 1-2 mld zł rocznie. Nieco więcej, bo 2-3 mld zł rocznie rząd zamierza natomiast zyskać dla budżetu poprzez uszczelnienie FUS, takie efekty ma przynieść wdrożenie wspomnianych już wyżej e-zwolnień i e-składek. Dodatkowe środki rząd zamierza pozyskać również od firm świadczących w Polsce usługi cyfrowe takie jak VOD, streaming muzyki czy reklamy online. Firmy z branży cyfrowej mają w zamierzeniu wpłacić do budżetu ok. 1 mld zł rocznie.

Czekamy na szczegóły zawarte w projektach ustaw.

Autopromocja

Grzegorz Niebudek
Adwokat, Doradca Podatkowy
Partner zarządzający LTCA

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA