| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Opodatkowanie PIT odprawy dla prezesa zarządu spółki przekształconej w spółkę Skarbu Państwa

Opodatkowanie PIT odprawy dla prezesa zarządu spółki przekształconej w spółkę Skarbu Państwa

Odwoływany członek zarządu nie zapłaci 70% podatku przy odchodzeniu ze spółki przejętej przez Skarb Państwa, jeśli świadczenie nie było wcześniej przewidziane w jego umowie, lecz zostanie wypłacone na podstawie oddzielnego porozumienia.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 października 2017 r., 0111-KDIB2-3.4011.146.2017.1.KB.

Sprawa dotyczyła podatnika mieszkającego oraz podlegającemu opodatkowaniu na terenie Polski. Jest on prezesem zarządu spółki akcyjnej zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i dodatkowo cywilnoprawnej umowie menedżerskiej. W związku ze sprzedażą większościowego pakietu akcji, spółka stanie się spółką Skarbu Państwa, który będzie pośrednio dysponował większością głosów na walnym zgromadzeniu. W związku ze zmianami w strukturze własnościowej może wystąpić możliwość zmiany zarządu na podstawie porozumienia. W porozumieniu może być zawarta odprawa, odszkodowanie lub inne świadczenie, które będzie wypłacone odwoływanemu prezesowi zarządu. Podatnik w żadnej umowie ze spółką nie ma określonej odprawy lub podobnego świadczenia.

Na tym tle podatnik zadał pytanie, czy przychód z tytułu wspomnianego porozumienia będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi w wysokości 70%, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że przychód ze świadczenia, które uzyska w ramach porozumienia przy odwoływaniu zarządu, nie będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi 70%. Według podatnika z art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wprost wynika, że podatek obowiązywałby, gdyby wypłacane świadczenie było wcześniej określone w umowie, na podstawie której wcześniej pełnił funkcję prezesa zarządu. W tym przypadku ewentualne świadczenie będzie wypłacane na podstawie oddzielnego porozumienia, dlatego nie będzie podlegało opodatkowaniu ryczałtem.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

Jacek Walasek

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK