REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe w 2023 r. Co można odliczyć?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Ulgi podatkowe 2023 - co można odliczyć?
Ulgi podatkowe 2023 - co można odliczyć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi podatkowe, a także inne dostępne odliczenia są świetnym sposobem na obniżenie podatku. Dlatego najwyższy czas, aby rozwiać wątpliwości odnośnie tego, co można odliczyć od podatku w 2023 roku, a także jakie ulgi PIT należą się za rok 2022.

Ulgi podatkowe 2023 - w jaki sposób obniżyć podatek?

Każdy, kto rozpocznie wypełnianie PIT 2023 w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę na to, jakie ulgi podatkowe mu przysługują, aby zmniejszyć wartość podatku za 2022 rok. Rozpoczynając owe procedury należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją dwa rodzaje odliczeń, a mianowicie takie, które:
- możemy odliczyć od dochodu,
- możemy odliczyć od podatku.

Autopromocja

Poniżej prezentujemy opis 4 najbardziej popularne ulgi, z których korzystają Polacy oraz listę pozostałych ulg dostępnych przy rozliczaniu 2022 roku.

Ulga internetowa 2023

Niestety nie każdemu przysługuje możliwość skorzystania z ulgi internetowej, a więc w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czy jest się w grupie, która ma możliwość skorzystania z niej. Mowa tutaj o podmiotach, które opłacają internet oraz ponoszą z tego tytułu również inne wydatki. Tutaj istotną kwestią jest osoba wymieniona na fakturze, a także osoba, która podpisała umowę na zakup usług internetowych.

Z ulgi można skorzystać pod warunkiem, że korzystano z niej w roku poprzednim, bądź skorzysta się z niej pierwszy raz. Otóż ulga ta jest możliwa do wykorzystania wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata.

Aby jeszcze uściślić grono osób, którym przysługuje możliwość odliczenia ulgi na Internet zaznaczymy, iż opcja ta dotyczy podatników, którzy rozliczają się na konkretnych formularzach, a mianowicie mowa o PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozliczeniu za rok 2022 maksymalna kwota odliczenia wynosi 760 zł na osobę.

Ulga rehabilitacyjna 2023

Ulga rehabilitacyjna to kolejna popularna w Polsce ulga podatkowa, w której odliczane są wydatki na cele rehabilitacyjne, jak również wydatki dotyczące ułatwienia wykonywania czynności życiowych, które zostały poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, bądź podatnika, który utrzymuje osoby niepełnosprawne.

Warunkiem do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne /ułatwienie czynności życiowych jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną odpowiedniego orzeczenia lekarskiego, bądź zaświadczenia o konieczności stosowania leków.

UWAGA! Limit dochodu osoby niepełnosprawnej, który w 2022 roku uprawnia opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów wynosi 16 061,28 zł (w 2022 r. renta socjalna wynosi 1338,44 zł).

Ulga prorodzinna 2023

Z ulgi prorodzinnej skorzystać mogą przede wszystkim rodzice dzieci małoletnich, bądź w niektórych przypadkach pełnoletnich dzieci. Pisząc o dzieciach pełnoletnich, konieczne jest zwrócenie uwagi na art. 6 ust. 4C pkt 2 i 3 ustawy o PIT, gdzie jest mowa o dzieciach pełnoletnich, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także dzieciach pełnoletnich poniżej 25 roku życia, które jeszcze się uczą. W tym drugim przypadku bardzo ważne jest, aby dochody pełnoletniego uczącego się dziecka nie przekroczyły kwoty 16 061,28 zł.

Wypłacana kwota jest uzależniona wyłącznie od ilości posiadanych dzieci i tym sposobem jest to:
- 1112,04 zł za rok przy jednym dziecku,
- 2224,08 zł za rok przy dwójce dzieci,
- 4224,12 zł za rok przy trójce dzieci,
- w przypadku czwórki lub większej ilości dzieci sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż na pierwszą dwójkę wynosi po 1112,04 zł +  na trzecie 2000,04 zł + na czwarte 2700 zł + na każde kolejne 2700 zł.

Powyższa lista dotyczy wyłącznie dzieci, na które przysługuje ulga.

Ulga termomodernizacyjna 2023

Ulga termomodernizacyjna dotyczy właścicieli nieruchomości, w których została przeprowadzona termomodernizacja. Konieczne jednak jest bazowanie na fakturach za owe wydatki, ale tylko te, które dotyczą danego roku rozliczeniowego. Następnie po zsumowaniu danych kwot, należy sumę uwzględnić w rozliczeniu w dokumencie PIT/O, część B „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

W ramach ulgi modernizacyjnej można odliczyć m.in.:
- instalację fotowoltaiczną + osprzęt,
- przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej,
- instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego i olejowego,
- montaż pompy ciepła,
- wymianę okien i drzwi oraz bram garażowych,
- ocieplenie oraz modernizację budynku,
- rekuperację, itp.

UWAGA! Z opisywanej ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Tak więc nawet w sytuacji, kiedy dany dom ma kilku właścicieli, każdy ma możliwość do odliczenia maksymalnie 53 000 zł. Natomiast jeśli jedna osoba posiada kilka nieruchomości, w których wykonała termomodernizacji, może odliczyć maksymalnie wspomniane już 53 000 zł za wszystkie.

Pozostałe ulgi podatkowe, które można odliczyć to:
- Ulga dla młodych
- Ulga dla krwiodawców
- Ulga na nowe technologie
- Ulga odsetkowa
- Darowizny kościelne
- Darowizny na cele pożytku publicznego
- Darowizny na cele edukacyjne dla szkół
- Zwrot niezależnie pobranych świadczeń
- Odliczenie składek społecznych
- Odliczenie składek zdrowotnych
- Wpłaty na IKZE
- Darowizna na cele walki z COVID-19
- Darowizna komputerów przenośnych (tabletów i laptopów) na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe
- Ulga dla pracujących seniorów

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kamila
    2023-01-29 15:41:48
    Kiedy miałam problem natury notarialnej zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Doświadczenie i specjalistyczna wiedza.
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

REKLAMA