reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Zakład Pracy Chronionej zwraca nadpłatę PIT pracownikowi

Jak ma postąpić Zakład Pracy Chronionej, jeżeli rozliczając pracownika na PIT-40 musi mu zwrócić nadpłatę wynikającą z tego rozliczenia. Czy nadpłatę może potrącić z bieżącymi zaliczkami?

Nadpłata z PIT-40 zwracana pracownikowi

Płatnik, który jest Zakładem Pracy Chronionej zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazuje kwoty miesięcznych zaliczek na PFRON
i ZFRON aż do momentu, kiedy dochody pracownika (podatnika) przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Za kolejne miesiące zaliczki na podatek przekazywane są już do US.

Zakład pracy chronionej

Jak prawidłowo ma postąpić płatnik w sytuacji, gdy dokonując na wniosek pracownika rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 będzie miał obowiązek zwrócić pracownikowi nadpłatę zgodnie z art. 37 ust. 4 ustawy o PIT?

Czy w myśl tego przepisu przysługuje mu prawo potrącenia nadpłaty z kwot zaliczek przekazywanych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON)?

Odpowiedź KIP:

Zakład Pracy Chronionej, pomimo, iż zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazuje pobrane zaliczki za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej w 40% na PFRON
i w 60% na ZFRON - zachowuje się tak samo jak inne podmioty (płatnicy) zatrudniające pracowników.

Dokonując rocznego obliczenia podatku na wniosek pracownika stosuje zasady wynikające z art. 37 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W informacji PIT-40 wykazuje w części F kol. e zaliczki pobrane przez płatnika, w pełnej kwocie, niezależnie czy przekazał je na PFRON, ZFRON czy do urzędu skarbowego.

Również dokonując rozliczenia nadpłaty płatnik będący Zakładem Pracy Chronionej dokonuje stosownego potrącenia z kwot przekazywanych na PFRON i ZFRON.

Jak odebrać nadpłatę podatku

Jak odzyskać nadpłatę w PIT

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama