REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta deklaracji PIT – jak to zrobić. Zasady, termin, skutki

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Korekta deklaracji PIT – jak to zrobić. Zasady, termin, skutki
Korekta deklaracji PIT – jak to zrobić. Zasady, termin, skutki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Popełniłeś błąd w rocznym zeznaniu podatkowym? Zapomniałeś odliczyć ulgę podatkową? Możesz skorygować PIT-a. Co trzeba wiedzieć o korekcie deklaracji PIT?

Kiedy należy złożyć korektę deklaracji PIT 

Jeśli składając deklarację podatkową popełniłeś błąd, np. poprzez pominięcie jakiejś ulgi, zaniżenie kwoty przychodu, dochodu, podatku do zapłaty, to powinieneś złożyć korektę deklaracji podatkowej. Dotyczy to także deklaracji składanych poprzez usługę Ministerstwa Finansów oraz w przypadku automatycznego złożenia deklaracji poprzez usługę Twój e-PIT
Zeznanie PIT można korygować przez 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin na jego złożenie (czyli przez 5 lat od końca 2023 roku). A zatem korekty do rocznych zeznań PIT za 2022 rok można składać do końca 2028 roku. 

Autopromocja

Korekta PIT krok po kroku 

Należy rozpocząć od ponownego wypełnienia deklaracji podatkowej za 2022 r. i zaznaczyć „korektę” jako cel złożenia deklaracji. Druk wypełnia się wszystkimi poprawnymi kwotami, wynikającymi z rozliczenia roku. Należy wypełnić nie tylko niepoprawnie wypełnione pola, ale także wszystkie pozostałe. Podatnik, który złożył pierwotną deklarację w programie Twój e-PIT będzie miał wypełnione wszystkie dotychczasowe dane, więc może zmienić jedynie te informacje, które chce aktualnie poprawić.  

Ponowny błąd w deklaracji 

Deklaracje podatkową można wielokrotnie korygować. Istotnym jest, aby korektę deklaracji przeprowadzić w okresie, gdy organ podatkowy nie rozpoczął jeszcze postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Ponadto można przeprowadzić korektę w trakcie czynności sprawdzających. Organ podatkowy informuje w piśmie o procedurze jaką przeprowadza, np. czy są to czynności sprawdzające, czy kontrola podatkowa.  

Korekta deklaracji podatkowej, a czynny żal 

Czynny żal stanowi dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego i dotyczy np. sytuacji, gdy podatnik nie złożył w wymaganym terminie deklaracji podatkowej lub nie zapłacił podatku w terminie. 
Z kolei, korekta deklaracji podatkowej dotyczy sytuacji, gdy w deklaracji występują błędy rachunkowe i oczywiste omyłki lub np. gdy wypełniono ją niezgodnie z wymaganiami. 

Korekta deklaracji podatkowej, a odsetki 

Odsetki za zwłokę będą wymagane, jeżeli kwoty wynikające z korygowanego zeznania różnią się od pierwotnych w ten sposób, że jest większa zaległość w podatku rocznym niż pierwotna, wyższa nadpłata niż pierwotna, otrzymana z urzędu skarbowego w 2023 r. lub wyższa zaliczka niż zapłacona w trakcie 2022 r. Warto pamiętać, że przez pierwsze 6 miesięcy liczone od terminu na złożenie deklaracji PIT nalicza się odsetki za zwłokę w obniżonej wartości o 50%. Natomiast od 3 listopada 2023 r. odsetki wynoszą pełną ich wartość za cały okres zaległości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak dokonać korekty deklaracji podatkowej? 

Korekty deklaracji podatkowej można dokonać na kilka sposobów poprzez wizytę w urzędzie skarbowym, listownie, a także korzystając z usługi Twój e-PIT. Forma korekty wynika z możliwości złożenia danego PIT. Korekta nie musi jednak być przygotowana w ten sam sposób co pierwotny PIT.

Korekta deklaracji podatkowej, a PIT-37 

Okres przedawnienia złożenia korekty deklaracji PIT-37 trwa 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.  Korektę warto składać do momentu, w którym nie nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego. Korekta deklaracji PIT-37 pozwala uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej za zaistniałe błędy w deklaracji po spełnieniu przesłanek ustawowych. Korekty dokonuje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że celem złożenia deklaracji jest korekta oraz z poprawionymi błędami. 

Miejscem właściwym w PIT -37 do oznaczenia deklaracji jako korekty jest część A punkt 10 – miejsce i cel składania zeznania. Jeżeli składasz korektę deklaracji PIT-37 pamiętaj, aby posiadać potwierdzenie nadania korekty deklaracji albo UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) w przypadku składania korekty deklaracji w formie elektronicznej. 

Korekta deklaracji PIT, a wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem 

Podatnik ma możliwość zmianę rozliczenia z indywidulanego na rozliczenie z małżonkiem, a także jako rodzic samotnie wychowujący dziecko oraz na odwrót. 

Korekta deklaracji podatkowej, a przekazanie 1,5% na Organizację Pożytku Publicznego 

Podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej celem przekazania 1,5% dla wskazanej Organizacji pożytku publicznego, jeżeli złożył deklarację podatkową w wymaganym terminie oraz gdy złożył korektę deklaracji w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Ponadto wymagane jest zapłacenie podatku w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP maksymalnie w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. 

Korekta deklaracji PIT a ulgi 

Termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2022 rok minął 2 maja 2023 r. Jeżeli jednak podatnik złożył deklaracje i nie uwzględnił przysługujących mu ulg to może je wykazać w korekcie zeznania podatkowego. 

Korekta PIT-a - co jeszcze trzeba wiedzieć

Wypełniając formularz w pozycji oznaczonej jako „cel złożenia zeznania” należy zaznaczyć opcję - korekta deklaracji. Do wyboru jest forma korekty zeznania, mająca swoją podstawę w art. 81 Ordynacji podatkowej lub korekta zeznania składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, określona w art. 81b § 1a Ordynacji podatkowej. 

Od 2016 roku nie ma obowiązku załączania druku ORD-ZU do swojej korekty, w którym to należało uzasadnić przyczynę korekty, chyba że sytuacja dotyczy korekty zeznania składanej w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, to wówczas należy ją uzasadnić. 

Osoba składająca korektę zeznania podatkowego musi koniecznie pamiętać o złożeniu swojego podpisu, w przeciwnym wypadku złożenie deklaracji bez podpisu nie będzie stanowiło oświadczenia podatnika. Brak podpisu pod deklaracją nie jest elementem podlegającym korekcie, co może skutkować odpowiedzialnością podatnika za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie. 

Korektę deklaracji należy złożyć na druku, obowiązującym w roku, za który się ją przeprowadza. 

Złożenie korekty deklaracji PIT zgodnie z treścią wezwania wynikającego z czynności korygujących lub w trakcie ich trwania nie stanowi podstawy do otrzymania mandatu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA