REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa w obszarze zatrudnienia pracownika

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
zatrudnienia pracownika optymalizacja podatkowa
zatrudnienia pracownika optymalizacja podatkowa
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik co do zasady jest skazany na skalę podatkową. Jakie są metody na obniżenie zobowiązań?

Zryczałtowany zwrot

Jedną z metod optymalizacji podatków i składek jest “przeniesienie” części obowiązków pracodawcy na pracownika i wypłacenie zryczałtowanego zwrotu. Przykładowo, pracodawca musi zapewnić higieniczne warunki pracy, na które składa się m.in. czysty strój roboczy. Jeżeli zgodnie z umową to pracownik będzie dbał o pranie ubrania roboczego, to przysługuje mu zryczałtowany zwrot, który nie jest opodatkowany ani oskładkowany. Jeżeli zastosujemy średnie ceny z pralni chemicznych, może to być spora stawka. Jeżeli natomiast pracownikowi uda się zadbać o to taniej – to dla niego czysty zysk.

Autopromocja

Posiłki dla pracowników – okazja do oszczędności podatkowych?

Ciekawa jest również kwestia posiłków regeneracyjnych. Możemy rozbić to na dwa praktyczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest szwedzki stół – jeżeli pracodawca organizuje wyżywienie pracownikom w tej formie, to po ich stronie przychód nie powstanie, jak wynika z utartej już linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Jednocześnie jest to dla spółki koszt uzyskania przychodu. Przyjemny z punktu widzenia podatków i składek benefit.

Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której pracodawca powinien zapewnić tzw. posiłki regeneracyjne, ale nie ma ku temu warunków. Możliwe jest bowiem przekazanie pracownikom zryczałtowanych kwot w formie bonów czy talonów. Jeść każdy musi, a w takiej sytuacji część naszego wynagrodzenia, która będzie wydana na wyżywienie, może być nieobjęta składkami na ZUS i podatkiem dochodowym.

Jak wypłacić premię bez składek ZUS?

Co do zasady wszelkie typy premii są wliczane do podstawy obliczania składek oraz podatków. Swojego rodzaju wyjątkiem jest tutaj premia jubileuszowa, którą możemy wypłacić pracownikowi za staż pracy, na podstawie przyjętego regulaminu. Taka premia (jednak tylko raz na pięć lat) nie jest wliczana do podstawy składek. Podatek jednak płacimy normalnie, na zasadach ogólnych. Mimo wszystko sam podatek zamiast podatku i pełnych składek to znaczna ulga – a tym samym znacznie wyższa premia netto dla pracownika.

Oczywiście to tylko przykładowe smaczki i niuanse, które znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z innych można wskazać zryczałtowany zwrot za zużycie energii elektrycznej, gdy pracownik pracuje częściowo lub w całości zdalnie. Z bardziej znanych i powszechnych rozwiązań można wyróżnić m.in. diety. Chociaż nie wydają się one spektakularne, to warto je znać i dopasowywać do sytuacji. Zresztą nawet niewielka oszczędność podatkowo-składkowa może zyskać uznanie – zwłaszcza w Poznaniu. Ostatecznie jak to mówią “grosz do grosza”…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksander Serwiński, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA