REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2019 r. można odliczyć darowizny na szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Grant Thornton
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.
Od 2019 r. można odliczyć darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe /fot. Fotolia
Od 2019 r. można odliczyć darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem roku 2019 wprowadzona została nowa preferencja podatkowa, tj. możliwość odliczenia darowizny na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Nowa ulga podatkowa, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, choć skorzystać z niej może każdy podatnik, najkorzystniejsza jest dla producentów.

Autopromocja

Odliczenie darowizn od dochodu nie jest rozwiązaniem nowym; również w rozliczeniach za ubiegłe lata, w tym rozliczając PIT lub CIT za 2018 r., można zmniejszyć podstawę opodatkowania o 6% (podatnicy PIT) lub 10% (CIT). Począwszy jednak od rozliczenia za 2019 r. do grupy podmiotów, których obdarowanie będzie szczególnie korzystne, dołączyły szkoły prowadzące kształcenie zawodowe.

Szkoły z bonusem podatkowym

Podstawą ulgi są punkty nowo dodane do art. 26 Ustawy PIT oraz art. 18 Ustawy CIT. Przepisy o odliczeniach od dochodu od dawna stanowią, że podatnik może obniżyć podstawę opodatkowania (dochód) o określone kwoty, w tym darowizn:

- przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rzecz określonych organizacji (w uproszczeniu – dla organizacji pożytku publicznego); a także

- na cele kultu religijnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

w obu przypadkach (łącznie) do wysokości nieprzekraczającej 6% dochodu w przypadku podatników PIT, zaś dla osób prawnych (CIT) – 10%.

Wprowadzenie nowej preferencji podatkowej łatwo było przeoczyć – nic dziwnego, skoro jego podstawą nie była żadna z obszernych ustaw nowelizujących podatki dochodowe, ale ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. W tej szerszej reformie systemu oświaty przewidziano podatkową zachętę do wspierania szkolnictwa.

Jednak nie każda szkoła skorzysta. Zgodnie z treścią nowych przepisów (art. 18 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT i art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d Ustawy PIT), aby darowizna obniżyła podstawę opodatkowania, musi spełniać warunki odnośnie:

- Muszą to być określone w przepisie placówki, przede wszystkim publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Są to jednostki prowadzące kształcenie w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (nie każda specjalizacja szkoły gwarantuje skorzystanie z preferencji).

- Przepisy wskazują wprost, że darowizna musi być przeznaczona „na cele kształcenia zawodowego”.

Odliczenie „na finiszu”, czyli już od dochodu

Co warto podkreślić, darowizny pomniejszają dochód, a więc wielkość już uwzględniająca rozliczenia „na wcześniejszym etapie”, takie jak ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów czy konieczność przyporządkowania kosztów do dochodów zwolnionych z opodatkowania.

W praktyce wykorzystują to np. podatnicy działający w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE, niedawno zastąpionych przez „Polską Strefę Inwestycji”, czyli decyzję o wsparciu, którą można uzyskać zasadniczo w dowolnym miejscu).

Polecamy: Komplet podatki 2019

Są to często podmioty prowadzące działalność „zwolnioną” (np. zlokalizowaną w SSE), oraz, w innym zakładzie lub zakładach, „opodatkowaną” – rozliczaną na zasadach ogólnych. Koszty uzyskania przychodów związane z działalnością zwolnioną z opodatkowania (oraz odpowiednio przyporządkowana część kosztów „ogólnych”) nie mogą pomniejszać dochodu z pozostałej, opodatkowanej, działalności.

Przepisy nie określają jednak, z jakiego źródła mają być sfinansowane darowizny pomniejszające dochód; jednocześnie wynika z nich wprost, że obniżeniu podlega dochód stanowiący podstawę opodatkowania. Oznacza to, że darowizną sfinansowaną z dochodu zwolnionego z podatku można obniżyć dochód opodatkowany PIT lub CIT.

Dalsza ciąg artykułu o darowiznach na szkoły prowadzące kształcenie zawodowe

Źródło: Grant Thornton

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA