REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ podatku bankowego na lokaty dla małych przedsiębiorców

Wpływ podatku bankowego na lokaty dla małych przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
Wpływ podatku bankowego na lokaty dla małych przedsiębiorców/ Fot. Fotolia

REKLAMA

Wprowadzenia podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) spowodowało, że lokaty dla małych przedsiębiorców w większości banków mocno potaniały.

Jeśli porównać dane o oprocentowaniu depozytów ze stycznia tego roku z tymi z końca maja, można odnieść wrażenie, że doszło do co najmniej jednej obniżki stóp procentowych. Jednak ich wysokość w tym czasie nie została zmieniona, za to w życie wszedł podatek bankowy, który obciążył przede wszystkim depozyty. Jak wynika  zestawienia lokat dla firm jednoosobowych, potaniały one wyraźnie.

Średnie oprocentowanie spadło o połowę

O tym, jak diametralnie zmieniła się sytuacja, może świadczyć wysokość średniego oprocentowania lokat na 1 miesiąc. W styczniu tego roku wynosiło ono 1,29%, tymczasem pod koniec maja było to tylko 0,69%. Oznacza to spadek odsetek o blisko połowę.

Podatek od niektórych instytucji finansowych (podatek bankowy) – poradnik

Co ciekawe, miesięczne depozyty na kwotę 1 tys. zł przedsiębiorca indywidualny znajdzie wśród produktów finansowych tylko 4 banków. Wprawdzie część instytucji nie prowadzi lokat dla firm jednoosobowych, bo traktują je jak osoby prywatne, ale w styczniu taką ofertę miało 8 banków. A więc znowu spadek o połowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ci którzy chcą zdeponować 1 tys. zł na krótki termin, mogą liczyć na oprocentowanie między 0,7% a 0,65%. Nieco lepiej wygląda sytuacja, jeśli ktoś dysponuje kwotą 50 tys. zł. W tym przypadku może zyskać nawet 3,25% w Idea Banku. Tu jednak trzeba zastrzec, że ta oferta jest przeznaczona wyłącznie dla nowych klientów. Stawki pozostałych banków w tej grupie lokat są już dużo, dużo mniej atrakcyjne. Toyota Bank oferuje tylko 0,9%, zaś Bank Millennium zaledwie 0,8%.

Oprocentowanie średnie dla lokat na jeden miesiąc dla kwoty 50 tys. zł wynosi 1%, tymczasem na początku roku równało się 1,07%, toteż zmiana wydaje się niewielka. Ale jeśli spojrzeć na medianę– a wiec średnią, ale po odrzuceniu wartości skrajnych – to mamy już tylko 0,75%, a w styczniu było to 1,10%. A więc skalę redukcji oprocentowania widać wyraźnie już na przykładzie lokat na miesiąc.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Lokaty trzymiesięczne nieco lepsze

Pod względem stawek oprocentowania lepiej wypadają lokaty na trzy miesiące. I tutaj obserwujemy znaczny spadek wysokości odsetek, ale szerszy jest wybór depozytów z oprocentowaniem przekraczającym 1%.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Więcej propozycji niż przy depozytach miesięcznych mają drobni ciułacze. Najwięcej oferuje Idea Bank, aż 2,80%, ale na taką stawkę może liczyć tylko ten klient, który jednocześnie będzie utrzymywał 10% wartości lokaty na koncie „Firma To Ja” w tym banku.

Całkiem sporo daje także Alior Bank. W tej instytucji można uzyskać oprocentowanie 2,25%. Po upływie 90 dni ta lokata zostanie odnowiona automatycznie, ale już jako zwykły depozyt trzymiesięczny, z odsetkami poniżej 1%.

Udzielanie pożyczek z ZFŚS a podatek od niektórych instytucji finansowych

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

Zarówno Idea Bank, jak i Alior Bank oferują tyle samo posiadaczom małych kwot i osobom zamożniejszym, które wpłacają 50 tys. zł. Kolejny, Bank Millennium, proponuje jednoosobowym firmom lokatę ze stawką już tylko 1,3% dla 1 tys. zł. Zamożniejszym klientom Toyota Bank oferuje niewiele więcej, bo zaledwie 1,4%.

Średnie oprocentowanie dla analizowanych depozytów kwartalnych i sumy 1 tys., na koniec maja wynosiło 1,41%. Z kolei w grupie lokat dla kwoty 50 tys. średnia stawka oprocentowania to 1,26%. Ale w styczniu było – odpowiednio – 2,03% i 1,82%.


Tylko 2 banki płacą ponad 2% za depozyty 6-miesięczne

Ci, którzy liczą na większe oprocentowanie przy lokatach na dłuższe terminy, np. 6 miesięcy, rozczarują się. Odsetki od takich depozytów są na poziomie bardzo zbliżonym do naliczanych od lokat kwartalnych.

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

Najlepsze lokaty półroczne znajdują się w ofercie Idea Banku (2,55%) i Alior Banku (2,4%) i dotyczą zarówno mniejszej (1 tys. zł), jak i większej (50 tys. zł) kwoty depozytu. I na nich zamyka się lista banków, które drobnym przedsiębiorcom oferują stawki depozytowe wyższe niż 2%.

Ale uzyskanie tak wysokiego oprocentowania wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Idea Bank płaci 2,55% tylko za nowe środki, zaś lokata Alior Banku po 6 miesiącach odnawia się automatycznie jako standardowa lokata półroczna, ze znacznie niższym oprocentowaniem.

Podatek od niektórych instytucji finansowych - wytyczne dla organów podatkowych

W tej grupie depozytów trzeci jest Credit Agricole Bank ze stawką 1,6% w stosunku rocznym dla obu analizowanych kwot lokaty. Tyle samo jest gotów płacić Toyota Bank, ale jego oferta skierowana jest wyłącznie do zamożniejszych klientów.

Na rok 2,8%, ale z dodatkowymi warunkami

W przypadku lokat na 12 miesięcy i tym razem prym wiedzie Idea Bank. Właściciel rocznego depozytu może zarobić w tym banku nawet 2,8%, ale pod warunkiem, że będzie na koncie „Firma To Ja” utrzymywał równowartość 10% kwoty lokaty. To ten sam produkt co w przypadku lokat na 3 miesiące. Oferta skierowana jest zarówno dla posiadaczy drobnych kwot, rzędu 1 tys. zł, jak i osób z oszczędnościami na poziomie 50 tys. zł.

Ale potem jest już dużo gorzej. Na drugim miejscu w naszym zestawieniu lokat rocznych znalazł się Bank Credit Agricole, który za lokatę o wartości 1 tys. zł płaci 1,9%, zaś trzeci to Bank Pocztowy - 1,4%.

Credit Agricole Bank takie samo oprocentowanie – 1,9% - oferuje także przy depozytach rocznych na kwotę 50 tys. zł., zajmując tym razem  trzecią pozycję, bo drugi - Toyota Bank, proponuje w tej grupie lokat stawkę 2%.

Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą korzystnych dla oszczędzających zmian. Nie widać przyspieszenia w gospodarce, więc trudno oczekiwać podniesienia stóp procentowych. Za to szanse na ich obniżkę są spore, jako że ciągle notujemy deflację, która w kwietniu się pogłębiła. To może sprawić, że bank centralny zdecyduje się na kolejne cięcie.

Wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1)

Może to oznaczać, że zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy oszczędzający muszą się przyzwyczaić do niskiego oprocentowania depozytów i powinni być świadomi, że może być jeszcze niżej.

Zestawienie depozytów zostało opracowane na podstawie ankiety wśród 18 banków, z których jednak 5 nie przedstawiło oferty dla przedsiębiorców indywidualnych (niektóre z tych instytucji traktują prowadzących działalność jak osoby fizyczne). Dane do ankiety były zbierane w dniach od 30 maja  do 3 czerwca.

Anna Olesiejuk, Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA