reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > PIT-11, ZUS IWA i inne obowiązki pracodawców w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.

PIT-11, ZUS IWA i inne obowiązki pracodawców w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.

Początek każdego roku to dla płatników, zatrudniających w poprzednim roku m.in. pracowników czy zleceniobiorców, okres zwiększonych obowiązków związanych z przygotowaniem i przesłaniem do ZUS, urzędów skarbowych i GUS wymaganych rocznych informacji i deklaracji. Od 1 stycznia 2015 r. część pracodawców obowiązują krótsze terminy na sporządzenie i przekazanie niektórych z tych dokumentów.

Artykuł pochodzi z

Pracodawcy upoważnieni do sporządzania PIT-11 w formie papierowej (dla nie więcej niż 5 podatników i niebędący biurem rachunkowym działającym w imieniu płatnika), którzy nie wybrali elektronicznej metody przesyłania formularza, sporządzający w 2015 r. informacje roczne za 2014 r., są zobowiązani do ich złożenia organowi podatkowemu do 2 lutego 2015 r., czyli miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach.

Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe – ZUS IWA

ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą za dany rok kalendarzowy zobowiązani są przekazywać wybrani płatnicy, w terminie do 31 stycznia następnego roku. Informację za 2014 r. najpóźniej należy złożyć 2 lutego 2015 r., ponieważ 31 stycznia przypada w sobotę. Obowiązek złożenia ZUS IWA za 2014 r. mają płatnicy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

● byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2015 r.,

● w 2014 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

● byli wpisani do rejestru REGON 31 grudnia 2014 r.

Nieprzerwane zgłoszenie w ZUS jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe oznacza, że w każdym z miesięcy 2014 r. przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Zatem obowiązek złożenia ZUS IWA nie powstanie u tych płatników, którzy choć w jednym miesiącu minionego roku nie byli płatnikami składek na to ubezpieczenie (ani jedna osoba nie podlegała temu ubezpieczeniu).

Izabela Nowacka

Jakie obowiązki mają pracodawcy w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.

Artykuł omawia obowiązki płatników w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r. Podpowiada jak wypełnić i do kiedy złożyć informację ZUS-IWA, PIT-11, deklarację PIT-4R, PIT-8AR, DEK-R, czy sprawozdanie Z-06.

Czytaj także:

"Kto powinien złożyć deklaracje i informacje PIT do końca stycznia 2015 r." >>

"Nowe zasady składania wybranych PIT-ów do urzędów skarbowych – komunikat MF" >>

"Jak wypełnić ZUS IWA za 2014 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama