reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Upływa termin składania przez płatników informacji PIT

Z końcem lutego upływa termin na złożenie przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. W związku z tym, że w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, czas na złożenie deklaracji został przedłużony do 2 marca.

Aby nie narazić się na karę grzywny, najpóźniej w pierwszy poniedziałek marca, tj. 2 marca płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełnięce funkcji płatnika muszą przesłać druki urzędom skarbowym oraz podatnikom.

Obowiązek ten dotyczy następujących informacji podatkowych:

- PIT-8C – informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych;

- PIT-11 – informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy;

- PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich;

- IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Wzory formularzy PIT

Ponadto z końcem lutego upływa termin na złożenia przez płatnika (pracodawcę) druku PIT-40. Jest to roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika. Pracodawca składa takie zeznanie, jeżeli pracownik  zwróci się z wnioskiem o rozliczenie  za niego rocznego zeznania podatkowego.

Powyższe druki należy przesłać do urzędu skarbowego w postaci dokumentu elektronicznego. Takie wymóg nałożyła na płatników nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1563). PIT-y w wersji papierowej do końca stycznia mogli złożyć płatnicy, którzy sporządzają informacje za rok podatkowy dla co najwyżej pięciu podatników (osób fizycznych). Jeżeli tego nie uczynili, muszą złożyć dokumenty w wersji elektronicznej.

Bezwzględnie wersją elektroniczną muszą posługiwać się biura rachunkowe obsługujące płatników.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Składane do urzędu skarbowego dokumentu elektroniczne powinny być podpisane przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym (tzw. BPE). Płatnicy oraz podmioty niepełniący funkcji płatnika będący osobami fizycznymi mogą składać e-deklaracje bez konieczności stosowania BPE podpisując je danymi autoryzującymi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2012 r. poz. 1537, z późn. zm.). Dane autoryzujące to identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL; pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia praz kwota przychodu wskazana w odpowiedniej deklaracji za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są przesyłane deklaracje lub podania (albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy płatnik takiej deklaracji lub podania nie składał).

Jak sporządzić i przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2014 r.

Obowiązek składania informacji podatkowych za pomocą dokumentów elektronicznych dotyczy jedynie druków składanych w urzędach skarbowych. W związku z tym płatnik-pracodawca, który przekazuje PITy podatnikom-pracownikom, w dalszym ciągu może korzystać z tradycyjnej papierowej formy. Na życzenie pracownika PIT może zostać wysłany na jego adres e-mail. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że w takim wypadku ma obowiązek podpisać PIT podpisem elektronicznym. Nie można zatem uznać za przekazanie PITa podatnikowi, przesłania na jego adres e-mail skanu papierowej deklaracji – taki dokument nie będzie zawierał oryginalnego podpisu płatnika. 

Płatnik, który wbrew obowiązkowi nie złoży wymaganych druków albo nie zrobi tego w ustawowym terminie lub wykaże nieprawdziwe dane, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama