Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe w 2023 r. Co można odliczyć?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Ulgi podatkowe 2023 - co można odliczyć?
Ulgi podatkowe 2023 - co można odliczyć?
Shutterstock
Ulgi podatkowe, a także inne dostępne odliczenia są świetnym sposobem na obniżenie podatku. Dlatego najwyższy czas, aby rozwiać wątpliwości odnośnie tego, co można odliczyć od podatku w 2023 roku, a także jakie ulgi PIT należą się za rok 2022.

Ulgi podatkowe 2023 - w jaki sposób obniżyć podatek?

Każdy, kto rozpocznie wypełnianie PIT 2023 w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę na to, jakie ulgi podatkowe mu przysługują, aby zmniejszyć wartość podatku za 2022 rok. Rozpoczynając owe procedury należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją dwa rodzaje odliczeń, a mianowicie takie, które:
- możemy odliczyć od dochodu,
- możemy odliczyć od podatku.

Poniżej prezentujemy opis 4 najbardziej popularne ulgi, z których korzystają Polacy oraz listę pozostałych ulg dostępnych przy rozliczaniu 2022 roku.

Ulga internetowa 2023

Niestety nie każdemu przysługuje możliwość skorzystania z ulgi internetowej, a więc w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czy jest się w grupie, która ma możliwość skorzystania z niej. Mowa tutaj o podmiotach, które opłacają internet oraz ponoszą z tego tytułu również inne wydatki. Tutaj istotną kwestią jest osoba wymieniona na fakturze, a także osoba, która podpisała umowę na zakup usług internetowych.

Z ulgi można skorzystać pod warunkiem, że korzystano z niej w roku poprzednim, bądź skorzysta się z niej pierwszy raz. Otóż ulga ta jest możliwa do wykorzystania wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata.

Aby jeszcze uściślić grono osób, którym przysługuje możliwość odliczenia ulgi na Internet zaznaczymy, iż opcja ta dotyczy podatników, którzy rozliczają się na konkretnych formularzach, a mianowicie mowa o PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rozliczeniu za rok 2022 maksymalna kwota odliczenia wynosi 760 zł na osobę.

Ulga rehabilitacyjna 2023

Ulga rehabilitacyjna to kolejna popularna w Polsce ulga podatkowa, w której odliczane są wydatki na cele rehabilitacyjne, jak również wydatki dotyczące ułatwienia wykonywania czynności życiowych, które zostały poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, bądź podatnika, który utrzymuje osoby niepełnosprawne.

Warunkiem do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne /ułatwienie czynności życiowych jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną odpowiedniego orzeczenia lekarskiego, bądź zaświadczenia o konieczności stosowania leków.

UWAGA! Limit dochodu osoby niepełnosprawnej, który w 2022 roku uprawnia opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów wynosi 16 061,28 zł (w 2022 r. renta socjalna wynosi 1338,44 zł).

Ulga prorodzinna 2023

Z ulgi prorodzinnej skorzystać mogą przede wszystkim rodzice dzieci małoletnich, bądź w niektórych przypadkach pełnoletnich dzieci. Pisząc o dzieciach pełnoletnich, konieczne jest zwrócenie uwagi na art. 6 ust. 4C pkt 2 i 3 ustawy o PIT, gdzie jest mowa o dzieciach pełnoletnich, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także dzieciach pełnoletnich poniżej 25 roku życia, które jeszcze się uczą. W tym drugim przypadku bardzo ważne jest, aby dochody pełnoletniego uczącego się dziecka nie przekroczyły kwoty 16 061,28 zł.

Wypłacana kwota jest uzależniona wyłącznie od ilości posiadanych dzieci i tym sposobem jest to:
- 1112,04 zł za rok przy jednym dziecku,
- 2224,08 zł za rok przy dwójce dzieci,
- 4224,12 zł za rok przy trójce dzieci,
- w przypadku czwórki lub większej ilości dzieci sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż na pierwszą dwójkę wynosi po 1112,04 zł +  na trzecie 2000,04 zł + na czwarte 2700 zł + na każde kolejne 2700 zł.

Powyższa lista dotyczy wyłącznie dzieci, na które przysługuje ulga.

Ulga termomodernizacyjna 2023

Ulga termomodernizacyjna dotyczy właścicieli nieruchomości, w których została przeprowadzona termomodernizacja. Konieczne jednak jest bazowanie na fakturach za owe wydatki, ale tylko te, które dotyczą danego roku rozliczeniowego. Następnie po zsumowaniu danych kwot, należy sumę uwzględnić w rozliczeniu w dokumencie PIT/O, część B „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

W ramach ulgi modernizacyjnej można odliczyć m.in.:
- instalację fotowoltaiczną + osprzęt,
- przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej,
- instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego i olejowego,
- montaż pompy ciepła,
- wymianę okien i drzwi oraz bram garażowych,
- ocieplenie oraz modernizację budynku,
- rekuperację, itp.

UWAGA! Z opisywanej ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Tak więc nawet w sytuacji, kiedy dany dom ma kilku właścicieli, każdy ma możliwość do odliczenia maksymalnie 53 000 zł. Natomiast jeśli jedna osoba posiada kilka nieruchomości, w których wykonała termomodernizacji, może odliczyć maksymalnie wspomniane już 53 000 zł za wszystkie.

Pozostałe ulgi podatkowe, które można odliczyć to:
- Ulga dla młodych
- Ulga dla krwiodawców
- Ulga na nowe technologie
- Ulga odsetkowa
- Darowizny kościelne
- Darowizny na cele pożytku publicznego
- Darowizny na cele edukacyjne dla szkół
- Zwrot niezależnie pobranych świadczeń
- Odliczenie składek społecznych
- Odliczenie składek zdrowotnych
- Wpłaty na IKZE
- Darowizna na cele walki z COVID-19
- Darowizna komputerów przenośnych (tabletów i laptopów) na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe
- Ulga dla pracujących seniorów

 

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kamila
    2023-01-29 15:41:48
    Kiedy miałam problem natury notarialnej zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Doświadczenie i specjalistyczna wiedza.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niedziela 2 kwietnia 2023 r. Czy sklepy będą otwarte?

W niedzielę, 2 kwietnia sklepy będą otwarte. Jest to niedziela handlowa przed Wielkanocą. Następna niedziela handlowa przypada 30 kwietnia 2023 r.

Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym

Rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym - poinformował 31 marca 2023 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak można (było) zostać milionerem w 2023 roku? Wystarczyło 2-3 tys. zł inwestować miesięcznie przez 15 lat

Aby w 2023 roku stać się milionerem wystarczyło przez ostatnich 15 lat inwestować trochę ponad 2-3 tys. zł miesięcznie – sugerują szacunki HRE Investment Trust. I wcale nie trzeba było w tym czasie kupować bitcoinów. Wystarczyły nieruchomości, złoto, obligacje lub szkockie trunki. Najtrudniej w ostatnich latach było budować majątek z pomocą lokat i akcji największych giełdowych spółek. 

Odwrotne obciążenie VAT - zmiany od 1 kwietnia 2023 r.

Ministerstwo Finansów informuje, że odwrotne obciążenie VAT będzie stosowane do giełdowych transakcji dotyczących gazu, energii i uprawnień do emisji CO2. Nowe przepisy w tym zakresie mają charakter przepisów epizodycznych i będą obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r.

Ukraińcy z numerem PESEL ze statusem UKR mogą ubiegać się o zezwolenia na pobyt czasowy

Od 31 marca 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej - poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Uchwała NSA - zawieszenie terminów w administracji w trakcie pandemii

27 marca Naczelny Sąd Administracyjny zajął się bardzo istotną sprawą, która dotyczyła regulacji zagadnienia zawieszenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych na gruncie tzw. ustawy covidowej. Należy wskazać, iż powyższy temat pozostawał obiektem sporu między podatnikami a fiskusem i znaczna część spraw z tym związana oczekuje nadal na rozstrzygnięcie przez sądy administracyjne.

Podwyżka wynagrodzeń pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wstecznie od 1 stycznia 2023 r. Ile zarabia się w KPRM?

Wstecznie – od 1 stycznia 2023 r. - wzrosły „widełki” (czyli minimalne i maksymalne stawki) wynagrodzeń zasadniczych pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na poszczególnych stanowiskach. Tak wynika z opublikowanego 30 marca 2023 r. rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Dz. U. 2023, poz. 609). Rozporządzenie to zostało podpisane przez premiera Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw tego samego dnia, w którym projekt tego rozporządzenia został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Kredyt z WIBOR-em. Czy można go podważyć, tak jak kredyt frankowy? KNF: zarzuty wobec WIBOR są instrumentalne

"Przy kredytach opartych o wskaźnik WIBOR wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski ze sprawy frankowej, że jeśli nie będzie odpowiednio wczesnej i stanowczej reakcji instytucji, które mają stać na straży stabilności sektora finansowego, sytuacja może się wymknąć spod kontroli” – powiedział PAP Biznes Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. 

Bezrobocie w Polsce 2023. Ile wynosi? Będzie spadać, czy rosnąć?

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5%. Oznacza to, że na 1,2 mln osób w wieku produkcyjnym, 64,1 tysiące było bezrobotnych. Każdego miesiąca sytuacja się poprawia.

Zmiana sposobu wykorzystania leasingowanego samochodu. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

Zmiana przeznaczenia pojazdu samochodowego na wykorzystywany również do celów innych niż działalność gospodarcza wymaga korekty podatku naliczonego odliczonego przy jego nabyciu. Obniżenia kwoty podatku naliczonego dokonuje się wówczas w wartości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Podatnicy mają jednak wątpliwości, czy zasady te znajdują również odpowiednie zastosowanie do pojazdów użytkowanych na podstawie umów leasingu.

Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy a VAT

Uiszczana przez abonenta kwota pieniężna, określana jako roszczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie usług. Dlatego jej zapłata powinna być rozliczona w VAT. Takie stanowisko zajął w styczniu 2023 r. Szef KAS, zmieniając kilka interpretacji na ten temat uznających to dotychczas świadczenie za odszkodowanie niepodlegające VAT.

ZUS zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorca może dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uwaga: może być na to tylko kilka dni, w zależności od dnia złożenia rozliczenia rocznego.

Emerytury 2023 - od 1 kwietnia emerytury obliczane przez ZUS będą niższe

Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - od 1 kwietnia 2023 roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny. wskutek tego emerytury obliczane po 1 kwietnia 2023 roku będą niższe o ponad 6 proc. Zmiana nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę.

2 mld zł z na inwestycje w produkcję amunicji w Polsce. Narodowy Program Amunicyjny

Zobowiązaliśmy się w najbliższym czasie przeznaczyć do 2 mld zł ze środków publicznych na Narodowy Program Amunicyjny; to zobowiązanie, które zwiększy potencjał do pozyskania arsenału amunicyjnego i jego produkcji w Polsce - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2023 r..

Ulga CSR (sponsoringowa) - kryterium niezarobkowej działalności

Niezarobkowa działalność podmiotu sponsorowanego jest głównym kryterium dla zastosowania ulgi dla wspierających sport, kulturę i edukację (ulga sponsoringowa, ulga CSR). Jak trzeba oceniać charakter działalności podmiotu sponsorowanego?

Wydatki promocyjne a odliczenie VAT. Jak to jest w gminie?

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki z tytułu zakupu materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów małej wartości, a także wydatki poniesione w związku z organizacją jarmarku i zamieszczeniem życzeń świątecznych w gazecie lokalnej.

Wynagrodzenia kadry kierowniczej mogą stanowić koszt kwalifikowany w uldze B+R

Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.

Stopy procentowe NBP 2023/2024. Kiedy zaczną spadać?

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

e-Doręczenia - od kiedy? Usługi zaufania najpóźniej od 1 stycznia 2024 r.

W lutym 2023 roku rząd podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów zobowiązujących firmy do wdrożenia usługi e-Doręczeń. Zresztą nie pierwszy raz. Według aktualnych informacji elektroniczna komunikacja z urzędami ruszy nie później niż z początkiem stycznia 2024 r. Ponadto komunikat wskazujący konkretną datę implementacji odpowiednich systemów zostanie opublikowany w dzienniku ustaw z przynajmniej 90-dniowym wyprzedzeniem, a organizacje figurujące w KRS będą zmuszone dostosować się do zmian legislacyjnych w ciągu 30 dni. 

Dwie duże nowelizacje kodeksu pracy w 2023 roku. Kiedy wejdą w życie liczne zmiany w prawie pracy? Najważniejsze nowości dla pracowników i pracodawców (lista)

Na wejście w życie oczekują dwie duże nowelizacje kodeksu pracy – jedna dotyczy pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników a druga wdraża do kodeksu pracy dwie unijne dyrektywy (m.in. zmiany w umowie na okres próbny, umowach na czas określony, nowy urlop opiekuńczy, dłuższe przerwy w pracy, zmiany dot. zasiłku macierzyńskiego i wiele innych). Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy? Które z tych zmian są najważniejsze dla pracowników i pracodawców?

Będzie ustawa dla frankowiczów? Ministerstwo Finansów pracuje nad "prawnym uregulowaniem kwestii kredytów w CHF"

Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała 27 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg. Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

Efektywne stawki PIT, CIT, VAT w Polsce w 2023 roku. Ile wynoszą?

Po zmianach podatkowych w 2022 roku efektywna stawka PIT wynosi w Polsce 8,47 proc. – powiedział 28 marca 2023 r. na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Pismo urzędowe z Niemiec. Co trzeba zrobić?

Dostałeś pismo urzędowe z Niemiec na polski adres? Nie wyrzucaj go do kosza! Poważnie potraktuj takie pismo, tak jakby pochodziło z polskiego urzędu. Co trzeba zrobić w takim przypadku?

Wiceminister rolnictwa: dopłaty do sprzedaży zbóż wyniosą 150-250 zł za tonę

Jak poinformował 28 marca 2023 r. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, dopłaty do sprzedaży zbóż będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zboża - zależnie od regionu. Z uwagi na aktualną sytuację na rynku zbóż w Polsce (nadmiar zbóż z Ukrainy i spory spadek cen) na dopłaty dla rolników sprzedających zboże zostanie przeznaczonych w sumie 600 mln złotych.