REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd: 401, 411, 412, 414 - kłopoty z PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L, PIT-11 za 2021 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
e-Deklaracje: status 401, 411, 412, PIT-11 za 2021 r.
e-Deklaracje: status 401, 411, 412, PIT-11 za 2021 r.
Własne

REKLAMA

REKLAMA

e-Deklaracje: Próba wysyłki do Urzędu Skarbowego PIT-11 (27) za 2021 r. w formacie PDF, często powoduje pojawienie się informacji o błędach wysyłającego. Mają one np. status 401, 411, 412, 414. Przyczyną błędu może być np. zwykła spacja w imieniu, nazwisku, nazwie miejscowości.

Przyczyna błędu jest zazwyczaj prozaiczna. Status "401" może być np. konsekwencją wpisania przecinka zamiast kropki w wartości przychodu za 2020 r. w danych weryfikujących. Niewielki błąd, a może spowodować niepotrzebną utratę kilku godzin na poszukiwanie rozwiązania problemu.

REKLAMA

Autopromocja

e-Deklaracje: status 401 dla PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-PIT-36L, PIT-11 za 2021 r.

Korzystanie z e-Deklaracji bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego wymaga weryfikacji płatnika - podaje on wykazane w zeznaniach podatkowych przychody z lat ubiegłych. Składając PIT-11 za 2021 r. wpisujemy przychód z 2020 r. Wpisanie wartości z przecinkiem, a nie kropką może spowodować pojawienie się komunikatu:

401: Weryfikacja negatywna – dokument niezgodny ze schematem xsd [cvc-complex-type.2.4.a: Invalid content was found starting with element P_76. One of {http://crd.gov.pl/wzor/2021/03/04/10477/:P_69} is expected.]

W takiej sytuacji wystarczy wpisać w pole wskazane strzałką w poniższym rysunku wartość przychodu z kropką np. 87.000 a nie 87,000.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

błąd 411

błąd 401

Media

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z poprzednich lat podatkowych - zachowują one aktualność:

e-Deklaracje: status 412 dla PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-PIT-36L, PIT-11 za 2021 r.

Status 412 – weryfikacja negatywna – niezgodność danych autoryzujących z danymi w dokumencie (np. niezgodność NIP, PESEL, daty urodzenia, nazwiska, pierwszego imienia).

Występuje w sytuacji, kiedy zestaw danych identyfikacyjnych: NIP, PESEL, pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia zawarty w bloku danych autoryzujących do podpisywania dokumentu jest niezgodny danymi zawartymi w bloku danych identyfikacyjnych w zeznaniu.

Przyczyną otrzymania statusu 412 może być:

  • korzystanie z nieaktualnej wersji aplikacji e-Deklaracje Desktop
  • wpisywanie w danych autoryzujących danych małżonka (drugiego podmiotu na zeznaniu),
  • wadliwe funkcjonowanie innej aplikacji używanej do wysyłania zeznań.

Rozwiązaniem może być:

  • aktualizacja aplikacji e-Deklaracje Dekstop do najnowszej wersji,
  • wpisanie w danych autoryzujących danych podatnika (pierwszego podmiotu na zeznaniu),
  • zgłoszenie nieprawidłowego działania aplikacji do producenta oprogramowania (w przypadku korzystania z oprogramowania niepobranego ze stron Ministerstwa Finansów).

Przy prawidłowym korzystaniu z oprogramowania dostarczonego przez Ministerstwo Finansów błąd ten nie powinien nigdy wystąpić, gdyż oprogramowanie automatycznie uzupełnia dane informacyjne w podpisie bez udziału podatnika (na podstawie danych podanych w formularzu). Jeżeli korzystając z oprogramowania Ministerstwa Finansów podatnik otrzyma taki komunikat, to może to świadczyć o niewłaściwym użyciu oprogramowania lub jego niewłaściwej instalacji.

e-Deklaracje: status 414 dla PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-PIT-36L, PIT-11 za 2021 r. 

Jeżeli otrzymano status dokumentu 414 - Weryfikacja negatywna - błąd danych autoryzujących (np. błąd w nazwisku, pierwszym imieniu, dacie urodzenia, NIP, numerze PESEL, kwocie przychodu), to prawdopodobnie doszło do jednej z poniższych sytuacji:

  1. Popełniono błąd w danych identyfikacyjnych, przenoszonych do sekcji danych autoryzujących w zeznaniu:

    • wpisano nieprawidłowy identyfikator podatkowy PESEL lub NIP podatnika - np. NIP pracodawcy lub identyfikator podatkowy współmałżonka,
    • błędnie wpisano nazwisko podatnika np. Kowalska Nowak zamiast Kowalska-Nowak,
    • błędnie wpisano pierwsze imię podatnika np. Jaeck zamiast Jacek (literówka) lub wpisano również drugie imię np. Jan Adam,
    • błędnie wpisano nazwisko w pozycji dla pierwszego imienia, imię tam gdzie nazwisko,
    • błędnie wpisano datę urodzenia podatnika np. zamienione miesiące z dniami, niewłaściwy format daty (prawidłowy format daty w formularzu PDF: DD-MM-RRRR, w danych XML: RRRR-MM-DD).
  2. W danych autoryzujących wpisano błędną kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny. Najczęstsze błędy to:

    • podawanie kwoty przychodu z bieżącego rozliczenia tj. za 2019 rok,
    • wpisywanie kwoty z zaokrągleniem do dziesiątek groszy lub pełnych złotych np.: 99,00 lub 99,10 zamiast 99,14 (kwota zaokrąglona),
    • podawanie łącznej kwoty przychodów podatnika i jego małżonka (w przypadku wspólnych rozliczeń) – w celach autoryzacyjnych powinna być wskazywana tylko i wyłącznie kwota przychodu podatnika, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 18 września 2017 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2017 r., poz. 1802),
    • wpisywanie kwoty 0 (zero), gdy za 2018 r. podatnik nie składał zeznania na analogicznym formularzu, ale rozliczał się na innym formularzu (np. za 2019 rok chce złożyć zeznanie PIT-38, a za 2018 r. nie dokonywano rozliczenia na takim formularzu, ale za 2018 r. został złożony formularz PIT-37 – w takiej sytuacji, w danych autoryzujących powinien podać kwotę przychodu, która wynika ze złożonego do urzędu PIT-37).

Jeśli po wprowadzeniu zmian i ponownym przesłaniu zeznania pojawi się ponownie status 414, skontaktuj się z właściwym urzędem skarbowym i wyjaśnij niezgodności.

e-Deklaracje: status 411 dla PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-PIT-36L, PIT-11 za 2021 r.

Prawidłowo wypełnioną deklarację (zeznanie/wniosek), poprawnie zweryfikowaną i przyjętą do systemu e-Deklaracje, można złożyć tylko raz. Próba wysłania kolejnej deklaracji, z takim samym identyfikatorem podatkowym, zakończy się odebraniem z systemu e-Deklaracje statusu dokumentu: „411 – Weryfikacja negatywna – w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim Identyfikatorem podatkowym". W przypadku konieczności przesłania kolejnej deklaracji (zeznania), jako cel złożenia deklaracji należy zaznaczyć opcję „korekta" w pozycji „Cel złożenia formularza".

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Podatek cyfrowy w Polsce? Eksperci alarmują: zagrożenie dla biznesu i konsumentów

Pomysł wprowadzenia podatku cyfrowego powraca, ale budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają: to niesprawiedliwe rozwiązanie, które może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom, podnieść ceny usług i wywołać napięcia z USA. Czy Polska powinna podążać tą drogą? Oto trzy kluczowe powody, dla których podatek cyfrowy to ryzykowny pomysł.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA