REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia
Zwolnienie z PIT dla młodych - decyduje dzień wypłaty wynagrodzenia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że zwolnienie z PIT dla młodych powinno przysługiwać do końca miesiąca, w którym podatnik ukończył 26. rok życia, bez względu na datę przelewu wynagrodzenia. Tak jednak nie jest, płatnicy muszą pilnować, którego dnia pracownik ma 26. urodziny. Tak wynika z wyjaśnień udzielonych przez Ministerstwo Finansów.

Już w tym roku płatnicy muszą pilnować, którego dnia pracownik kończy 26 lat – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. To ważna informacja, bo z przepisu przejściowego można byłoby wnioskować co innego - że obowiązek ten pojawi się dopiero w 2020 r.

REKLAMA

Autopromocja

Resort wyjaśnił też inne kwestie budzące wątpliwości. Z jego odpowiedzi wynika, że liczy się dzień przelewu - czy ma miejsce przed dniem 26. urodzin pracownika, czy już po tym dniu. Jeżeli wypłata nastąpi do dnia 26. urodzin włącznie, to zwolnienie wchodzi jeszcze w grę. Jeżeli po dniu 26. urodzin - to płatnik musi potrącić zaliczkę na podatek.

Przepis przejściowy

Wszystko to nie wynika wprost z nowych przepisów o zerowym PIT. W uzasadnieniu do projektu Ministerstwo Finansów napisało jedynie, że o uldze decydował będzie wiek podwładnego na moment uzyskania przychodu i że wiek ten trzeba ustalać z uwzględnieniem pełnej daty urodzenia, a nie tylko roku.

Co innego można by wnioskować z przepisu przejściowego zamieszczonego w nowelizacji z 4 lipca br. (Dz.U. poz. 1394). Chodzi o art. 5 ust. 3. Mówi on, że płatnik, stosując zwolnienie już w tym roku (na podstawie oświadczenia pracownika o prawie do preferencji na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT), nie pobiera zaliczek do końca miesiąca, w którym przychód jest zwolniony z podatku.

Z przepisu tego można byłoby więc wnioskować, że chodzi o zwolnienie do końca miesiąca, w którym przychód przekroczył limit kwotowy (w 2019 r. jest to 35 636,67 zł) lub w którym pracownik ukończył 26 lat (przychód i wiek to dwa niezależne kryteria zwolnienia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydawać by się więc mogło, że jeszcze w tym roku dzień urodzin nie ma aż tak istotnego znaczenia. Zerowy PIT powinien przysługiwać do końca miesiąca, w którym podatnik ukończył 26. rok życia, bez względu na datę przelewu pensji.

Decyduje data urodzin

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP wynika jednak co innego. Już w tym roku liczy się data wypłaty wynagrodzenia - wyjaśnia resort. Tłumaczy więc, że jeżeli podatnik kończy 26 lat w 2019 r., np. we wrześniu, to zwolnienie ma zastosowanie również we wrześniu, ale wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później niż w dniu urodzin. Przy czym - jak dodaje MF - w tym wypadku "nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia".

Co to w praktyce oznacza? Liczy się dzień przelewu - czy ma miejsce przed dniem 26. urodzin pracownika, czy już po tym dniu (zakładając, że przychód pracownika nie przekroczył limitu kwotowego). Jeżeli wypłata nastąpi po dniu 26. urodzin, to płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek (patrz ramka z pełną odpowiedzią MF).

Przykład

REKLAMA

Pracownik kończy 26 lat 17 października. Pensja za ten miesiąc zostanie mu przelana, zgodnie z planem płac, 30 października. W tej sytuacji pracownik nie skorzysta ze zwolnienia, a płatnik potrąci zaliczkę na PIT. Gdyby przelew nastąpił 15 października, wynagrodzenie byłoby jeszcze zwolnione z PIT.

Zasada ta ma zastosowanie do przychodów uzyskanych w bieżącym roku (po 31 lipca), jak i w kolejnych latach podatkowych - twierdzi Ministerstwo Finansów. Z odpowiedzi resortu można więc wnioskować, że przepis przejściowy nie wprowadza odrębnych zasad stosowania zwolnienia w stosunku do bieżącego roku.

W urodziny też zwolnienie

Dobra wiadomość jest taka, że w świetle wyjaśnień MF wypłata dokonana w dniu 26. urodzin również nie jest opodatkowana (podlega zwolnieniu). Gdyby bowiem stosować przepisy kodeksu cywilnego, to wniosek mógłby być inny. Zgodnie z art. 112 k.c. przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin oznaczony w latach upływa z początkiem ostatniego dnia. To by wskazywało, że zwolnienie należy się tylko do dnia poprzedzającego dzień urodzin.

Ministerstwo Finansów przyjęło jednak wykładnię korzystną dla podatników.

Przykład

Podatnik urodził się 20 października 1993 r. Przychód pozostawiony mu do dyspozycji 20 października 2019 r. będzie jeszcze zwolniony z PIT.

MF dodało również, że zwolnieniem są objęte przychody, które podatnik otrzyma do dnia 26. urodzin, niezależnie od tego, za jaki okres podatnik otrzymał należność.

Dzień wypłaty

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie - skoro dla celów zwolnienia z PIT tak istotna jest data urodzin, to czy decydujący jest moment zlecenia przelewu przez pracodawcę, czy otrzymania pensji?

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że wprowadzenie zwolnienia dla młodych nie zmieniło zasad dotyczących momentu powstawania przychodu. Tak, jak dotychczas, w przypadku należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów-zleceń, przychód powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia go do dyspozycji, a więc w momencie obciążenia rachunku pracodawcy - wyjaśnia MF. W przypadku zatem przelewów istotny jest dzień obciążenia konta firmy. Jest to bowiem moment wypłaty. ©℗

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania DGP:

Przepis art. 5 ust. 3 ustawy nowelizującej należy stosować łącznie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT, zgodnie z którym wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty limitu.

Zatem w przypadku, gdy podatnik kończy 26 lat w bieżącym roku podatkowym (np. 18 września), to zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT ma zastosowanie również we wrześniu, jednakże wyłącznie do przychodów otrzymanych do dnia 26. urodzin, czyli nie później, niż 18 września 2019 r. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do przychodów uzyskanych w bieżącym roku (po 31 lipca), jak i w kolejnych latach podatkowych.

W odniesieniu do przychodów otrzymanych w miesiącu utraty prawa do zwolnienia (w omawianym przykładzie jest to wrzesień) nie ustala się proporcji kwoty zwolnienia. Jednocześnie, jeżeli w miesiącu utraty prawa do zwolnienia podatnik - oprócz przychodów objętych zwolnieniem - otrzyma podlegające opodatkowaniu przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki w związku z tymi przychodami występuje już w tym miesiącu (czyli we wrześniu). ©℗

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

opinia

Wyjaśnienia ministerstwa mogą zaskoczyć wielu płatników

Anna Misiak partner, szef zespołu podatków osobistych i doradztwa dla Pracodawców w MDDP

W świetle wyjaśnień MF regulacja przejściowa na ten rok staje się bezprzedmiotowa. Artykuł 5 nowelizacji jasno mówi, że zwolnienie powinno się stosować do końca miesiąca, w którym pracownik kończy 26 lat. Tymczasem stanowisko resortu jest takie, że już w tym roku płatnicy stosujący zwolnienie (na podstawie oświadczeń otrzymanych od swoich pracowników) powinni kontrolować moment wypłaty, jeżeli chcą, by ich pracownicy czy zleceniobiorcy korzystali ze zwolnienia w miesiącu, w którym kończą 26 lat. Płatnicy mogli spodziewać się, że taki mechanizm będzie miał zastosowanie dopiero od 2020 r.

Z pewnością krytycznie należy ocenić to, że przepisy są pisane pośpiesznie i nieprecyzyjnie, a Ministerstwo Finansów tłumaczy, jak należy je stosować, dopiero po ich wejściu w życie, gdy pojawiają się coraz to nowe wątpliwości.

Dla płatników i podatników istotne na ten moment jest to, że wypłata dokonana po dniu 26. urodzin pracownika nie jest objęta zwolnieniem. Stosuje się je do dnia urodzin włącznie, co wprost wynika ze stanowiska MF. Oznacza to, że ulgą zostały objęte przychody, które podatnik otrzyma w wyniku przelewu zrobionego najpóźniej w dniu jego 26. urodzin.

Jeśli przelewy pensji są robione w firmie zbiorczo, danego dnia miesiąca (a tak zwykle jest), to pracownicy, dla których dzień 26. urodzin przypada w danym miesiącu po dniu wypłaty, z ulgi po prostu nie skorzystają, a więc za ten miesiąc ją stracą.

W przypadku płatników, którzy mają systemowo rozwiązany temat naliczania i wypłacania pensji, praktycznym problemem może być zmiana modelu wypłat tylko dla niektórych pracowników - tych, którzy kończą 26 lat przed dotychczas zaplanowaną wypłatą. Mimo chęci ze strony pracodawcy trudnością może być umożliwienie takim pracownikom skorzystania ze zwolnienia. ©℗

Magdalena Majkowska

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 4 marca 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

Zleceniobiorca choruje lub miał wypadek przy pracy – jakie świadczenia mu przysługują. Czy obowiązuje okres wyczekiwania?

Umowa zlecenie to popularna forma zatrudnienia na rynku pracy. Chętnie korzystają z niej osoby, chcące skorzystać z dodatkowej formy „dorywczego” zatrudnienia i dorobić do podstawowej pensji czy studenci, którzy szukają większej swobody i elastyczności formy świadczenia pracy, aby móc pogodzić ją ze studiami. Dla niektórych umowa zlecenia jest jednak jedyną podstawą świadczenia pracy a tym samym jedynym tytułem podlegania pod ubezpieczenia. Wszystkie wymienione wyżej grupy różnią się przede wszystkim całościowym lub częściowym obowiązkiem oskładkowania przychodów uzyskiwanych z tego tytułu bądź brakiem takiego wymogu. Kwestia oskładkowania umów zlecenia implikuje natomiast ewentualne prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Czy w takim razie zleceniobiorca, który np. w pierwszym dniu świadczenia usług ulega wypadkowi podczas wykonywania zlecenia, może liczyć na wypłatę zasiłku z tego tytułu?

REKLAMA

Mechanizm podzielonej płatności w VAT - kiedy jest obowiązkowy?

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT-u muszą w niektórych przypadkach liczyć się z dodatkowymi obowiązkami związanymi z tym podatkiem. Jednym z nich jest mechanizm podzielonej płatności (MPP), który można stosować dobrowolnie lub obligatoryjnie. Podpowiadamy, dla kogo MPP jest obowiązkowy, w jakich transakcjach się go stosuje i których towarów dotyczy.

Likwidacja sp. z o.o. – jak to zrobić zgodnie z prawem, krok po kroku

Jakie są kluczowe etapy procesu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Choć założenie spółki z o.o. jest stosunkowo proste, zakończenie jej działalności wymaga przejścia przez szereg formalności, które warto dokładnie poznać przed podjęciem decyzji o likwidacji. Przyczyn i podstaw likwidacji może być wiele, w poniższym tekście opisaliśmy sytuację, w której podstawą likwidacji będzie uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki.

REKLAMA