Upływa termin składania przez płatników informacji PIT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Aby nie narazić się na karę grzywny, najpóźniej w pierwszy poniedziałek marca, tj. 2 marca płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełnięce funkcji płatnika muszą przesłać druki urzędom skarbowym oraz podatnikom.
Obowiązek ten dotyczy następujących informacji podatkowych:
- PIT-8C – informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych;
- PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy;
- PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;
- IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.
Ponadto z końcem lutego upływa termin na złożenia przez płatnika (pracodawcę) druku PIT-40. Jest to roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika. Pracodawca składa takie zeznanie, jeżeli pracownik zwróci się z wnioskiem o rozliczenie za niego rocznego zeznania podatkowego.
Powyższe druki należy przesłać do urzędu skarbowego w postaci dokumentu elektronicznego. Takie wymóg nałożyła na płatników nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563). PIT-y w wersji papierowej do końca stycznia mogli złożyć płatnicy, którzy sporządzają informacje za rok podatkowy dla co najwyżej pięciu podatników (osób fizycznych). Jeżeli tego nie uczynili, muszą złożyć dokumenty w wersji elektronicznej.
Bezwzględnie wersją elektroniczną muszą posługiwać się biura rachunkowe obsługujące płatników.
Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD
Składane do urzędu skarbowego dokumentu elektroniczne powinny być podpisane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym (tzw. BPE). Płatnicy oraz podmioty niepełniący funkcji płatnika będący osobami fizycznymi mogą składać e-deklaracje bez konieczności stosowania BPE podpisując je danymi autoryzującymi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2012 r. poz. 1537, z późn. zm.). Dane autoryzujące to identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL; pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia praz kwota przychodu wskazana w odpowiedniej deklaracji za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są przesyłane deklaracje lub podania (albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy płatnik takiej deklaracji lub podania nie składał).
Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.
Obowiązek składania informacji podatkowych za pomocą dokumentów elektronicznych dotyczy jedynie druków składanych w urzędach skarbowych. W związku z tym płatnik-pracodawca, który przekazuje PITy podatnikom-pracownikom, w dalszym ciągu może korzystać z tradycyjnej papierowej formy. Na życzenie pracownika PIT może zostać wysłany na jego adres e-mail. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że w takim wypadku ma obowiązek podpisać PIT podpisem elektronicznym. Nie można zatem uznać za przekazanie PITa podatnikowi, przesłania na jego adres e-mail skanu papierowej deklaracji – taki dokument nie będzie zawierał oryginalnego podpisu płatnika.
Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie złoży wymaganych druków albo nie zrobi tego w ustawowym terminie lub wykaże nieprawdziwe dane, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat