reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy prezenty dla pracowników od pracodawcy nie są opodatkowane PIT?

Kiedy prezenty dla pracowników od pracodawcy nie są opodatkowane PIT?

Prezenty dla pracowników a PIT. Obdarowywanie pracowników przez pracodawcę prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu, które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dlatego też na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość wręczanych pracownikom przez pracodawcę prezentów z okazji ważnego zdarzenia w życiu pracowników (np. z okazji ślubu lub narodzin dziecka), nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego PIT. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 2 marca 2021 r.

Pracodawca ma prawo obdarować pracownika

O indywidualną interpretację podatkową wystąpiła pewna Spółka, która swoim pracownikom przekazuje prezenty (w postaci kocyka oraz body dziecięcego z logo firmy) z okazji urodzin dziecka (tzw. Baby Gift). Spółka traktuje to jako formę gratulacji, uhonorowania pracownika z okazji ważnego zdarzenia w życiu, jakim są narodziny dziecka. Spółka nie była pewna, czy wartość tych prezentów jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Zdaniem Spółki w pewnych wyjątkowych sytuacjach nieodpłatne przekazanie rzeczy przez pracodawcę na rzecz pracownika nie powinno być traktowane jak przychód ze stosunku pracy, ale jako darowizna w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. A darowizna nie podlega opodatkowaniu PIT, bowiem jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (zob. art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Spółka powołała się też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, w którym TK stwierdził m.in.: „W ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać, lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, ze zm.).”

Darowizna nie jest opodatkowana PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 2 marca 2021 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.868.2020.1.MD) zgodził się ze Spółką, że tego typu okolicznościowe prezenty od pracodawcy dla pracowników są darowiznami, które nie podlegają opodatkowaniu PIT.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3) ustawy o PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

A na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy.

Warto zasygnalizować, że na podstawie art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. A zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zliczona do III grupy podatkowej (czyli osoba spoza rodziny obdarowanego). Przy czym ten limit wartości darowizn wolnych od podatku stosuje się w ten sposób, że trzeba sumować wartość wszystkich darowizn od tego samego darczyńcy dokonanych w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym miała miejsce ostatnia darowizna.

Dyrektor KIS stwierdził w konkluzji interpretacji, że obdarowywanie pracowników przez pracodawców prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu, które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

W konsekwencji, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość wręczanych pracownikom przez Wnioskodawczynię prezentów z okazji ważnego zdarzenia w życiu pracowników Wnioskodawczyni, np. z okazji ślubu lub narodzin dziecka, nie stanowi dla nich przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem z ww. tytułu na Wnioskodawczyni nie ciążą obowiązki płatnika związane z obliczeniem, pobraniem i odprowadzeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 marca 2021 r. - sygn. 0115-KDIT2.4011.868.2020.1.MD.

oprac. Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama