REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rożne stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ryczałt stawki
ryczałt stawki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Ład spowodował znaczne zmiany w prawie podatkowym. Wielu przedsiębiorców w celu uniknięcia składki zdrowotnej szuka lepszych rozwiązań. Jedną z opcji była zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów – stawka podatku

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest podatkiem wyjątkowym, bowiem stawka podatku zależy od usług, które wykonujemy. Problem pojawia się jednak co do tego, jaką stawkę powinien zastosować ryczałtowiec. Ustawodawca, tworząc przepisy dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zdecydował się uzależnić stawkę od kodów PKWiU. Wielu kojarzy kody PKD obecne przy rejestracji działalności, natomiast określenie “kod PKWiU” może być pojęciem egzotycznym. Skrót PKWiU oznacza Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług. Jest to klasyfikacja określająca szczegółowo katalog jednakowo czynności niematerialnych oraz rzeczy materialnych, można powiedzieć, że jest to rozszerzenie klasyfikacji PKD. Dla przykładu kod PKD to 62.01.Z, – Działalność związana z oprogramowaniem a kod PKWiU to 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania lub 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Jak Państwo widzą, dla jednego kodu PKD może być więcej niż jeden przyporządkowany kod PKWiU.

REKLAMA

Autopromocja

Stawka podatku dla ryczałtu – decyduje cyfra. Wątpliwości przy wyborze kodu

Dla przykładu usługi sklasyfikowane pod kodem PKWiU 62.02.20.0 opodatkowane są stawką 12%, natomiast usługi pod kodem PKWiU 62.02.30.0 mogą korzystać już ze stawki 8,5%. Podkreślić należy, że odpowiedzialność za klasyfikację swoich usług do odpowiedniego grupowania PKWiU ciąży na podatniku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w kwestii klasyfikacji usług umywa ręce i wskazuje, że klasyfikacja PKWiU nie stanowi przepisów podatkowych, tym samym nie jest on właściwy do dokonania takiej klasyfikacji i nie weryfikuje też klasyfikacji dokonanej przez pytającego. Doprowadza to do sytuacji, w której, jeżeli składamy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie właściwej stawki podatku, musimy podać taki kod w stanie faktycznym (musimy go zadeklarować). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest to, że większość interpretacji podatkowych wydanych w zakresie stawki ryczałtu jest bezużyteczna, ponieważ wnioskujący o wydanie interpretacji sami stwierdzają kody PKWiU nieodpowiadające wykonywanym przez nich czynnościom.

Oczywiście problem pojawia się tylko w sytuacji, w której pytamy o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli złożą Państwo wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej na gruncie podatku VAT, wówczas Dyrektor KIS już na takie pytanie chętnie odpowiada, problem polega na tym, że otrzymujemy wyłącznie skrócony kod np. PKWiU 62, co na gruncie ryczałtu nic nam nie da. Tutaj pojawia się cały na biało Główny Urząd Statystyczny, a konkretnie Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur w Łodzi. Według Dyrektora KIS-u, jeżeli podatnik nie jest pewny klasyfikacji swoich usług pod kątem kodu PKWiU, powinien się on udać do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur, którzy pomoże podatnikowi w takim zakwalifikowaniu.

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur konieczny dla usunięcia wątpliwości podatkowych

Proces uzyskania opinii Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur jest jednocześnie bardzo prosty (całość wniosku jesteśmy w stanie złożyć za pośrednictwem strony Ośrodka), a jednocześnie obecnie absurdalnie długi i niesformalizowany. Gdyby niniejszy artykuł powstawał rok temu, wówczas opinie Ośrodek wydawał po +/- miesiącu. W styczniu mówiliśmy już o około 3 miesiącach, później 5, aktualnie nie wiadomo jak długo Ośrodkowi zajmie wydanie takiej opinii. Na stronie Ośrodka w zakładce tryb wydawania informacji do niedawna widniała informacja na temat terminu, w jakim Ośrodek wydaje swoje opinie. Aktualnie na stronie Ośrodka znajduje się informacja:

“Informacje klasyfikacyjne są wydawane przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur bez zbędnej zwłoki, po wpływie kompletnego wniosku do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże w związku ze zmianą przepisów podatkowych od 01.01.2022 r. i istotnym wzrostem liczby składanych wniosków, czas oczekiwania na wydanie informacji klasyfikacyjnej uległ znaczącemu wydłużeniu.”

W praktyce wygląda to tak, że aktualnie (niniejszy artykuł powstał we wrześniu 2022 roku) wydawane są opinie do wniosków, które wysłano na etapie grudnia 2021/stycznia 2022 roku. Ponadto, jeśli zadzwonimy do Ośrodka, to usłyszymy, że jeżeli wysłaliśmy nasz wniosek na etapie lutego lub marca to nie dostaniemy naszej opinii w tym roku. Podkreślić należy również, że możemy czekać wiele miesięcy na naszą opinię, a będzie ona niepełna lub urzędnik postanowił nadać zbyt ogólny kod dla naszych usług. Tak więc taka opinia, nawet po wielu miesiącach czekania może być bezwartościowa.

REKLAMA

Ustawodawca, tworząc system prawny w naszym kraju, doprowadził do patologicznej sytuacji, w której, aby poznać właściwą stawkę ryczałtu dla naszych usług, musimy udać się do dwóch oddzielnych instytucji, z czego jedna nie ma z góry określonego czasu na wydanie swojej opinii i cały proces może trwać ponad rok. Absurdu dokłada fakt, że Dyrektor KIS-u określa kody PKWiU na gruncie podatku VAT, natomiast na gruncie podatku dochodowego udaje, że nie jest do tego właściwy.

Podsumowując, czy nadal warto składać zapytania do GUS-u, jeżeli chcą Państwo uzyskać opinię dotyczącą kodu PKWiU dla Państwa działalności? W mojej ocenie, dla większości działalności tak. Polskie prawo obecnie nie oferuje nam innej możliwości, także jeżeli chcą Państwo skorzystać z ryczałtu, a nie są pewni właściwej stawki, to zalecam Państwu uzbrojenie się ogromne ilości cierpliwości.

Kamil Przybyła, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA