Optymalizacja podatkowa w obszarze zatrudnienia pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Zryczałtowany zwrot
Jedną z metod optymalizacji podatków i składek jest “przeniesienie” części obowiązków pracodawcy na pracownika i wypłacenie zryczałtowanego zwrotu. Przykładowo, pracodawca musi zapewnić higieniczne warunki pracy, na które składa się m.in. czysty strój roboczy. Jeżeli zgodnie z umową to pracownik będzie dbał o pranie ubrania roboczego, to przysługuje mu zryczałtowany zwrot, który nie jest opodatkowany ani oskładkowany. Jeżeli zastosujemy średnie ceny z pralni chemicznych, może to być spora stawka. Jeżeli natomiast pracownikowi uda się zadbać o to taniej – to dla niego czysty zysk.
REKLAMA
Posiłki dla pracowników – okazja do oszczędności podatkowych?
Ciekawa jest również kwestia posiłków regeneracyjnych. Możemy rozbić to na dwa praktyczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest szwedzki stół – jeżeli pracodawca organizuje wyżywienie pracownikom w tej formie, to po ich stronie przychód nie powstanie, jak wynika z utartej już linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Jednocześnie jest to dla spółki koszt uzyskania przychodu. Przyjemny z punktu widzenia podatków i składek benefit.
Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której pracodawca powinien zapewnić tzw. posiłki regeneracyjne, ale nie ma ku temu warunków. Możliwe jest bowiem przekazanie pracownikom zryczałtowanych kwot w formie bonów czy talonów. Jeść każdy musi, a w takiej sytuacji część naszego wynagrodzenia, która będzie wydana na wyżywienie, może być nieobjęta składkami na ZUS i podatkiem dochodowym.
Jak wypłacić premię bez składek ZUS?
Co do zasady wszelkie typy premii są wliczane do podstawy obliczania składek oraz podatków. Swojego rodzaju wyjątkiem jest tutaj premia jubileuszowa, którą możemy wypłacić pracownikowi za staż pracy, na podstawie przyjętego regulaminu. Taka premia (jednak tylko raz na pięć lat) nie jest wliczana do podstawy składek. Podatek jednak płacimy normalnie, na zasadach ogólnych. Mimo wszystko sam podatek zamiast podatku i pełnych składek to znaczna ulga – a tym samym znacznie wyższa premia netto dla pracownika.
Oczywiście to tylko przykładowe smaczki i niuanse, które znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z innych można wskazać zryczałtowany zwrot za zużycie energii elektrycznej, gdy pracownik pracuje częściowo lub w całości zdalnie. Z bardziej znanych i powszechnych rozwiązań można wyróżnić m.in. diety. Chociaż nie wydają się one spektakularne, to warto je znać i dopasowywać do sytuacji. Zresztą nawet niewielka oszczędność podatkowo-składkowa może zyskać uznanie – zwłaszcza w Poznaniu. Ostatecznie jak to mówią “grosz do grosza”…
Aleksander Serwiński, Kancelaria Mentzen
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat