REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa w obszarze zatrudnienia pracownika

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
zatrudnienia pracownika optymalizacja podatkowa
zatrudnienia pracownika optymalizacja podatkowa
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik co do zasady jest skazany na skalę podatkową. Jakie są metody na obniżenie zobowiązań?

Zryczałtowany zwrot

Jedną z metod optymalizacji podatków i składek jest “przeniesienie” części obowiązków pracodawcy na pracownika i wypłacenie zryczałtowanego zwrotu. Przykładowo, pracodawca musi zapewnić higieniczne warunki pracy, na które składa się m.in. czysty strój roboczy. Jeżeli zgodnie z umową to pracownik będzie dbał o pranie ubrania roboczego, to przysługuje mu zryczałtowany zwrot, który nie jest opodatkowany ani oskładkowany. Jeżeli zastosujemy średnie ceny z pralni chemicznych, może to być spora stawka. Jeżeli natomiast pracownikowi uda się zadbać o to taniej – to dla niego czysty zysk.

REKLAMA

Autopromocja

Posiłki dla pracowników – okazja do oszczędności podatkowych?

Ciekawa jest również kwestia posiłków regeneracyjnych. Możemy rozbić to na dwa praktyczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest szwedzki stół – jeżeli pracodawca organizuje wyżywienie pracownikom w tej formie, to po ich stronie przychód nie powstanie, jak wynika z utartej już linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Jednocześnie jest to dla spółki koszt uzyskania przychodu. Przyjemny z punktu widzenia podatków i składek benefit.

Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której pracodawca powinien zapewnić tzw. posiłki regeneracyjne, ale nie ma ku temu warunków. Możliwe jest bowiem przekazanie pracownikom zryczałtowanych kwot w formie bonów czy talonów. Jeść każdy musi, a w takiej sytuacji część naszego wynagrodzenia, która będzie wydana na wyżywienie, może być nieobjęta składkami na ZUS i podatkiem dochodowym.

Jak wypłacić premię bez składek ZUS?

Co do zasady wszelkie typy premii są wliczane do podstawy obliczania składek oraz podatków. Swojego rodzaju wyjątkiem jest tutaj premia jubileuszowa, którą możemy wypłacić pracownikowi za staż pracy, na podstawie przyjętego regulaminu. Taka premia (jednak tylko raz na pięć lat) nie jest wliczana do podstawy składek. Podatek jednak płacimy normalnie, na zasadach ogólnych. Mimo wszystko sam podatek zamiast podatku i pełnych składek to znaczna ulga – a tym samym znacznie wyższa premia netto dla pracownika.

Oczywiście to tylko przykładowe smaczki i niuanse, które znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z innych można wskazać zryczałtowany zwrot za zużycie energii elektrycznej, gdy pracownik pracuje częściowo lub w całości zdalnie. Z bardziej znanych i powszechnych rozwiązań można wyróżnić m.in. diety. Chociaż nie wydają się one spektakularne, to warto je znać i dopasowywać do sytuacji. Zresztą nawet niewielka oszczędność podatkowo-składkowa może zyskać uznanie – zwłaszcza w Poznaniu. Ostatecznie jak to mówią “grosz do grosza”…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksander Serwiński, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA