REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT /fot.Shutterstock
Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT /fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do końca kwietnia podatnicy zobowiązani są dokonać rocznego rozliczenia PIT. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały dochód. Warto pamiętać, że istnieje lista darowizn, które przy tej okazji możemy rozliczyć, obniżając w ten sposób wysokość naliczonego podatku. Wśród nich są np. darowizna na krwiodawstwo czy na kult religijny.

Autopromocja

Czym się różni 1% podatku od darowizny?

Na początku warto zaznaczyć różnicę pomiędzy odliczeniem darowizny a możliwością przekazania 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Darowizna jest ulgą podatkową odliczaną od dochodu w zeznaniu rocznym. Wartość darowizny ma wpływ na wysokość należnego podatku i tym samym wpływa na jego obniżenie. – Pamiętajmy o tym, że łączna wartość większości przekazanych darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym 6% dochodu podatnika – wskazuje Aneta Socha, ekspert kadrowo-podatkowy w firmie inFakt.

Z kolei przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego nie obniża wysokości naliczonego podatku. W sytuacji, kiedy podatnik nie chce skorzystać z takiej możliwości, ten 1% trafia po prostu do budżetu państwa.

Podsumowując, darowizna odliczana od dochodu i przekazanie 1% podatku to dwie możliwości, które wzajemnie nie wchodzą sobie w drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są rodzaje darowizn?

Podatnik może w rocznym zeznaniu uwzględnić następujące darowizny:

Darowizna na krwiodawstwo – dotyczy przekazanej krwi, osocza lub innych składników krwi. Dawcom przysługuje 130 złotych za każdy oddany litr. Według przepisów w ciągu roku mężczyzna może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobieta – 1,8 litra. W tej sytuacji rozliczenie w najwyższej możliwej wysokości będzie wynosiło odpowiednio 351 lub 234 złote. Podatnik powinien posiadać dokumenty poświadczające ilość oddanej krwi i przechowywać je przez następne pięć lat. – Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy może wezwać dawcę krwi do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej prawo do rozliczenia tej darowizny – wyjaśnia Aneta Socha.

Darowizna na działalność pożytku publicznego – darowizna może zostać także przekazana na rzecz organizacji (fundacji lub stowarzyszenia) realizujących cele z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Mogą to być np. działalność charytatywna, pomoc społeczna, ochrona praw dziecka itp. Jak podpowiadają eksperci, fundacja lub stowarzyszenie nie musi mieć oficjalnie statusu organizacji pożytku publicznego. Ważna jest praktyczna realizacja celów wskazanych w ustawie. W tym przypadku potwierdzeniem przekazania darowizny powinien być dowód wpłaty na rachunek bankowy. Dla rozliczenia darowizny niepieniężnej potrzebny będzie dowód, który pozwoli na identyfikację darczyńcy, określenie wartość darowizny oraz oświadczenie przyjmującego.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych – w tym przypadku odliczyć od dochodu można darowizny przekazane na cele kultu religijnego oraz na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego. To odliczenie nie jest limitowane procentem uzyskanego dochodu i podatnik może odliczyć wszystkie przekazane na ten cel darowizny do wysokości swojego dochodu. Musi jednak posiadać odpowiednie dowody wpłaty lub dokument potwierdzający przekazanie darowizny niepieniężnej.

Darowizny na kult religijny – mogą to być darowizny do 6% wysokości dochodu, np. na remont lub budowę kościoła, jego wyposażenie czy zakup przedmiotów liturgicznych. Także w tym wypadku należy przedstawić dokumenty takie jak wskazane w poprzednich rodzajach darowizn.

O czym jeszcze warto pamiętać, składając zeznanie roczne?

Przypominamy także o innych aspektach rozliczenia podatku dochodowego, o których warto pamiętać:

- rozliczenie wspólne małżonków musi zostać złożone w terminie do 30 kwietnia, jeśli chcą oni skorzystać z tego tytułu z preferencyjnych warunków. Wspólne rozliczenie jest szczególnie korzystne, kiedy jeden z małżonków jest bezrobotny;

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

- przychody z tytułu 500+ są zwolnione z podatku i nie należy ich wykazywać w zeznaniu rocznym;

- jeśli podatnik w 2017 roku sprzedał mieszkanie, musi do końca kwietnia złożyć zeznanie na formularzu PIT 39, a w przypadku opóźnień urząd skarbowy może nałożyć grzywnę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA