| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Z końcem lutego upływa termin na złożenie przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. W związku z tym, że w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, czas na złożenie deklaracji został przedłużony do 2 marca.

Aby nie narazić się na karę grzywny, najpóźniej w pierwszy poniedziałek marca, tj. 2 marca płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełnięce funkcji płatnika muszą przesłać druki urzędom skarbowym oraz podatnikom.

Obowiązek ten dotyczy następujących informacji podatkowych:

- PIT-8C – informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych;

- PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy;

- PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;

- IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Wzory formularzy PIT

Ponadto z końcem lutego upływa termin na złożenia przez płatnika (pracodawcę) druku PIT-40. Jest to roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika. Pracodawca składa takie zeznanie, jeżeli pracownik  zwróci się z wnioskiem o rozliczenie  za niego rocznego zeznania podatkowego.

Powyższe druki należy przesłać do urzędu skarbowego w postaci dokumentu elektronicznego. Takie wymóg nałożyła na płatników nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563). PIT-y w wersji papierowej do końca stycznia mogli złożyć płatnicy, którzy sporządzają informacje za rok podatkowy dla co najwyżej pięciu podatników (osób fizycznych). Jeżeli tego nie uczynili, muszą złożyć dokumenty w wersji elektronicznej.

Bezwzględnie wersją elektroniczną muszą posługiwać się biura rachunkowe obsługujące płatników.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Składane do urzędu skarbowego dokumentu elektroniczne powinny być podpisane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym (tzw. BPE). Płatnicy oraz podmioty niepełniący funkcji płatnika będący osobami fizycznymi mogą składać e-deklaracje bez konieczności stosowania BPE podpisując je danymi autoryzującymi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2012 r. poz. 1537, z późn. zm.). Dane autoryzujące to identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL; pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia praz kwota przychodu wskazana w odpowiedniej deklaracji za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są przesyłane deklaracje lub podania (albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy płatnik takiej deklaracji lub podania nie składał).

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Obowiązek składania informacji podatkowych za pomocą dokumentów elektronicznych dotyczy jedynie druków składanych w urzędach skarbowych. W związku z tym płatnik-pracodawca, który przekazuje PITy podatnikom-pracownikom, w dalszym ciągu może korzystać z tradycyjnej papierowej formy. Na życzenie pracownika PIT może zostać wysłany na jego adres e-mail. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że w takim wypadku ma obowiązek podpisać PIT podpisem elektronicznym. Nie można zatem uznać za przekazanie PITa podatnikowi, przesłania na jego adres e-mail skanu papierowej deklaracji – taki dokument nie będzie zawierał oryginalnego podpisu płatnika. 

Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie złoży wymaganych druków albo nie zrobi tego w ustawowym terminie lub wykaże nieprawdziwe dane, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »