REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rożne stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ryczałt stawki
ryczałt stawki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Ład spowodował znaczne zmiany w prawie podatkowym. Wielu przedsiębiorców w celu uniknięcia składki zdrowotnej szuka lepszych rozwiązań. Jedną z opcji była zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów – stawka podatku

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest podatkiem wyjątkowym, bowiem stawka podatku zależy od usług, które wykonujemy. Problem pojawia się jednak co do tego, jaką stawkę powinien zastosować ryczałtowiec. Ustawodawca, tworząc przepisy dotyczące ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zdecydował się uzależnić stawkę od kodów PKWiU. Wielu kojarzy kody PKD obecne przy rejestracji działalności, natomiast określenie “kod PKWiU” może być pojęciem egzotycznym. Skrót PKWiU oznacza Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług. Jest to klasyfikacja określająca szczegółowo katalog jednakowo czynności niematerialnych oraz rzeczy materialnych, można powiedzieć, że jest to rozszerzenie klasyfikacji PKD. Dla przykładu kod PKD to 62.01.Z, – Działalność związana z oprogramowaniem a kod PKWiU to 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania lub 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Jak Państwo widzą, dla jednego kodu PKD może być więcej niż jeden przyporządkowany kod PKWiU.

Autopromocja

Stawka podatku dla ryczałtu – decyduje cyfra. Wątpliwości przy wyborze kodu

Dla przykładu usługi sklasyfikowane pod kodem PKWiU 62.02.20.0 opodatkowane są stawką 12%, natomiast usługi pod kodem PKWiU 62.02.30.0 mogą korzystać już ze stawki 8,5%. Podkreślić należy, że odpowiedzialność za klasyfikację swoich usług do odpowiedniego grupowania PKWiU ciąży na podatniku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w kwestii klasyfikacji usług umywa ręce i wskazuje, że klasyfikacja PKWiU nie stanowi przepisów podatkowych, tym samym nie jest on właściwy do dokonania takiej klasyfikacji i nie weryfikuje też klasyfikacji dokonanej przez pytającego. Doprowadza to do sytuacji, w której, jeżeli składamy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie właściwej stawki podatku, musimy podać taki kod w stanie faktycznym (musimy go zadeklarować). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest to, że większość interpretacji podatkowych wydanych w zakresie stawki ryczałtu jest bezużyteczna, ponieważ wnioskujący o wydanie interpretacji sami stwierdzają kody PKWiU nieodpowiadające wykonywanym przez nich czynnościom.

Oczywiście problem pojawia się tylko w sytuacji, w której pytamy o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli złożą Państwo wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej na gruncie podatku VAT, wówczas Dyrektor KIS już na takie pytanie chętnie odpowiada, problem polega na tym, że otrzymujemy wyłącznie skrócony kod np. PKWiU 62, co na gruncie ryczałtu nic nam nie da. Tutaj pojawia się cały na biało Główny Urząd Statystyczny, a konkretnie Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur w Łodzi. Według Dyrektora KIS-u, jeżeli podatnik nie jest pewny klasyfikacji swoich usług pod kątem kodu PKWiU, powinien się on udać do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur, którzy pomoże podatnikowi w takim zakwalifikowaniu.

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur konieczny dla usunięcia wątpliwości podatkowych

Proces uzyskania opinii Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur jest jednocześnie bardzo prosty (całość wniosku jesteśmy w stanie złożyć za pośrednictwem strony Ośrodka), a jednocześnie obecnie absurdalnie długi i niesformalizowany. Gdyby niniejszy artykuł powstawał rok temu, wówczas opinie Ośrodek wydawał po +/- miesiącu. W styczniu mówiliśmy już o około 3 miesiącach, później 5, aktualnie nie wiadomo jak długo Ośrodkowi zajmie wydanie takiej opinii. Na stronie Ośrodka w zakładce tryb wydawania informacji do niedawna widniała informacja na temat terminu, w jakim Ośrodek wydaje swoje opinie. Aktualnie na stronie Ośrodka znajduje się informacja:

“Informacje klasyfikacyjne są wydawane przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur bez zbędnej zwłoki, po wpływie kompletnego wniosku do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże w związku ze zmianą przepisów podatkowych od 01.01.2022 r. i istotnym wzrostem liczby składanych wniosków, czas oczekiwania na wydanie informacji klasyfikacyjnej uległ znaczącemu wydłużeniu.”

W praktyce wygląda to tak, że aktualnie (niniejszy artykuł powstał we wrześniu 2022 roku) wydawane są opinie do wniosków, które wysłano na etapie grudnia 2021/stycznia 2022 roku. Ponadto, jeśli zadzwonimy do Ośrodka, to usłyszymy, że jeżeli wysłaliśmy nasz wniosek na etapie lutego lub marca to nie dostaniemy naszej opinii w tym roku. Podkreślić należy również, że możemy czekać wiele miesięcy na naszą opinię, a będzie ona niepełna lub urzędnik postanowił nadać zbyt ogólny kod dla naszych usług. Tak więc taka opinia, nawet po wielu miesiącach czekania może być bezwartościowa.

Ustawodawca, tworząc system prawny w naszym kraju, doprowadził do patologicznej sytuacji, w której, aby poznać właściwą stawkę ryczałtu dla naszych usług, musimy udać się do dwóch oddzielnych instytucji, z czego jedna nie ma z góry określonego czasu na wydanie swojej opinii i cały proces może trwać ponad rok. Absurdu dokłada fakt, że Dyrektor KIS-u określa kody PKWiU na gruncie podatku VAT, natomiast na gruncie podatku dochodowego udaje, że nie jest do tego właściwy.

Podsumowując, czy nadal warto składać zapytania do GUS-u, jeżeli chcą Państwo uzyskać opinię dotyczącą kodu PKWiU dla Państwa działalności? W mojej ocenie, dla większości działalności tak. Polskie prawo obecnie nie oferuje nam innej możliwości, także jeżeli chcą Państwo skorzystać z ryczałtu, a nie są pewni właściwej stawki, to zalecam Państwu uzbrojenie się ogromne ilości cierpliwości.

Kamil Przybyła, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA