Wspólne rozliczenie PIT a mikrorachunek

REKLAMA
REKLAMA
Wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem a mikrorachunek
Ze względu na liczne problemy związane z indywidualnym rachunkiem podatkowym (mikrorachunkiem podatkowym), na jakie zwracali uwagę podatnicy, Ministerstwo Finansów przygotowało szereg odpowiedzi jak w praktyce dokonywać wpłat na mikrorachunek.
REKLAMA
Pytania podatników dotyczyły m.in. kwestii, na czyj mikrorachunek podatkowy należy wpłacać podatek w sytuacji wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w przypadku gdy podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem, podatek można wpłacić na swój mikrorachunek (tj. mikrorachunek podatnika) albo na mikrorachunek małżonka.
Przy czym, resort finansów zaleca jednak, aby podatek, który wynika ze wspólnego zeznania rocznego PIT wpłacać na mikrorachunek podatkowy osoby, która będzie wskazana jako pierwsza w tym zeznaniu.
Mikrorachunek podatkowy dla PIT, CIT i VAT
Przypomnijmy, że indywidualny rachunek podatkowy to nowe rozwiązanie funkcjonujące od 1 stycznia 2020 r. Rachunek służy do wpłat podatków: dochodowego od osób fizycznych (PIT), dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od towarów i usług (VAT). Na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.
Pozostałe podatki, czyli m.in. podatek akcyzowy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy uiszczać tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Na dotychczasowych zasadach podatnik wpłaca także podatek VAT w imporcie, VAT-14 (tj. VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych) oraz z tytułu kary podatkowej. Wpłat za mandaty karne również należy dokonywać tak jak dotychczas, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020
Numer swojego mikrorachunku podatkowego podatnik może sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając ze strony podatki.gov.pl - po przyciśnięciu pola "generuj" wpisać swój NIP lub PESEL (gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT). Numer swojego mikrorachunku można także otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA